PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Liczba własnych zębów wpływa na jakość życia w o wiele większym stopniu niż sądzono

Autor: nieck • Źródło: en
10-09-2021, 14:08
Liczba własnych zębów wpływa na jakość życia w o wiele większym stopniu niż sądzono Korzyści z zachowania naturalnych zębów nie ograniczają się do jedynie do lepszego zdrowia jamy ustnej (fot. Shutterstock)
Brytyjscy i japońscy naukowcy odkryli związek między złym stanem zdrowia stomatologicznego i brakiem zębów a umiejętnością radzenia sobie z codziennymi wymaganiami u osób w wieku starszym.
  • Naukowcy przedstawiają dowody na to, że osoby w podeszłym wieku z większą liczbą własnych zębów są w stanie lepiej radzić sobie z wykonaniem codziennych czynności, jak chociażby dokładne przyjmowanie leków lub robienie zakupów.
  • W badaniu przeprowadzonym w latach 2014-2015, wzięło udział 5631 dorosłych Brytyjczyków urodzonych w latach 1945-1965 (średni wiek 61,0 lat, 44,6 proc. mężczyzn). 
  • Korzyści wynikające z zachowania naturalnych zębów nie ograniczają się do jedynie do lepszego zdrowia jamy ustnej, ale są znacznie szersze -  bo pozwalają na utrzymanie zdolności funkcjonalnych i lepszą ogólną jakość życia.

Wcześniejsze badania wykazały związek między utratą zębów a niskimi zdolnościami poznawczymi i funkcjonalnymi, ale nie wykazały przyczyny i skutku. Tym razem zespół badawczy postanowił sprawdzić, w jaki sposób utrata zębów może wpływać na zdolność do wykonywania codziennych czynności. Badacze z  University College London oraz Tokyo Medical and Dental University, przeanalizowali dane 5 631  dorosłych osób w wieku od 50 do 70 lat (dane pochodziły z projektu English Longitudinal Study of Ageing - ELSA).

Jak funkcjonuje osoba starsza, która ma duże braki w uzębieniu

Uczestników badania pytano, ile mają naturalnych zębów oraz o możliwości wykonywania kluczowych czynności życia codziennego. Zadania obejmowały:
- przygotowanie ciepłego posiłku,
- zakupy spożywcze,
- wykonywanie telefonów,
- przyjmowanie leków,
- wykonywanie prac w domu lub ogrodzie
- zarządzanie pieniędzmi.

Prof. Georgios Tsakos z  UCL tak podsumował wyniki badania: Wiemy z poprzednich prac, że utrata zębów wiąże się z gorszym funkcjonowaniem, ale nasze badanie jest pierwszym, które dostarcza dowody na przyczynowy związek  utraty zębów na codzienne funkcjonowanie osób starszych w Anglii. Efekt ten jest znaczny, podkreślił naukowiec.

Z badania wynika, że zachowanie o jeden naturalny ząb więcej  zmniejsza ryzyko pojawienia się ograniczeń w wykonywaniu codziennych czynności średnio o 3,1 proc. Osoby starsze z 10 naturalnymi zębami są o 30 proc. bardziej narażone na problemy z kluczowymi czynnościami dnia codziennego, takimi jak zakupy spożywcze lub praca w domu lub ogrodzie, w porównaniu do osób z 20 naturalnymi zębami.

- Nawet po uwzględnieniu czynników, takich jak wykształcenie uczestnika, samoocena stanu zdrowia, nadal utrzymywała się dodatnia korelacja między liczbą naturalnych zębów danej osoby a jej zdolnościami funkcjonalnymi, mówił Prof. Georgios Tsakos.

Więcej własnych zębów = lepsze i bardziej samodzielne życie

Posiadanie większej liczby naturalnych zębów wiąże się z opóźnieniem wystąpienia niepełnosprawności i śmierci. Ponadto utrata zębów może również utrudniać interakcje społeczne, co wiąże się z gorszą jakością życia. Naukowcy sugerują również, że utrata zębów może być powiązana z dietą uboższą w składniki odżywcze, niż dieta osób którym udało się do późnego wieku zachować większość własnych zębów.

 Badanie zostało opublikowane w Journal of American Geriatrics Society.

- Zapobieganie utracie zębów jest ważne dla utrzymania sprawności funkcjonalnej. Biorąc pod uwagę jak rozpowszechniona jest  bezzębność, efekt ten jest znaczny, a dbanie o dobry stan zdrowia jamy ustnej przez całe życie może być jedną ze strategii zapobiegania utracie sprawności lub opóźniania jej utraty, podkreśla dr Yusuke Matsuyama z Tokyo Medical and Dental University.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
proteza zębowa   brak zęba   leczenie protetyczne  

POLECAMY W SERWISACH