PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Licówki: o co pytają pacjenci

Autor: miro • Źródło: ms
14-01-2022, 09:30
Licówki: o co pytają pacjenci Licówki w pytaniach pacjentów (fot. Adobe)
Założenie licówek jest znacznie mniej inwazyjną techniką stomatologiczną niż zastosowanie korony. Pacjenci zgłaszają coraz częściej pytania dotyczące licówek. Wybraliśmy te najczęściej zadawane.
  • Licówki mogą wzmacniać zęby, co jest szczególnie pożądane w przypadku zniszczonego, niewystarczająco twardego szkliwa.

  • Niestety, nie wszystkie licówki wyglądają dobrze i to od razu jest widać.

  • Licówki to inwestycja. W Polsce ich ceny wahają się m.in. w zależności od materiału (kompozytowe, akrylowe) od 300 zł do 3 tys. zł. 

1. Czy licówki są na stałe?

Po otrzymaniu licówek nie ma odwrotu: jest to trwała obróbka, której nie można cofnąć. Dzieje się tak dlatego, że pod licówki zęby muszą być nieco spiłowane, aby móc je właściwie dopasować.

To jak zrobienie tatuażu. Zrezygnowanie z licówek jest problemem.

2. Jaka jest trwałość licówek?

Istnieją dwa rodzaje licówek: licówki porcelanowe i licówki kompozytowe. Licówki porcelanowe są wykonane oczywiście z porcelany, licówki kompozytowe są wykonane z żywicy inżynieryjnej. Licówki porcelanowe wytrzymują od 10 do 15 lat, a licówki kompozytowe od 5 do 7 lat.

Licówki kompozytowe są zazwyczaj tańsze niż licówki porcelanowe z góry, ale ponieważ licówki porcelanowe są trwalsze, często opłaca się je zastosować. Dlatego tez często zaleca licówki porcelanowe.

3. Kto jest dobrym kandydatem do licówek?

Nie każdy, kto chce zmienić swój uśmiech, potrzebuje licówek. Niektórzy ludzie mogą uzyskać uśmiech swoich marzeń po prostu dzięki wybielaniu i zabiegach z zakresu ortodoncji.

Są pacjenci, u których zęby już się nie wybielają, szybko podlegają odbarwieniu, ich zęby są starte a szkliwo pełne mikrouszkodzeń. W takich przypadkach licówka jest dobrą opcją.

 

4. Ile licówek trzeba założyć?

Niektórym ludziom wystarczą zaledwie cztery licówki z przodu, podczas gdy inni mogą potrzebować pełnego zestawu 28. To zależy od tego, jakie są cele i wyniki. Zazwyczaj wykonuje się licówki, które widać podczas uśmiechu, więc zazwyczaj od ośmiu do dziesięciu licówek w szczęce.

Jednak decyzja, co zrobić na dole, jest nieco bardziej skomplikowana. W niektórych przypadkach dolne zęby wymagają tylko wyprostowania i wybielenia, aby dopasować je do tego, co dzieje się na górze. W innych jednak te zabiegi nie wystarczą, dlatego bywa, że musi pojawić się zestaw dolnych licówek.

5. Ile zęba trzeba usunąć?

Być może nie trzeba usuwać naturalnych zębów, zwłaszcza jeśli dentysta jest na bieżąco z najnowszymi technikami.

Nadal są lekarze, którzy robią wiele rzeczy w tradycyjny sposób i są bardziej agresywni w usuwaniu struktury zęba tylko dlatego, że tak ich nauczono na studiach. Dla tych, którzy przeszli zaawansowane treningi i codziennie wykonują licówki, potrzebne są różne rodzaje redukcji”.

Wszystko zależy od integralności zęba, na który nakłada się licówkę. Są przypadki, w których możemy wykonać licówki z prawie zerową redukcją struktury zęba. O ile zęby są przemieszczone i obciążone próchnicą - to oczywiście wymagana jest większa ingerencja.

6. Czy licówki osłabiają zęby?

Po przyklejeniu licówki do zęba, ząb jest tak samo mocny, jak przed nałożeniem licówki. Jest to bardzo silne połączenie porcelany ze strukturą zęba. A sama porcelana jest bardzo mocna. W niektórych przypadkach takie rozwiązanie wzmacnia zęby, ponieważ szkliwo jest zniszczone lub nie jest wystarczająco twarde. Oczywiście mogą być także inne problemy, które pokonuje sią za pomocą licówek.

7. Licówki nie są wieczne?

Zęby to nie narzędzia. Nie należy ich używać do podważania kapsli butelek z piwem, rozdrabniania lodu czy obgryzania paznokci – wszystkich tych czynności nie należy wykonywać niezależnie czy zęby uzupełnione sa o licówki czy nie

8. Ile zazwyczaj kosztują licówki?

Licówki to inwestycja. W Polsce ich ceny wahają się m.in. w zależności od materiału (porcelanowe, kompozytowe) od 300 zł do 3 tys. zł. Według Consumer Guide to Dentistry licówki mogą kosztować średnio od 925 do 2500 USD za ząb. O ile pacjent wybiera naprawdę dobre miejsce zapłaci od 2200 do nawet 4500 USD za ząb.

9. Czy licówki robią wrażenie masowych zębów?

Niestety, bywa, że stosuje się licówki, które nie wyglądają dobrze i to od razu widać. Ważne jest, aby upewnić się, że dentysta specjalizuje się w licówkach. Często dentyści są lekarzami ogólnymi i od czasu do czasu wykonują licówki. Dobrze zatem nawiązać współpracę z kimś, kto codziennie wykonuje licówki. Istnieje ogromna różnica między robieniem licówki raz w tygodniu lub raz w miesiącu a realizowaniem takich świadczeń codziennie.

10. Czy licówki mogą się odkleić?

To dość rzadkie przypadki. Licówka może być uszkodzona w takich samych przypadkach jak to się dzieje z zębami naturalnymi. Ani zęby, ani licówki nie są niezniszczalne.

11. Jak dbać o licówki?

W zasadzie czynności są takie sam jak w przypadku zębów naturalnych.

Szczotkowanie, nitkowanie, regularne czyszczenie, wszystko to ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania licówek w dobrym stanie. Ważne jest dbanie o zdrowe dziąsła i ochrona zębów przed procesami próchnicowymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ceny usług stomatologicznych   implanty   licówki  

POLECAMY W SERWISACH