• Licówki - dobry sposób na szybką poprawę estetyki uzębienia, są jednak liczne ograniczenia ich stosowania.
  • Trwałość licówek, w zależności od rodzaju, sięga 15 lat.
  •  Cena licówek zaczyna się od 800 zł a górny poziom to nawet 3,5  tys. zł za ząb. 

– Licówka to najszybszy sposób poprawy wyglądu zębów u osób, które wstydzą się uśmiechać z powodu mankamentów estetycznych. Licówki są także mniej inwazyjne od koron protetycznych, ponieważ w zależności od typu – nie wymagają szlifowania całego zęba, a jedynie przedniej części lub w ogóle nie wymagają preparacji – dodaje Barbara Urbanowicz-Śmigiel.

Licówki mocuje się na tych zębach, które należy skorygować pod kątem np. odcienia, kształtu lub długości. Zwykle wykonuje się od 12 do 22 licówek na zęby, które odsłaniane są podczas mowy i szerokiego uśmiechu.  

Założenie licówek poprzedza konsultacja ze stomatologiem, podczas której pacjent wybiera ich rodzaj i odcień, a następnie wykonuje się projekt przyszłych licówek, który trafia do laboratorium protetycznego. Przygotowanie licówki trwa na ogół kilka dni, ale w tym czasie pacjent nosi licówki tymczasowe. 

– Cały zabieg preparacji zęba pod licówkę i ich cementowanie jest bezbolesne dla pacjenta i wykonywane w znieczuleniu miejscowym – zapewnia ekspert.

Licówki mogą się różnić materiałem, z którego są wykonane i przeznaczeniem. Na jakie opcje może zdecydować się pacjent z kompleksem „brzydkiego" uśmiechu?

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe (ceramiczne) to najczęściej stosowany, najbardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i najbardziej estetyczny rodzaj licówek. Powód jest prosty – porcelana posiada właściwość translucencji i opalescencji, czyli przepuszczania światła i jego rozpraszania, przezierność oraz barwę najbardziej zbliżone do naturalnego szkliwa zębów. Pacjent ma możliwość wyboru spośród wielu odcieni licówek, dzięki czemu nie musi obawiać się sztucznego efektu, a naturalna estetyka będzie zachowana.

Dzięki nowoczesnej technologii oraz specjalnej technice cementowania licówka tak ściśle przylega do zęba, że nie ma możliwości, aby odpadła. Porcelana ma wysoką odporność na ścieranie, przebarwienia, rozwój próchnicy i gromadzenie się płytki nazębnej, w przeciwieństwie do np. licówek kompozytowych.

Trwałość licówek z porcelany to ok. 10-15 lat.

Koszt to ok. 3450 zł za ząb.  

Dla kogo takie licówki? – Licówki porcelanowe to opcja dla najbardziej wymagających osób, które cenią sobie wysoką estetykę oraz jakość. Ich atutem jest również minimalna inwazyjność w porównaniu do np. koron protetycznych, ponieważ nie wymagają tak znacznej utraty zdrowych tkanek zęba, a jedynie delikatnego oszlifowania ok. 0,5 mm szkliwa lub nawet mniej – mówi dentystka.

Licówki kompozytowe

Wykonuje się je z kompozytu, czyli tego samego materiału, z którego przygotowuje się wypełnienia stomatologiczne. Pośrednie licówki kompozytowe wykonuje się na zamówienie w laboratorium protetycznym i są one trwalsze niż licówki bezpośrednie kompozytowe mocowane podczas jednej wizyty u dentysty.

Kompozyt z czasem ulega przebarwieniom i uszkodzeniom. W przypadku ich ukruszenia można je łatwo skorygować.

Trwałość tych licówek to ok. 2-7 lat.

Koszt to ok. ok. 2300 zł za ząb.

– Licówka kompozytowa podobnie jak porcelanowa odmieni wygląd zębów, ale nie zapewni tak dobrego efektu wizualnego i trwałości jak jej porcelanowy odpowiednik – precyzuje lekarz z Śmigiel Implant Master Clinic, Medicover Stomatologia.

Licówki akrylowe

Ten rodzaj licówek wykonany jest ze sztucznego materiału – polimeru akrylu. Cechuje je gorsza estetyka, są grubsze, bardziej toporne, przez co wyglądają mało naturalnie, do tego nie są trwałym rozwiązaniem. Dlatego stosuje się głównie jako licówki zastępcze lub tymczasowe przed założeniem licówki ostatecznej. 

Trwałość tych licówek to ok.  2 lata.

Koszt to poniżej 850 zł za ząb.

Choć licówki zazwyczaj mocuje się na zewnętrznej stronie zęba, to w niektórych przypadkach stomatolog może je zamocować od strony podniebiennej. – Ubytki szkliwa od strony podniebienia mogą wystąpić na skutek wad zgryzu np. przy zgryzie głębokim, zgrzytania zębami oraz erozji zębów spowodowanej przewlekłymi wymiotami, gdy pacjent choruje na bulimię lub refluks żołądkowy. Wówczas takie licówki do „zadań specjalnych" odbudowują utracone tkanki – wyjaśnia dr Urbanowicz-Śmigiel.

Piękny uśmiech od ręki? 

Jeśli pacjent chce poprawić wygląd zębów i zależy mu na natychmiastowym efekcie, to znajdzie również tańsze alternatywy dla licówek. Jedną z nich jest modny ostatnio wśród celebrytów, instagramerów czy tiktokerów bonding.

Bonding

Jest to zabieg całkowicie nieinwazyjny, nie wymagający szlifowania zębów, a także szybszy niż nałożenie licówek np. porcelanowych, które wykonuje się w laboratorium protetycznym.

– Część pacjentów myli bonding z licówkami, a to nie jest to samo. Bonding to inaczej mówiąc odbudowa powierzchni zęba z wykorzystaniem kompozytu na bazie żywicy. To bardzo plastyczny materiał, dzięki któremu możemy zrekonstruować ukruszony lub złamany ząb, a nawet zlikwidować diastemę. To wszystko już na jednej wizycie – tłumaczy stomatolog.

Jak wygląda taki zabieg? – Na początku szkliwo zęba jest wytrawiane preparatem na bazie delikatnego kwasu. Następnie ubytki wypełnia się żywicą kompozytową i nakłada kolejne warstwy kompozytu do otrzymania docelowego kształtu, na koniec utwardza za pomocą światła i poleruje. Efekt metamorfozy uśmiechu jest natychmiastowy  – dodaje.

Trwałość bondingu to 4-5 lat. 

Koszt od 350 zł. 

Flow Injection

Nowoczesna technika dentystyczna, która pozwala na ekspresową, bezinwazyjną (nie wymaga szlifowania) i spektakularną korektę kształtu, odcienia, wielkości i mankamentów zębów. Co za tym idzie zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga zastosowania znieczulenia. Takie rozwiązanie często jest stosowane jako wsparcie, ale też rozwiązanie tymczasowe przed trwałą rekonstrukcją zębów przy zastosowaniu np. licówek ceramicznych.

Flow Injection pozwala odbudować od razu wiele zębów, dzięki czemu nawet już po jednej wizycie u dentysty pacjent wychodzi z gabinetu z nowym uśmiechem. To zasługa m.in. innowacyjnego programu Digital Smile Design, który pozwala zobaczyć efekty leczenia jeszcze przed jego rozpoczęciem.

Dla kogo Flow Injection? – Metoda Flow Injection jest szybkim sposobem na metamorfozę uśmiechu dla niecierpliwych. Docenią ją również osoby z mniejszym budżetem, bo jest to opcja dużo tańsza od licówek porcelanowych, ale co za tym idzie również mniej trwała. Flow Injection warto traktować jako doraźne rozwiązanie, ponieważ w tej technice wykorzystuje się mniej odporny, płynny materiał kompozytowy – wyjaśnia ekspert.

Trwałość Flow Injection (rozwiązanie doraźne). 

Ceny zabiegu Flow Injection od 1100 zł za ząb.

Przed decyzją o założeniu licówek

Przed założeniem licówek należy odpowiednio się przygotować. Przeciwwskazaniem do ich założenia jest rozległa próchnica, zaawansowane wady zgryzu, choroby przyzębia, a także bruksizm czy nawet nawykowe obgryzanie paznokci i gryzienie ołówków. Zęby przygotowane pod licówki muszą być wyleczone, pozbawione osadów i kamienia nazębnego.

– Jeśli zależy nam na bielszym odcieniu zębów, to warto najpierw zdecydować się na zabieg wybielania u dentysty, a dopiero potem dobrać licówki kolorem – podpowiada ekspert.

O zęby z licówkami dbamy podobnie, jak o własne zęby - warto przestawić się na szczoteczkę o miękkim włosiu, czyścić przestrzenie międzyzębowe oraz stosować płukankę do ust. Nie są wieczne, ale ich trwałość zależy od materiału, z którego zostały wykonane, diety i nawyków pacjenta (gryzienie orzechów czy twardych warzyw może uszkodzić licówkę). Przy odpowiedniej higienie jamy ustnej, odrobinie ostrożności i regularnej kontroli licówek u stomatologa, mogą one służyć wiele lat.