Zbadano na ile dożylne podanie deksametazonu (syntetyczny glikokortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym)  przed i tuż po ekstrakcji trzecich zębów trzonowych zmniejsza ból i opuchliznę oraz poprawia funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego.

Okres półtrwania deksametazonu  wynosi 36-54 godziny, zatem uznaje się, że preparat ten działa długo. Badanie przeprowadzono na stu pacjentach w Indiach. Podzielono ich na dwie grupy, z których jedna otrzymała dawkę 8 mg deksametazonu przed ekstrakcją, a druga taką samą dawkę leku po zabiegu. Wszystkie ekstrakcje przeprowadzał ten sam chirurg stomatologiczny w znieczuleniu miejscowym.

Ból, opuchlizna oraz szczękościsk oceniano w 48 godzin i 7 dni po zabiegu. Autorzy badania nie stwierdzili różnic pod względem obserwowanych objawów między dwoma grupami pacjentów. W opinii badaczy wynika to z długotrwałego działania deksametazonu, zatem czas jego podania nie ma wielkiego znaczenia. U żadnej z osób nie zaobserwowano skutków ubocznych leku.

Autorzy badania podkreślają, że zdecydowanie skuteczniejsza jest jednorazowa dawka deksametazonu podawana dożylnie, niż kilka mniejszych dawek zażywanych doustnie. Jednak potrzebne są badania skuteczności deksametazonu na większej liczbie pacjentów stomatologicznych.

Więcej: Oral Surgery

Czytaj także: Tramadol w walce z bólem po ekstrakcji ósemek
Argumenty za paracetamolem w leczeniu bólu poekstrakcyjnego