Lekarze skarżą się ból powodowany przez maseczki

- Długotrwałe stosowanie maseczek chirurgicznych i masek z filtrem N95 doprowadziło do pojawienia się nowego problemu zdrowotnego
- Ból twarzy, dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego, ruchy parafunkcyjne żuchwy, mniejszy poziom nasycenia krwi tlenem i przyspieszona częstość akcji serca są skutkami stałego osłaniania twarzy maseczką
- Negatywne skutki noszenia osłony twarzy występowały przy stosowaniu maski przez okres dłuższy niż 5,9 godziny. Ustępowały samoistnie po jej zdjęciu w ciągu 30 minut
Maseczka przez ponad 5 godzin. Powoduje ból twarzy?
Pracownicy ochrony zdrowia zgłaszają ból ustno-twarzowy powiązany z noszeniem masek chirurgicznych. Zwłaszcza jeśli stosują maski z filtrem N95 przez średnio 5,9 godzin dziennie. Ból pojawia się w czasie krótszym niż 60 minut od jej założenia i zwykle ustępuje samoistnie w ciągu 30 minut po zdjęciu maseczki, jak wynika z badania opublikowanego w Journal of Oral and Maxillofacial Surgery.
Z danych zebranych przez pracowników Amita Heath Saint Joseph Hospital Chicago, w Stanach Zjednoczonych, wynika że dolegliwości pojawiają się szczególnie często w następujących obszarach:
- skroni (94,5 proc.),
- jarzmowych (96,1 proc.),
- nosa (96,9 proc.)
- uszu (93,8 proc.)
Taki ból ustno-twarzowy może być skutkiem nadmiernego ucisku spowodowanego paskami masek, które podrażniają powierzchniowe nerwy czuciowe, zwłaszcza nerw trójdzielny i potyliczny.
W efekcie prowadzi to do wystąpienia bólu okolic twarzy, w tym także bólu głowy.
Ból ustno-twarzowy związany z noszeniem maski jest często zgłaszany przez pracowników ochrony zdrowia w związku z mocowaniem maski - pętlą na ucho i paskiem na głowę. Szczelne maski z filtrem N95 i z paskiem na głowę powodują ucisk i napięcie mięśni żujących, w tym żwaczy, mięśni skroniowych i skrzydłowych. Natomiast maseczki z pętlami zakładanymi za ucho wywierają znaczny nacisk na wypukłość małżowiny usznej. W efekcie pojawia się ryzyko deformacji ucha i bólu promieniującego do innych mięśni ustno-twarzowych, podkreśla dr Chenyu Sun, główny autor pracy.
Maska z filtrem N95. Przyspieszona akcja serca, niższy poziom nasycenia tlenem krwi
To nie pierwsze badania dotyczące negatywnych skutków noszenia środków ochrony osobistej, zabezpieczających przed zakażeniem patogenami.
W lipcu 2021 roku badanie opublikowane w British Journal of Oral and Maxillofacial Surgery ujawniło, że ciągłe noszenie masek z filtrem N95 zmniejsza poziom nasycenia krwi tlenem i zwiększa częstość akcji serca dentystów i asystentek stomatologicznych. Mimo że zmiany te były statystycznie istotne, jednak nadal mieściły się w zakresie uznawanym za niezagrażający zdrowiu.
W innej pracy naukowej wykazano, że studenci stomatologii i dentyści noszący maski z filtrem N95 przez ponad 8 godzin dziennie, częściej odczuwali w trakcie pracy objawy ze strony stawu skroniowo-żuchwowego i nasilenie ruchów parafunkcyjnych (powtarzające się otwieranie i zamykanie ust oraz zgrzytanie i zaciskanie zębów), niż gdy nie osłaniali twarzy maseczką. Te dolegliwości były powszechniejsze wśród kobiet niż mężczyzn.
Niestety, nie wiadomo wystarczająco dużo o tym, jak noszenie maski może przyczynić się do pojawienia się zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego i bólu jamy ustnej oraz twarzy. Producenci środków ochrony indywidualnej powinni rozważyć zaprojektowanie niestandardowych maseczek dla osób o różnych kształtach żuchwy i wysokości grzbietu nosa, podkreśla autor pracy, dr Chenyu Sun z Amita Health Saint Joseph Hospital w Chicago.
- Należy przeprowadzić więcej badań i zająć się patofizjologią stawu skroniowo-żuchwowego związanego z osłanianiem twarzy maseczką chirurgiczną oraz wypracować środki zapobiegające tym dolegliwościom. To szczególnie ważne dla milionowej rzeszy pracowników systemu opieki zdrowia, w tym chirurgów szczękowo-twarzowych i stomatologicznych, którzy codziennie noszą maski przez długie godziny, napisał Sun.
Lekarze nie rozpoznali u dziecka nowotworu kości


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT» Zasady wykonywania zdjęć diagnostycznych w stomatologii. Nowe rozporządzenie
lexDENT» Rejestracja pacjentów stomatologicznych rozpisana na kilka miesięcy
newsDENT» Program bezpłatnej opieki stomatologicznej nad uczniami Nowogardu
newsDENT
-
Poszukują dentystów pracujących na kontrakcie
newsDENT -
Kurs samoobrony dla lekarzy. Odpowiedź na agresję pacjentów?
eduDENT -
Drożyzna u dentysty. Polska na 3. miejscu wśród państw UE
bizDENT -
Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT -
Sztuczna inteligencja. Ważne narzędzie w stomatologii
techDENT -
Zasady wykonywania zdjęć diagnostycznych w stomatologii. Nowe rozporządzenie
lexDENT -
Wnioski na specjalizacje od 1 lutego. Listy rankingowe do 7 kwietnia
eduDENT -
Co o sonicznych szczoteczkach do zębów sądzi higienista stomatologiczna
techDENT
-
NFZ ustalił nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Uwagi do 1 lutego
newsDENT -
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Błędy w leczeniu endodontycznym wyceniono na 31,2 tys. zł
lexDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego
lexDENT -
Powstaje Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Nederland, zagranica -
lekarz dentysta
Darłowo, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Jaworzno, małopolskie -
lekarz dentysta
Jaworzno, śląskie