PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Lek z osocza ozdrowieńców: w projekt zaangażował się senator - lekarz dentysta

Autor: miro • Źródło: ms
19-08-2020, 07:03
Lek z osocza ozdrowieńców: w projekt zaangażował się senator - lekarz dentysta Senator - dentysta Grzegorz Czelej (źródło FB)
Stomatolog senator Grzegorz Czelej od dawna zabiegał o to, aby jak najszybciej uruchomić produkcję preparatu do leczenia chorych zainfekowanych koronawirusem lub do stosowania prewencyjnie u osób narażonych na infekcję tym patogenem.

Produkcję takiego leku ma wkrótce rozpocząć spółka Biomed Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek.

Są to leki wytwarzane w oparciu o poszczególne składniki krwi i osocza, które od wielu lat są podstawą programów w leczeniu m.in. chorób zakaźnych, metabolicznych i innych. Produkcja leków krwiopochodnych opiera się m.in. o frakcjonowanie osocza w celu np. uzyskania immunoglobulin - przeciwciał do walki z określoną chorobą zakaźną.

Zgodnie z Prawem Farmaceutycznym i procedurami administracyjnymi dopuszczenie nowego produktu leczniczego do obrotu musi być poprzedzone badaniami klinicznymi, które potwierdzą skuteczność i bezpieczeństwo jego stosowania. Te rozpoczyna lubelska firma Biomed, aby jak najszybciej doprowadzić d rejestracji leku. Z tym nie jest prosto.

– Opieszałość urzędników, począwszy od Agencji Badań Medycznych, po Ministerstwo Zdrowia powoduje, że jeszcze nie mamy leku. Gdyby ten projekt był testowany z należytym wsparciem, bez opieszałości, nie tylko z produkcją byśmy już ruszyli, ale powinniśmy już mieć ten lek i podawać go pierwszym pacjentom – mówi Grzegorz Czelej.

– Fakty są takie, że wniosek został złożony do Agencji Badań Medycznych 5 maja. Został podpisany po piętnastu dniach – nie rozumiem dlaczego nie po dwóch, trzech dniach. Umowa została podpisana trzy tygodnie temu. Stronami tej umowy są również punkty krwiodawstwa i nie rozumiem, dlaczego osocze już nie jest przygotowane i przekazane Biomedowi – mówi Grzegorz Czelej:

– Procedury, w jakich Biomed potrzebuje osocze są znane. Przypomnę tylko, że Biomed produkuje immunoglobuliny przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i anty D, więc jakiego osocza potrzebuje Biomed, wszyscy wiedzą. Zresztą to było wszystko pokazane i wyszczególnione w umowie, o której wszyscy wiedzieli. Apelowałem w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia, aby wykorzystać szansę, ponieważ nie jest to tylko kwestia prestiżu i pieniędzy dla Lublina, ale tutaj chodzi o życie i zdrowie pacjentów. Codziennie umierają ludzie, którzy już mogliby dostać lek. Tymczasem zebrano ponad 400 l osocza, którego – ze względu na procedury - Biomed do niedawna nie mógł użyć. Senator – dentysta zaapelował do instytucji unijnych, aby te uruchomiły mechanizmy umożliwiające tworzenie banków osocza w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.

Ocenia się, że lek mógłby trafić do szpitali w październiku 2020 r. Z zebranego dotychczas osocza uda się wyprodukować ok. 3 tys. dawek leku.

Biomed na prace wdrożeniowe otrzymał 5 mln zł dotacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Grzegorz Czelej   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH