PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lek przeciwbólowy nasila próchnicę i wypadanie zębów

Autor: nieck • Źródło: en
13-01-2022, 14:12
Lek przeciwbólowy nasila próchnicę i wypadanie zębów Skutki uboczne leku oddziałujące na stan jamy ustnej (fot. Shutterstock)
Buprenorfina (opioidowy lek przeciwbólowy) może zwiększać ryzyko problemów stomatologicznych (w tym próchnicy zębów), ostrzega Agencja Żywności i Leków (FDA).
  • FDA zatwierdziła buprenorfinę w formie tabletki podjęzykowej w 2002 r.
  • 12 stycznia 2022 r. urząd ostrzega przed skutkami ubocznymi leku objawiającymi się w rejonie jamy ustnej.
  • Jako efekt przyjmowania buprenorfiny FDA wymienia próchnicę, ropnie, erozję szkliwa i wypadanie zębów.

Długotrwałe stosowanie leku przeciwbólowego grozi próchnicą i erozją zębów

Buprenorfinę stosuje się w leczeniu bólu ostrego i przewlekłego o charakterze nienowotworowym i u pacjentów onkologicznych. Jedną z form leku jest tabletka podjęzykowa.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) ostrzega, że buprenorfina, którą wykorzystuje się także w leczeniu uzależnienia od opioidów,  powoduje próchnicę zębów, erozję oraz infekcje jamy ustnej (np. ropnie), a w niektórych przypadkach całkowitą utratę zębów u pacjentów, którzy nie mieli problemów ze zdrowiem jamy ustnej.

Ostrożnie z myciem zębów

 FDA nie określiła, jak duże ryzyko problemów stomatologicznych wiąże się z buprenorfiną, w formie tabletek rozpuszczanych pod językiem. Jednak korzyści płynące ze stosowania  buprenorfiny  znacznie przewyższają ryzyko.

Pacjenci mogą do pewnego stopnia zmniejszyć skutki uboczne. Po całkowitym rozpuszczeniu tabletki należy wypić duży łyk wody, przepłukać nią delikatnie usta i połknąć.

Myć zęby najlepiej po upływie co najmniej godziny od użycia leku, aby uniknąć uszkodzenia szkliwa.  Wskazane są także częste wizyty kontrolne u dentysty i  opracowanie strategii zapobiegawczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchnica   profilaktyka stomatologiczna  

POLECAMY W SERWISACH