• Molnupiravir - eksperymentalna tabletka zmniejsza o połowę prawdopodobieństwo hospitalizacji i śmierci z powodu COVID-19.
  • To postęp w leczeniu COVID-19, który otwiera nowy front w zwalczaniu Covid-19.
  • Merck, producent leku informował, że wkrótece wystąpi o dopuszczenie leku na amerykański rynek.
  • Molnupiravir będzei pierwszym na świecie lekiem przeciw Covid-19 dostępnym dla pacjentów.

 

- To jest niezwykle ważne. (…) To bardzo imponujące. Więc naprawdę czekamy na wdrożenie tego i na (ocenę) wpływu leku na ludzi, którzy są zakażeni - mówił dr  Anthony Fauci Fauci,  główny doradca medyczny prezydenta USA Joe Bidena oraz dyrektor Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) wypowiadał się na ten temat ogłoszenia przez Merck i partnerską firmę Ridgeback Biotherapeutics.

Molnupiravir, może być przyjmowany doustnie w postaci pigułki.

- Zmniejsza prawdopodobieństwo hospitalizacji lub śmierci u ludzi, którzy wcześnie w trakcie infekcji zażyją ten konkretny lek - zaznaczył Fauci.

Zwrócił uwagę, że w trakcie przeprowadzonych badań w grupie osób, które otrzymały placebo odnotowano osiem zgonów. Żadnych ofiar śmiertelnych nie zarejestrowano natomiast u pacjentów po zażyciu molnupiraviru.

Lek na COVID-19 nie zwalnia od potrzeby szczepienia 

Czołowy epidemiolog przestrzegał jednocześnie niechętnych szczepieniom przeciw Covid Amerykanów, by nie liczyli na nowy lek zamiast wziąć szczepionkę.

- Słyszeliście jakie są liczby. (Lek) zmniejsza ryzyko (…) hospitalizacji i śmierci o 50 proc. Wiecie, jak zmniejszyć ryzyko o 100 proc? W pierwszej kolejności się nie zarażać - argumentował Fauci.

Merck informował, że niebawem wystąpi o dopuszczenie leku na amerykański rynek. Jeżeli otrzyma zezwolenie, molnupiravir stanie się pierwszym na świecie lekiem przeciw Covid-19 dostępnym dla pacjentów.

Administracja USA zapowiedziała zakup 1,7 mln dawek leku, jeżeli zostanie on dopuszczony do użycia przed Agencję ds. Żywności i Leków.