• Zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie, ale podczas leczenia wady zgryzu trzeba to robić częściej i staranniej.  
  • Istnieją zarówno kosmetyczne, jak i medyczne powody, dla których warto szczególnie dbać o zęby i dziąsła podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego. 
  • W trakcie korygowania wady zgryzu technika szczotkowania zębów oraz nitkowania nieco różni się od tej, która zalecana jest na co dzień.  

Przede wszystkim szczoteczka

Efektywniej swoją rolę spełnia szczoteczka do zębów z główką w kształcie litery V niż prostokątna.  Najlepiej wykonywać nią koliste ruchy. Przed głównym etapem mycia warto też skorzystać ze szczoteczki międzyzębowej lub jednopęczkowej, by dotrzeć nimi do trudno dostępnych miejsc. Szczotkowanie zębów jest bardzo ważne. Podczas noszenia aparatu stałego resztki jedzenia zalegają w jego zakamarkach i płytka nazębna szybciej się gromadzi. Zatem rośnie niebezpieczeństwo szybkiego rozwoju próchnicy.

 Jak często szczotkować 

Zęby należy myć po każdym głównym posiłku i przed snem. Właściwie należałoby robić to za każdym razem, gdy pokarm zawiera cukier, najlepiej byłoby ograniczyć  słodycze w diecie. 

Jeśli nie ma możliwości, by wyszczotkować zęby po posiłku pomoże przynajmniej dokładne wypłukanie ust wodą. To pozwoli usunąć resztki jedzenia, które zbierają się wokół zamków i drutów aparatu. 

Nitkowanie z aparatem ortodontycznym trudniejsze

Nitkowanie dwa razy dziennie przed szczotkowaniem jest koniecznością. Łatwiej to robić flosserem - czyli plastikowym narzędziem, które utrzymuje naciągniętą nić dentystyczną. Na rynku są dostępne flossery przeznaczone do jednorazowego użytku, ale też takie, które mają jednorazowe, wymienne końcówki. Usztywnioną nicią wygodniej operować pod łukiem aparatu i w przestrzeniach międzyzębowych.

Płyn do płukania ust 

Płukanki stają się nieocenioną pomocą w zapobieganiu próchnicy, gdyż nie tylko ograniczają gromadzenie się płytki nazębnej, ale też wzmacniają  szkliwo. Dzięki temu i chronią przed próchnicą i łagodzą wszelkie  podrażnienia dziąseł. Skuteczne są zwłaszcza te płyny do płukania ust, które zawierają chlorheksydynę. 

Pasta do zębów, do zadań specjalnych

Potrzebne jest wzmocnione działanie hamujące próchnicę, a takie będzie miała pasta o podwyższonym stężeniu fluoru (5 000 ppm). Pozwala na ograniczenie demineralizacji szkliwa,   zapobiega i hamuje próchnicę początkową (sprawia, że  “białe plamy” na szkliwie znikają), wspomaga również proces remineralizacji szkliwa. Ważne też, by nie płukać ust wodą po szczotkowaniu zębów. Zwłaszcza po wieczornym myciu. Pozostałości pasty w jamie ustnej będą działały dłużej.