• Obecnie przezroczyste aparaty typu Clear Aligner do leczenia wad zgryzu na etapie uzębienia mieszanego są używane znacznie rzadziej niż aparaty stałe 
  • Zalecenia lekarza ortodonty przy stosowaniu Clear Aligner są w podobnym stopniu przestrzegane przez pacjentów jak jego wskazania w przypadku leczenia aparatem stałym
  • Przewiduje się, że przyszłe wykorzystanie Clear Aligner w leczeniu wad zgryzu na etapie uzębienia mieszanego będzie rosło

Kariera Clear aligners. Nabiera tempa

Przez blisko dwie dekady przezroczyste nakładki były stosowane w leczeniu ortodontycznym  dorosłych pacjentów. W 2008 roku terapia została zaktualizowana do stosowania w późnym uzębieniu mieszanym, ale dopiero w 2019 roku opracowano przezroczyste nakładki na wczesne uzębienie mieszane. Istnieje jednak ograniczona liczba wysokiej jakości dowodów na skuteczność przezroczystych nakładek u dzieci z zębami mlecznymi i stałymi, podaje American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics.

W celu zbadania najnowszych trendów i perspektyw w zakresie terapii Clear Aligner u pacjentów z zębami mlecznymi i stałymi przeprowadzono sondaż. W sumie 181 ortodontów wypełniło ankietę porównującą aparaty stałe i Clear Aligner stosowane u dzieci z uzębieniem mieszanym. Wśród tych lekarzy 149 ortodontów uznano za grupę reprezentatywną dla środowiska ortodontów w Stanach Zjednoczonych. Natomiast pozostałych 32 lekarzy  specjalizowało się w leczeniu wad zgryzu metodą Clear Aligner.

Clear Aligner. Trend wzrostowy

Stosowanie przezroczystych nakładek było mniej powszechne niż aparatów stałych u pacjentów z zębami mlecznymi i stałymi. Jednak aż  60 proc. ortodontów przewidywało wzrost ich  stosowania w ciągu najbliższych pięciu lat. 

Wśród zalet Clear Aligners  lekarze wskazywali na lepszą higienę jamy ustnej w porównaniu z pacjentami z aparatami stałymi. To ważne szczególnie w przypadku małego pacjenta, u którego można przewidywać trudności w utrzymaniu dobrego poziomu higieny.  A co za tym idzie także ryzyka rozwoju próchnicy podczas leczenia wady zgryzu.

- Potencjalne korzyści z Clear Aligners – takie jak poprawa higieny jamy ustnej – będą zapewne coraz częściej skłaniać lekarzy ortodontów do rozważenia zastosowania tej metody leczenia – podkreśla dr Nicholas Lynch z Virginia Commonwealth University w Richmond.