PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Leczenie rozszczepów według FDI

ms
08-04-2021, 11:16
FDI i Smile Train opracowują wytyczne dla lekarzy dentystów i szerszego zespołu zajmującego się leczeniem rozszczepów

Grupa dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia jest bardziej narażona na poważne problemy ze zdrowiem jamy ustnej - próchnicę, choroby przyzębia, anomalie zębów i inne problemy, które mogą wpływać na ich zdrowie. Jest to szczególnie ważne w krajach o niskim i średnim dochodzie, w których nie ma dobrego dostępu do opieki zdrowotnej. 

Biorąc pod uwagę te wyjątkowe potrzeby i zwiększone ryzyko, ważne jest, aby dzieci otrzymały opiekę dentystyczną od specjalistów, którzy są zaznajomieni z rozszczepem wargi lub podniebienia, oraz aby ich opiekunowie byli ściśle zaangażowani w proces leczenia.

Niestety, wiele dzieci z rozszczepami, szczególnie te mieszkające w krajach o niskim i średnim dochodzie, nie mają dostępu do opieki chirurgicznej i dentystycznej.

Rozszczep wargi i podniebienia może wpływać na samopoczucie emocjonalne - samoocenę i zdrowie psychiczne oraz na samopoczucie funkcjonalne - zdolność do spania, jedzenia i mówienia.

Jako chirurg wiem, jak niesamowity wpływ na pacjenta może mieć udana operacja i jak może wpłynąć na resztę jego życia. To szczęśliwa, zdrowa osoba, która żyje pełnią życia bez długotrwałych problemów zdrowotnych.

Rozczep a problem ze zdrowiem jamy ustnej 

Leczenie rozszczepu podniebienia nie sprawia, że ​​dziecko jest szczęśliwe i zdrowe, jeśli ból zębów i dziąseł nie pozwala mu spać w nocy lub przeszkadza w żuciu, mówieniu i jedzeniu. Leczony rozszczep wargi nie zwiększa samooceny, jeśli nastolatek martwi się usytuowaniem zębów, gdy uśmiecha się do przyjaciół, gdy rozmawia w szkole.

Aby osiągnąć idealny wynik chirurgiczny w leczeniu rozszczepów, potrzebna jest odpowiednia higiena jamy ustnej na każdym etapie.

Pomoc Smile Train 

Programy higieny jamy ustnej Smile Train dla osób z rozszczepem wargi i podniebienia rozpoczynają się od urodzenia. Zachęcamy naszych partnerów do proaktywnego uczenia rodzin młodych pacjentów jak dbać o zdrowie jamy ustnej. Wspieramy również usługi ortodontyczne w zakresie wyrównywania zębów, monitorowania wzrostu twarzy i powiązanych zabiegów chirurgicznych, takich jak przeszczepy kostne lub operacje szczęki, gdy dziecko rośnie i rozwija się jego twarz.

We wszystkich naszych programach medycznych współpracujemy z lokalnymi lekarzami, aby zapewnić opiekę dzieciom w ich społecznościach. Ten model partnerstwa lokalnego pozwala na zintegrowaną, długoterminową opiekę, która jest niezbędna do zapewnienia ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia pacjentów. 

Materiały szkoleniowe dla lekarzy dentystów

Smile Train, FDI World Dental Federation i partnerstwo z GSK w celu stworzenia wszechstronnych wytycznych i materiałów szkoleniowych na temat zdrowia rozszczepów jamy ustnej są ogromnym wkładem w globalną społeczność zajmującą się rozszczepami i stomatologami.

SŁOWA KLUCZOWE
FDI   rozszczep wargi i podniebienia  

POLECAMY W SERWISACH