PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Leczenie rozszczepów według FDI

Autor: miro • Źródło: ms
08-04-2021, 11:16
Leczenie rozszczepów według FDI dr Larry H. Hollier (źródło: FDI)
FDI i Smile Train opracowują wytyczne dla lekarzy dentystów i szerszego zespołu zajmującego się leczeniem rozszczepów

FDI połączyła siły z organizacją non-profit Smile Train, zajmującą się zdrowiem jamy ustnej, w celu zintegrowania opieki dentystycznej z planem leczenia dzieci z rozszczepami. infoDENT24.pl pisał już o takim przedsięwzięciu 
 
FDI i Smile Train opracowują wytyczne dla lekarzy dentystów, ale też szerszego zespołu zajmującego się leczeniem rozszczepów. Wytyczne koncentrują się na utrzymaniu optymalnego zdrowia jamy ustnej u takich pacjentów. 

Średnio jedno na siedemset dzieci rodzi się z rozszczepioną wargą lub podniebieniem. W wielu przypadkach nie są znane przyczyny takich zmian. Rozszczepy powodują znaczne trudności w jedzeniu, oddychaniu, słyszeniu i mówieniu. Co więcej, pacjenci z rozszczepami często cierpią na próchnicę, zapalenie dziąseł i inne choroby jamy ustnej.

Niestety, wiele dzieci z rozszczepami nigdy nie przechodzi operacji rekonstrukcyjnej, której potrzebują.

Pomoc ST obejmuje:
- realizację podstawowych zabiegów (poza chirurgią rozszczepów),
- usługi żywieniowe,
- ortodoncję,
- ogólną opiekę stomatologiczną,
- terapię mowy,
- wsparcie psychologiczne.

FDI rozmawiało z dr Larrym H. Hollierem, certyfikowanym chirurgiem plastycznym, który obecnie pełni funkcję przewodniczącego Medical Advisory Board for Smile Train na temat zdrowia jamy ustnej jako niezbędnego elementu do osiągnięcia idealnych wyników chirurgicznych w leczeniu rozszczepów.

FDI i organizacja non-profit Smile Train w dziedzinie zdrowia jamy ustnej współpracują, aby zapewnić nowe zasoby w zakresie integracji opieki dentystycznej dla dzieci i dorosłych z rozszczepami. Smile Train to międzynarodowa organizacja charytatywna dla dzieci, która zapewnia szkolenia, fundusze i zasoby, aby umożliwić lokalnym lekarzom w ponad 85 krajach rozwijających się prowadzenie operacji naprawy rozszczepów i kompleksowej opieki w ich własnych społecznościach.

Dr Larry H. Hollier przypomina, że rehabilitacja i opieka nad dziećmi żyjącymi z rozszczepami obejmuje podstawowe specjalizacje z zakresu: pielęgniarstwa, chirurgii plastycznej, logopedii i ortodoncji, ale wysoka jakość higieny jamy ustnej jest również niezbędna do zapewnienia pomyślnych długoterminowych wyników zdrowotnych.

Kompleksowy program leczenia rozszczepów

Zacznę od podkreślenia czegoś, co wszyscy w FDI wiedzą - zdrowie jamy ustnej jest podstawowym filarem ogólnego stanu zdrowia. Wpływa na nasze codzienne życie, naszą samoocenę i zdrowie psychiczne. Każdy, kto kiedykolwiek miał chorobę jamy ustnej lub nawet ból zęba, doświadczył, co może oznaczać brak zdrowia jamy ustnej. Oprócz bezpośredniego problemu powoduje również długotrwałe problemy zdrowotne.

SŁOWA KLUCZOWE
FDI   rozszczep wargi i podniebienia  

POLECAMY W SERWISACH