FDI połączyła siły z organizacją non-profit Smile Train, zajmującą się zdrowiem jamy ustnej, w celu zintegrowania opieki dentystycznej z planem leczenia dzieci z rozszczepami. infoDENT24.pl pisał już o takim przedsięwzięciu 
 
FDI i Smile Train opracowują wytyczne dla lekarzy dentystów, ale też szerszego zespołu zajmującego się leczeniem rozszczepów. Wytyczne koncentrują się na utrzymaniu optymalnego zdrowia jamy ustnej u takich pacjentów. 

Średnio jedno na siedemset dzieci rodzi się z rozszczepioną wargą lub podniebieniem. W wielu przypadkach nie są znane przyczyny takich zmian. Rozszczepy powodują znaczne trudności w jedzeniu, oddychaniu, słyszeniu i mówieniu. Co więcej, pacjenci z rozszczepami często cierpią na próchnicę, zapalenie dziąseł i inne choroby jamy ustnej.

Niestety, wiele dzieci z rozszczepami nigdy nie przechodzi operacji rekonstrukcyjnej, której potrzebują.

Pomoc ST obejmuje:
- realizację podstawowych zabiegów (poza chirurgią rozszczepów),
- usługi żywieniowe,
- ortodoncję,
- ogólną opiekę stomatologiczną,
- terapię mowy,
- wsparcie psychologiczne.

FDI rozmawiało z dr Larrym H. Hollierem, certyfikowanym chirurgiem plastycznym, który obecnie pełni funkcję przewodniczącego Medical Advisory Board for Smile Train na temat zdrowia jamy ustnej jako niezbędnego elementu do osiągnięcia idealnych wyników chirurgicznych w leczeniu rozszczepów.

FDI i organizacja non-profit Smile Train w dziedzinie zdrowia jamy ustnej współpracują, aby zapewnić nowe zasoby w zakresie integracji opieki dentystycznej dla dzieci i dorosłych z rozszczepami. Smile Train to międzynarodowa organizacja charytatywna dla dzieci, która zapewnia szkolenia, fundusze i zasoby, aby umożliwić lokalnym lekarzom w ponad 85 krajach rozwijających się prowadzenie operacji naprawy rozszczepów i kompleksowej opieki w ich własnych społecznościach.

Dr Larry H. Hollier przypomina, że rehabilitacja i opieka nad dziećmi żyjącymi z rozszczepami obejmuje podstawowe specjalizacje z zakresu: pielęgniarstwa, chirurgii plastycznej, logopedii i ortodoncji, ale wysoka jakość higieny jamy ustnej jest również niezbędna do zapewnienia pomyślnych długoterminowych wyników zdrowotnych.

Kompleksowy program leczenia rozszczepów

Zacznę od podkreślenia czegoś, co wszyscy w FDI wiedzą - zdrowie jamy ustnej jest podstawowym filarem ogólnego stanu zdrowia. Wpływa na nasze codzienne życie, naszą samoocenę i zdrowie psychiczne. Każdy, kto kiedykolwiek miał chorobę jamy ustnej lub nawet ból zęba, doświadczył, co może oznaczać brak zdrowia jamy ustnej. Oprócz bezpośredniego problemu powoduje również długotrwałe problemy zdrowotne.

Grupa dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia jest bardziej narażona na poważne problemy ze zdrowiem jamy ustnej - próchnicę, choroby przyzębia, anomalie zębów i inne problemy, które mogą wpływać na ich zdrowie. Jest to szczególnie ważne w krajach o niskim i średnim dochodzie, w których nie ma dobrego dostępu do opieki zdrowotnej. 

Biorąc pod uwagę te wyjątkowe potrzeby i zwiększone ryzyko, ważne jest, aby dzieci otrzymały opiekę dentystyczną od specjalistów, którzy są zaznajomieni z rozszczepem wargi lub podniebienia, oraz aby ich opiekunowie byli ściśle zaangażowani w proces leczenia.

Niestety, wiele dzieci z rozszczepami, szczególnie te mieszkające w krajach o niskim i średnim dochodzie, nie mają dostępu do opieki chirurgicznej i dentystycznej.

Rozszczep wargi i podniebienia może wpływać na samopoczucie emocjonalne - samoocenę i zdrowie psychiczne oraz na samopoczucie funkcjonalne - zdolność do spania, jedzenia i mówienia.

Jako chirurg wiem, jak niesamowity wpływ na pacjenta może mieć udana operacja i jak może wpłynąć na resztę jego życia. To szczęśliwa, zdrowa osoba, która żyje pełnią życia bez długotrwałych problemów zdrowotnych.

Rozczep a problem ze zdrowiem jamy ustnej 

Leczenie rozszczepu podniebienia nie sprawia, że ​​dziecko jest szczęśliwe i zdrowe, jeśli ból zębów i dziąseł nie pozwala mu spać w nocy lub przeszkadza w żuciu, mówieniu i jedzeniu. Leczony rozszczep wargi nie zwiększa samooceny, jeśli nastolatek martwi się usytuowaniem zębów, gdy uśmiecha się do przyjaciół, gdy rozmawia w szkole.

Aby osiągnąć idealny wynik chirurgiczny w leczeniu rozszczepów, potrzebna jest odpowiednia higiena jamy ustnej na każdym etapie.

Pomoc Smile Train 

Programy higieny jamy ustnej Smile Train dla osób z rozszczepem wargi i podniebienia rozpoczynają się od urodzenia. Zachęcamy naszych partnerów do proaktywnego uczenia rodzin młodych pacjentów jak dbać o zdrowie jamy ustnej. Wspieramy również usługi ortodontyczne w zakresie wyrównywania zębów, monitorowania wzrostu twarzy i powiązanych zabiegów chirurgicznych, takich jak przeszczepy kostne lub operacje szczęki, gdy dziecko rośnie i rozwija się jego twarz.

We wszystkich naszych programach medycznych współpracujemy z lokalnymi lekarzami, aby zapewnić opiekę dzieciom w ich społecznościach. Ten model partnerstwa lokalnego pozwala na zintegrowaną, długoterminową opiekę, która jest niezbędna do zapewnienia ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia pacjentów. 

Materiały szkoleniowe dla lekarzy dentystów

Smile Train, FDI World Dental Federation i partnerstwo z GSK w celu stworzenia wszechstronnych wytycznych i materiałów szkoleniowych na temat zdrowia rozszczepów jamy ustnej są ogromnym wkładem w globalną społeczność zajmującą się rozszczepami i stomatologami.

Po pierwsze, należy zauważyć, że wytyczne te dotyczą osób zajmujących się zdrowiem jamy ustnej, ale nie tylko. Prezentujemy podejście interdyscyplinarne, które obejmuje cały zespół zajmujący się leczeniem rozszczepów, ale także rodziców i samych pacjentów zaangażowanych w wysokiej jakości opiekę jamy ustnej. 

To zintegrowane podejście wspiera długoterminowe zmiany w systemach opieki zdrowotnej, w których każdy jest częścią kontinuum higieny jamy ustnej.

Smile Train pokrywa koszty związane z leczeniem - w tym transport, jedzenie i zakwaterowanie. Wiemy jednak, że jeśli możemy zapobiec problemowi ze zdrowiem jamy ustnej, zanim się on pojawi, oszczędzamy czas, stres, ból i środki finansowe.

Pod koniec września, w okolicach Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI 2021, opublikujemy końcowe materiały z partnerstwa. Będą to materiały szkoleniowe, które są zgodne z naszym modelem „Train the Trainer”. 

Problem z rozszczepem nagłaśniany 

Cieszyliśmy się, że rozszczep wargi i podniebienia uwzględniono w oświadczeniach FDI, IADR i Sri Lanki na 148. posiedzeniu Zarządu WHO (EB148) w styczniu. Wiemy, że zdrowie jamy ustnej jest istotną częścią leczenia rozszczepów. Prawdą jest, że rozszczep musi być włączony jako część każdej kompleksowej globalnej strategii, aby zapewnić wszystkim zdrowie jamy ustnej.

Bez uwzględnienia rozszczepów w krajowych programach zdrowia jamy ustnej ryzykujemy pozostawienie w tyle wrażliwej i wysoce zmarginalizowanej populacji i tracimy szansę na poprawę równości w zdrowiu. 

Jak zauważył IADR kompleksowy program badań w celu zmniejszenia czynników ryzyka i zapobiegania rozszczepowi wargi i podniebienia jest ważnym elementem działań na rzecz poprawy zdrowia jamy ustnej.