• Palenie marihuany wiąże się z parodontozą.
  • Palacze marihuany gorzej dbają o higienę jamy ustnej.
  • Marihuana może być także odpowiedzialna za  wzrost częstości występowania raka jamy ustnej.  

Higienistka stomatologiczna - człowiek do zadań specjalnych

Na kongresie  Chicago Dental Society Midwinter Meeting, higienistka stomatologiczna Ermelinda Baca podkreślała, że osoby wykonujące zawód higienistki stomatologicznej powinny aktywnie działać w kierunku ograniczania korzystania z marihuany przez pacjentów.

Niestety ta marihuana, która obecnie jest dostępna na rynku do celów rekreacyjnych jest siedmiokrotnie silniejsza niż 30 lat temu. To skutek przepisów legalizujących tę używkę, gdyż umożliwiło wyprodukowanie wielokrotnie silniejszych odmian konopi indyjskich. Zatem jest to problem, który trzeba przynajmniej próbować rozwiązać.

Porozmawiaj o marihuanie na fotelu dentystycznym

- Higienistki stomatologiczne odgrywają ważną rolę w badaniach przesiewowych pacjentów pod kątem używania marihuany. Pacjenci często czują się bardziej komfortowo rozmawiając z higienistką, higienistka często spędza z pacjentem więcej czasu, więc łatwiej z nimi rozmawiać – powiedziała Baca. 

Osoby zażywające marihuanę często zmieniają zachowania, przestają dbać o higienę jamy ustnej, jedzą duże ilości słodkich pokarmów. To powoduje znaczne nagromadzenie płytki nazębnej. Problem nasila dodatkowo często pojawiająca się u palaczy marihuany mniejsza produkcja śliny i suchość jamy ustnej.

Wobec powszechności zażywania marihuany, podczas robienia wywiadu należy pytać także i o tę używkę, nie tylko o palenie papierosów, na równi ze stosowanymi lekami, historią medyczną.

- Mało kto wie, że jeśli potrzebne jest znieczulenie, to pacjent nie powinien zażywać marihuany przez tydzień przed zabiegiem stomatologicznym. W razie potrzeby dentyści powinni maksymalnie ograniczyć  dawkę środków znieczulających lub stosować je bez epinefryny. A jeśli pacjent cierpi na schorzenie układu krążenia, należy przełożyć leczenie – o ile nie zaprzestał używania marihuany w ciągu ostatniego tygodnia, informowała Baca.

Dodatkowo stosowanie marihuany i leków halucynogennych jest przeciwwskazaniem do podania  podtlenku azotu. Łączenie go z marihuaną może spowodować nawet zgon, przestrzegała Baca.

Wreszcie, pacjentom tym nie należy przepisywać benzodiazepin ani opioidów.

Po czym poznać pacjenta pod wpływem marihuany
- przekrwione oczy,
- zwężone źrenice,
- kłopoty z wysławianiem się,
- dezorientacja,
- lęk.

Podczas leczenia osób używających marihuany, nie bez kozery będzie poinstruowanie ich jak powinni dbać o jamę ustną.

Należy ich zachęcać do:
- stosowania pasty do zębów z fluorem,
- używania nawilżacza powietrza, aby pomóc w opanowaniu suchości w ustach,
- ograniczania cukru w diecie
- regularnych wizyt u dentysty. 

Higienistki mogą stworzyć pierwszy front walki z nadużywaniem marihuany – zachęcała Baca.