PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Leczenie ortodontyczne. Higiena jamy ustnej poprawia się z aplikacją na komórkę?

Autor: nieck • Źródło: Int. Dent. J./infoDENT24.pl
06-10-2022, 08:20
Leczenie ortodontyczne. Higiena jamy ustnej  poprawia się z aplikacją na komórkę? Leczenie ortodontyczne wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób przyzębia i próchnicy Fot. Shutterstock
Pacjenci ortodontyczni stosowali aplikację mobilną motywującą do przestrzegania zasad higieny jamy ustnej. Wyniki badania jej skuteczności opublikował International Dental Journal.
  •  Czy aplikacja mobilna może zmniejszyć płytkę nazębną u pacjentów ortodontycznych, sprawdzano w badaniu prowadzonym na  Universidade Cruzeiro do Sul w Brazylii 
  • Skuteczne leczenie ortodontyczne ma miejsce wtedy, gdy  korekta zgryzu nie odbija się na stanie zdrowia zębów i dziąseł pacjenta
  • Wiele badań ujawnia, że aplikacje mobilne, YouTube i Instagram poprawiają higienę zdrowia jamy ustnej pacjentów ortodontycznych
  • Platformy te pomagają pacjentom zapoznać się z różnymi technikami higieny jamy ustnej

Leczenie aparatem ortodontycznym. Zwiększa ryzyko próchnicy

Pomimo licznych korzyści, leczenie ortodontyczne wiąże się powszechnie ze zwiększonym ryzykiem chorób przyzębia i próchnicy.  Aparat ortodontyczny utrudnia dokładne usuwanie płytki nazębnej, toteż przez okres korygowania wady zgryzu często znacznie zwiększa się  powierzchnia zalegającego biofilmu. A to oznacza, że rośnie ryzyko rozwoju chorób zależnych od biofilmu bakteryjnego.

Mimo, że w ciągu ostatnich dekad nastąpił ogromny postęp w stomatologii zapobiegawczej, próchnica zębów nadal dotyka bardzo dużą liczbę (do 96 proc.) pacjentów ortodontycznych. 

Naukowcy przeanalizowali wpływ korzystania z aplikacji mobilnej na higienę jamy ustnej nastolatków poddawanych leczeniu ortodontycznemu. Efekty eksperymentu opisał International Dental Journal.

Aplikacja mobilna. Ułatwia skuteczne szczotkowanie zębów

Wcześniejsze badania wykazały, że edukacja pacjentów wykorzystująca interaktywne technologie skutecznie pomaga młodym ludziom w utrzymaniu dobrej higieny jamy ustnej.

 W badaniu wykonanym w Brazylii, ochotnicy w wieku od 14 do 19 lat zostali losowo przypisani do grupy eksperymentalnej lub kontrolnej. Osoby z grupy kontrolnej otrzymały standardowe instrukcje higieny jamy ustnej, podczas gdy te z grupy eksperymentalnej nie tylko zostały poinstruowane na temat higieny jamy ustnej, ale też otrzymywały wskazówki i motywację za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

W trakcie leczenia ortodontycznego aparatem stałym oceniano poziom higieny jamy ustnej przed założeniem aparatu a następnie po 30, 60 i 90 dniach leczenia. Poziom higieny jamy ustnej mierzono przy pomocy dwóch parametrów:

  • wskaźnika płytki bakteryjnej
  • wskaźnika krwawienia dziąseł.

Wśród osób korzystających z aplikacji wskaźniki te wypadały lepiej, jednak nie stwierdzono znaczącej statystycznej różnicy między obiema grupami.

Wcześniejsze badania, w których wykorzystywano aplikacje multimedialne i komunikatory do nauczania metod higieny jamy ustnej nastolatków, w tym wideo, selfie, wiadomości tekstowe i bezpośrednio przez lekarza dentystę przekazywane wskazówki, dawały nie tylko wzrost świadomości znaczenia właściwych metod usuwania płytki nazębnej ale też w praktyce poprawę techniki szczotkowania zębów. 

- W naszym badaniu mimo podobnych wyników, obserwowaliśmy niższy wskaźnik płytki bakteryjnej na każdym etapie leczenia w grupie eksperymentalnej, co  wskazuje na zmianę zachowania tych pacjentów, komentuje wyniki dr Raquel Lopes dos Santos z Universidade Cruzeiro do Sul w Sao Paolo.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH