PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Leczenie COVID-19 z poważnymi powikłaniami w jamie ustnej?

Autor: nieck • Źródło: en
01-02-2021, 09:52
Leczenie COVID-19  z poważnymi powikłaniami w jamie ustnej? Przeciwciała monoklonalne mogą się przyczyniać do martwicy kości szczęk (fot. Archiwum/PTWP)
Leki immunosupresyjne dają obiecujące wyniki u pacjentów chorych na COVID-19. Jednak mogą mieć silne skutki uboczne dla zdrowia jamy ustnej.

Wykazano, że ludzkie przeciwciała monoklonalne tocilizumab i sarilumab, które są przepisywane w leczeniu umiarkowanego do ciężkiego reumatoidalnego zapalenia stawów oraz innych stanów zapalnych, zmniejszają śmiertelność u pacjentów, u których zdiagnozowano COVID-19. 

W randomizowanym badaniu, które przeprowadzono na 3,9 tys. osób z COVID-19 w 15 krajach, przeciwciała monoklonalne w istotny sposób obniżały śmiertelność  u pacjentów, którzy je otrzymali  (śmiertelność wynosiła 28 proc. dla tocilizumabu; 22 proc. dla sarilumabu), w porównaniu z tymi, którzy otrzymali standardową opiekę (36 proc.).

Leki te jednak mogą mieć poważna wadę. Istnieją  podejrzenia, że tocilizumab może wywoływać martwicę kości szczęki związaną z lekami (MRONJ). Dowiedziono naukowo, że inne przeciwciała monoklonalne, takie jak denosumab, powodują MRONJ  - napisali autorzy pracy opublikowanej w British Dental Journal.

Dentyści mogą zatem mieć więcej pacjentów, którzy po leczeniu COVID-19 mają podwyższone ryzyko martwicy kości szczęki powiązanej z lekami i  wymagają ekstrakcji zębów.

Problem ten wymaga monitorowania, jako potencjalny skutek pandemii. 

Więcej: BDJ

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   zdrowie jamy ustnej   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH