PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

LAUREACI GRAND PRIX CEDE 2012 - Bezpieczne podnoszenie zatoki

Autor: Łukasz Sowa • Źródło: ms
26-09-2012, 05:47
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Spółka Profident jest laureatem nagrody CEDE w kategorii Sprzęt Stomatologiczny. Statuetkę firma ta otrzymała za zestaw do podnoszenia zatoki SLA i SCA.

O zaletach tych rozwiązań w rozmowie z portalem infoDENT24.pl opowiada lek. dent. Jerzy Zbożeń, właściciel firmy Profident.

Jednym z częstych zabiegów augmentacyjnych w obrębie szczęki jest podniesienie dna zatoki. Ten wydawałoby się standardowy zabieg wymaga niebywałej precyzji.

Sam zabieg jest bardzo przewidywalny, ale trzeba go wykonać w taki sposób aby nie doszło podczas przygotowywania dostępu w bocznej ścianie do przerwania cienkiej błony Schneidera, pokrywającej dno zatoki. Bezpieczne wykonanie dostępu nie jest łatwe i wymaga od operatora doświadczenia zabiegowego oraz odpowiednich narzędzi.

Przez lata stosowano różne metody. Najpierw wykonywano zabieg za pomocą narzędzi rotacyjnych, czyli wiertła zakładanego na kątnicę lub prostnicę - siłą rzeczy dochodziło często do powikłania w postaci przerwania membrany co de facto komplikowało lub wręcz uniemożliwiało dokończenie zabiegu.

Dużym postępem okazało się wprowadzenie urządzeń ultradźwiękowych. Za pomocą ultradźwięków można było delikatnie preparować kość dostając się do dna zatoki, a powikłania nie były tak częste. Wadą tego rozwiązania jest stosunkowo wysoki koszt urządzenia i potrzebny czas na przeprowadzenie zabiegu.

Alternatywnym rozwiązaniem przyśpieszającym zabieg, a przez to ułatwiającym gojenie oraz ograniczającym koszty wyposażenia praktyki implantologicznej, jest zestaw SLA firmy Neobiotech.

Zestaw składa się ze specjalnych wierteł, których unikalny kształt uniemożliwia naruszenie ciągłości śluzówki zatoki oraz elewatorów służących do odpreparowania błony Schneidera. Wiertła montuje się do kątnicy mikromotora implantologicznego.

Zestaw dostępny jest w Polsce od pięciu lat. Krajowe i zagraniczne opinie zachęcają do stosowanie tej metody odbudowy kości.

Inną wersją tych narzędzi jest zestaw SCA, do podnoszenia dna zatoki od strony szczytu wyrostka poprzez łoże implantologiczne. Takie rozwiązanie w połączeniu z diagnostyką tomograficzną jest małoinwazyjne i również gwarantuje przewidywalny efekt.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   podnoszenie zatoki   Profident   Neobiotech  

POLECAMY W SERWISACH