PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lasery erbowe utrzymują w ryzach aerozole w gabinecie stomatologicznym

Autor: miro • Źródło: ms
01-04-2022, 08:29
Lasery erbowe utrzymują w ryzach aerozole w gabinecie stomatologicznym Aerozol w gabinecie stomatologicznym Fot. AdobeStock
Zespół naukowców z UM we Wrocławiu przedstawił wyniki badań dotyczących oceny ilości aerozolu powstającego podczas opracowania próchnicowego zęba.
  • Co ogranicza poziom aerozoli w gabinecie stomatologicznym
  • Praca naukowców z UM we Wrocławiu wskazuje na rozwiązanie najskuteczniej ograniczające rozprzestrzenianie się aerozoli  

Ślinociąg a areozol w gabinecie stomatologicznym

Podczas realizacji procedur opracowania ubytku z wykorzystaniem laserów erbowych poziom aerozoli w gabinecie utrzymuje się na stałym, stosunkowo niskim poziomie nawet w przypadku zastosowania wyłącznie ślinociągu – wynika z badań naukowców UM we Wrocławiu.

Dr n. med. Jacek Matys z Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej UMW we współpracy z dr hab. n. med. Kingą Grzech - Leśniak, prof. UMW przeprowadził szereg pomiarów ilości aerozolu podczas wykonywania wielu procedur stomatologicznych takich jak opracowanie ubytku, scaling.

 W ocenie naukowców zastosowanie klasycznego ślinociągu nie ogranicza istotnie ilości aerozoli (odnotowano ponad 8-krotny wzrost ilości aerozoli w gabinecie stomatologicznym).

Okazało się, że zastosowanie ssaka stomatologicznego znacznie lepiej ogranicza ilość aerozolu (odnotowano 2-krotny wzrost stężenia).

Zastosowanie ssaka stomatologicznego razem z systemami do odsysania zewnątrzustnego istotnie ograniczyło ilości aerozolu w powietrzu
(odnotowano wzrost ilości aerozoli o 75 proc. w porównaniu do stanu początkowego).

Praca naukowców z wykorzystaniem laserów erbowych 

- Bardzo dobre wyniki redukcji aerozoli w gabinecie stomatologicznym otrzymaliśmy podczas zastosowana dwóch zaprojektowanych i wykonanych przez nas ssaków stomatologicznych z szeroką końcówką roboczą, który pozwolił na utrzymanie praktycznie stałej ilości początkowej liczby cząstek podczas wykonywania opracowania próchnicy – wyjaśnia. Co ciekawe, podczas wykonania procedury opracowania ubytku z wykorzystaniem laserów erbowych poziom aerozoli w gabinecie utrzymywał się na stałym poziomie nawet w przypadku zastosowania wyłącznie ślinociągu, co przemawia za ważną rolą wykorzystania laserów erbowych w stomatologii także dla zachowania bezpieczeństwa biologicznego w gabinecie.

Wyniki badań in vitro opublikowane zostały na łamach czasopisma Materials w 2020r. ( Matys, J.; Grzech-Leśniak, K. Dental Aerosol as a Hazard Risk for Dental Workers. Materials 2020, 13, 5109. i w 2021 r. (Grzech-Leśniak, K.; Matys, J. The Effect of Er:YAG Lasers on the Reduction of Aerosol Formation for Dental Workers. Materials 2021, 14, 2857. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH