PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Laser w walce z bólem po ekstrakcji zęba

Autor: nieck • Źródło: en
01-04-2021, 13:04
Laser w walce z bólem po ekstrakcji zęba Laseroterapia wydajnie zmniejsza poekstrakcyjny ból (fot. Pixabay)
Kolejny dowód, że laseroterapia zmniejsza ból po zabiegu usuwania zęba. Jednak nie znaleziono podstaw, by twierdzić, że  przyspiesza także gojenia się rany.

Co wiadomo na temat laseroterapii w leczeniu bólu poekstrakcyjnego, czy światło lasera rzeczywiście przyspiesza proces gojenia -na tak postawione pytania postanowił odpowiedzieć zespół brazylijskich naukowców ze School of Dentistry - University of São Paulo. 

Laseroterapia niskoenergetyczna wspomaga proces gojenia. Promieniowanie laserowe,  które jest absorbowane przez cytochromy w mitochondriach, a następnie przekształcane w energię przez adenozyno-50-trifosforan (ATP), w finalnym efekcie powoduje syntezę białek i przyspieszenie proliferacji komórek. Jednak dokładny w jakim łagodzenie bólu po zastosowaniu laseroterapii, nie jest do końca znany, ale uważa się, że ma znaczący neurofarmakologiczny wpływ na syntezę, uwalnianie i metabolizm substancji biochemicznych.

Autorzy badania przeprowadzili systematyczny przegląd literatury tego zagadnienia, aby konkretnie odpowiedzieć na pytania, czy terapia laserowa zmniejsza ból po ekstrakcji zęba i czy terapia laserowa poprawia proces gojenia po ekstrakcji zęba.

Ich przegląd dotyczył zabiegów usuwania wszystkich typów zębów, a nie tylko  "ósemek". W sumie ze 164 artykułów wybrano  11 prac, które spełniły założone przez badaczy kryteria. 

 Spośród tych 11 badań 10 oceniało ból, a trzy  leczenie kliniczne. Pięć badań wykazało znaczną redukcję bólu, gdy zastosowano  laseroterapię  niskoenergetyczną po ekstrakcji zęba, ale żadne z badań nie udowodniło istotnej poprawy procesu gojenia, gdy zastosowano laseroterapię niskiego poziomu po ekstrakcji zęba.

Autorzy uważają, że należy przeprowadzić dodatkowe badania skuteczności terapii laserowej bólu poekstrakcyjnego.  Jeden z powodów, to ten że oceniane przez nich prace uwzględniały działanie różnego typu laserów (różnice dotyczyły mocy, długości fal promieniowania, czasu i sposobu stosowania laseroterapii).

Więcej: Oral Surgery

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH