Co wiadomo na temat laseroterapii w leczeniu bólu poekstrakcyjnego, czy światło lasera rzeczywiście przyspiesza proces gojenia -na tak postawione pytania postanowił odpowiedzieć zespół brazylijskich naukowców ze School of Dentistry - University of São Paulo. 

Laseroterapia niskoenergetyczna wspomaga proces gojenia. Promieniowanie laserowe,  które jest absorbowane przez cytochromy w mitochondriach, a następnie przekształcane w energię przez adenozyno-50-trifosforan (ATP), w finalnym efekcie powoduje syntezę białek i przyspieszenie proliferacji komórek. Jednak dokładny w jakim łagodzenie bólu po zastosowaniu laseroterapii, nie jest do końca znany, ale uważa się, że ma znaczący neurofarmakologiczny wpływ na syntezę, uwalnianie i metabolizm substancji biochemicznych.

Autorzy badania przeprowadzili systematyczny przegląd literatury tego zagadnienia, aby konkretnie odpowiedzieć na pytania, czy terapia laserowa zmniejsza ból po ekstrakcji zęba i czy terapia laserowa poprawia proces gojenia po ekstrakcji zęba.

Ich przegląd dotyczył zabiegów usuwania wszystkich typów zębów, a nie tylko  "ósemek". W sumie ze 164 artykułów wybrano  11 prac, które spełniły założone przez badaczy kryteria. 

 Spośród tych 11 badań 10 oceniało ból, a trzy  leczenie kliniczne. Pięć badań wykazało znaczną redukcję bólu, gdy zastosowano  laseroterapię  niskoenergetyczną po ekstrakcji zęba, ale żadne z badań nie udowodniło istotnej poprawy procesu gojenia, gdy zastosowano laseroterapię niskiego poziomu po ekstrakcji zęba.

Autorzy uważają, że należy przeprowadzić dodatkowe badania skuteczności terapii laserowej bólu poekstrakcyjnego.  Jeden z powodów, to ten że oceniane przez nich prace uwzględniały działanie różnego typu laserów (różnice dotyczyły mocy, długości fal promieniowania, czasu i sposobu stosowania laseroterapii).

Więcej: Oral Surgery