
- Laseroterapia niskopoziomowa staje się coraz bardziej popularna w chirurgii stomatologicznej.
- Badania potwierdzające skuteczność światła laserowego stosowanego po inwazyjnych zabiegach stomatologicznych przeprowadzono w Brazylii i Iranie.
- Laseroterapia znacznie zmniejszała ból i obrzęk operowanego rejonu, pozwalała także na szersze otwieranie ust.
W badaniu, które objęło 13 pacjentów sprawdzano skuteczność tzw. laseroterapii niskopoziomowej (tzw fotobiomodulacja) w walce z bólem poekstrakcyjnym. Pacjenci mieli zaplanowane zabiegi ekstrakcji dwóch dolnych zębów mądrości. Zabiegi wykonywano w odstępie 21 dni, Pacjenci oceniali odczuwany ból za pomocą skali VAS ( visual analog scale) - skala ma postać 10 cm linijki, jej przeciwległe końce reprezentują brak bólu i ból nie do zniesienia.
Laseroterapia dobra po ekstrakcji zęba
W sposób losowy byli przydzielani do zabiegów laseroterapii tylko po jednej stronie twarzy, druga natomiast była traktowana światłem czerwonym służącym jako placebo (światło o długości 810 nm przez 6 sekund).
Wszyscy pacjenci odczuwali dużo mniejszy ból po stronie traktowanej laserem, niż po przeciwnej, na którą otrzymali wyłącznie impuls światłem czerwonym. Ponadto laseroterapia zmniejszała obrzęk i pozwalała na nieco szersze otwarcie ust, pisali autorzy pracy opublikowanej w Journal of Oral and Maxillofacial Surgery.
Laeroterapia daje dobre efekty po implantacji zębów
Badanie skuteczności laserów w implantologii wykonano w Isfahan University of Medical Sciences School of Dentistry w Iranie. Praca została opublikowana w Journal of Photochemistry and Photobiology.
Analizowano wpływ laserów o różnej intensywności po wszczepieniu implantów. Badanie objęto 21 pacjentów, u których zaplanowano wszczepienie 42 implantów. Były to osoby ogólnie zdrowe, średnia wieku wynosiła 47 lat.
Implantolog wykonał podczas jednej wizyty pacjenta wszczepienie implantu po lewej i prawej stronie żuchwy . Pacjenci zostali przydzieleni losowo do laseroterapii. Przechodzili zabieg laseroterapią z jednej strony i zabieg o efekcie placebo czerwonym światłem z drugiej.
Terapia polegała na zastosowaniu lasera diodowego na policzkowej, zgryzowej i językowej stronie okolic implantu. Początkowo stosowano wiązkę o mniejszej intensywności, 60 nm przez 200 sekund, naświetlano tkanki powierzchniowe, a następnie wiązką o wyższej intensywności 810 nm przez 20 sekund, docierano do głębszych tkanek. Laser stosowano dwukrotnie: raz w dniu zabiegu i ponownie dwa dni po zabiegu.
Laser spowodował „znaczną poprawę” w odczuwaniu bólu (w skali VAS) po 12, 24 i 72 godzinach po zabiegu. Obserwowano także szybsze gojenie się ran po 3 i 14 dniach po zabiegu.
Komentarze