PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lakowanie zębów nieznane co drugiemu pacjentowi

Autor: nieck • Źródło: smn
01-05-2019, 09:53
Lakowanie zębów nieznane co drugiemu pacjentowi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Połowa dorosłych pacjentów zupełnie się nie orientuje, jaką rolę pełni lakowanie zębów, wynika z raportu przygotowanego przez amerykańską organizację  Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Rola lakowania, mimo że to powszechnie stosowany zabieg profilaktyczny, nie jest zrozumiała dla co drugiego Amerykanina. W sondażu prowadzonym przez CDC  3,5 tys.  dorosłych pacjentów miało odpowiedzieć na pytania dotyczące lakowania. W sumie zaledwie 46 proc. ankietowanych znało prawidłowe odpowiedzi, jeśli grupa respondentów została zawężona do rodziców małych dzieci, to prawidłowe odpowiedzi stanowiły 55 proc. wszystkich ankiet (a są to osoby, które powinny na ten temat wiedzieć najwięcej).

- Chociaż wiedza bez dostępu do opieki stomatologicznej raczej nic nie zmieni w zachowaniach, ale efekt będzie podobny, gdy zabiegi profilaktyczne są dostępne, ale brak świadomości na temat ich znaczenia - podsumowała wyniki sondażu dr Michele Junger, z CDC Division of Oral Health.  

Komu brakuje wiedzy?
Lakowanie zapobiega powstawaniu nowych ognisk próchnicy, niektóre badania wskazują, że redukują ich liczbę na zębach trzonowych nawet o 50 proc. w ciągu pięciu lat od zabiegu. Jednak mimo tak wysokiej skuteczności wiele dzieci nie przechodzi zabiegu lakowania, co może wynikać z braku świadomości rodziców.

Decyzje związane z profilaktyką wynikają z wiedzy, a jej brak wpływa też na wykorzystywanie dostępnych zabiegów. Dlatego tak ważne jest, by społeczna świadomość na ten temat była wysoka, pisali autorzy pracy.

Co mogą zrobić dentyści?
To pracownicy gabinetów dentystycznych stanowią główną siłę sprawczą, która ten brak wiedzy może uzupełnić. Chociaż i pielęgniarka szkolna i pediatra też mogą na ten temat rozmawiać z rodzicami, jednak to dentysta czy higienistka stomatologiczna mają w tym względzie większy autorytet.

Więcej: Preventing Chronic Disease

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lakowanie   profilaktyka próchnicy  

POLECAMY W SERWISACH