Które płyny do płukania ust w pół minuty unicestwiają koronawirusa?

Dwa płyny do płukania ust firmy Venture Life zawierający chlorek cetylopirydyniowy (CPC), oraz Listerine Advanced Gum Treatment - płyn produkowany przez firmę Johnson & Johnson (zawiera etanol/arginian lauroilu etylu - LAE), eliminują nowego koronawirusa po 30 sekundach, według wstępnych badań, jakim poddano te produkty. Jak zastrzegają się ich autorzy, wyniki nie zostały jeszcze potwierdzone i nie powinny być obecnie wykorzystywane jako wytyczne w praktyce klinicznej. Zostały opublikowane przed badaniem klinicznym, a ich celem było sprawdzenie, czy płyny do płukania jamy ustnej mogą zmniejszyć miano wirusa SARS-CoV-2 w ślinie pacjentów.
- Dwa płyny do płukania jamy ustnej Dentyl zawierające CPC oraz Listerine Advanced (23 proc. etanol) z kationowym środkiem powierzchniowo czynnym (LAE), całkowicie wyeliminowały wirusa - stwierdziła Evelina Statkute z Systems Immunity University Research Institute w Cardiff Uniwersytet w Wielkiej Brytanii, prowadząca badanie.
Dowody sugerują, że jama ustna jest silnym miejscem infekcji i przenoszenia nowego koronawirusa. Zaleca się, by pacjent płukał jamę ustną przed jakąkolwiek procedurą stomatologiczną, np środkiem zawierającym zachęcały pacjentów do płukania gardła różnymi różnymi płynami do płukania, w tym produktami zawierającymi jodynę powidonową czy chlorheksydynę, co ma hamować rozprzestrzenianie się wirusa. Naukowcy nadal szukają nowych opcji, gdy dowiadują się więcej o SARS-CoV-2.
W obecnym badaniu naukowcy imitując w warunkach laboratoryjnych stan dróg nosowo-gardłowych i ustno-gardłowych przetestowali siedem dostępnych bez recepty płynów do płukania ust.
Jakie płyny do płukania ust niszczą SARS-CoV-2 po 30-sekundowym płukaniu:
- Dentyl Dual Action ( 0,05 -0,1 proc. CPC)
- Dentyl Fresh Protect (0,05 -0,1 proc. CPC)
- Listerine Advanced Gum Treatment (23 proc. etanolu z arginianem etylolauroilu)
Trzy płyny do płukania jamy ustnej wyeliminowały żywy wirus zgodnie z normą EN 14476 (europejski wskaźnik skuteczności wirusobójczej) przy redukcji> 4-log10. Według autorów inne płyny, które zawierały etanol/olejki eteryczne i jodynę powidową, eliminowały wirusa w mniejszym stopniu (o 2-3 log10).
Oprócz składników, ich stężenie także miało wpływ na zmniejszenie aktywności wirusów. Sam etanol w ilości poniżej 23 proc. nie wystarczył do zabicia wirusa. Na przykład Listerine Cool Mint, który zawiera 21 proc. etanolu i olejków eterycznych, był tylko umiarkowanie skuteczny w redukcji wirusa. Naukowcy uważają, że wyższy poziom etanolu, a także dodatek lauroiloarginianu etylu w zaawansowanej formule Listerine zwiększa skuteczność tego płynu. Autorzy zauważyli, że produkty zawierające jodynę powidonową również miały umiarkowane działanie, podczas gdy chlorheksydyna miała niewielką lub zerową zdolność do inaktywacji wirusa w przeprowadzonych testach.
Te wyniki są obiecujące i zasługują na dalsze badania w celu ustalenia, czy płukanki ust mogą rzeczywiście inaktywować wirusa u ludzi - napisali autorzy.
- Nasze dane z testów "in vitro" identyfikują produkty o wysokiej aktywności i wskazują, że potrzebne jest badanie czasu trwania ich skutków "in vivo" w stosunku do aktywnego wirusa i określenie potencjalnego wpływu na zmniejszenie ryzyka ekspozycji na wirusa w warunkach klinicznych - podsumowali naukowcy.
Więcej: bioRxiv

-
Dentyści na WOŚP. Oferty dla pacjentów i … dentystów
lifeDENT -
Bakterie kałowe na szczoteczce do zębów. Sytuacja, w której to niemal pewne
techDENT -
LDEK już 7 lutego 2023 r. Ważne tradycyjne dokumenty tożsamości
eduDENT -
Tak powinny wyglądać testy eksploatacyjne urządzeń radiologicznych. Wskazania dla stomatologii
lexDENT -
Kiedy będzie obradowała Komisja Stomatologiczna NRL w 2023 r.
newsDENT -
Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Korekta punktacji ofert na leczenie stomatologiczne w konkursach NFZ
newsDENT
-
NFZ ustalił nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Uwagi do 1 lutego
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Czas na sprawozdania statystyczne. Obowiązek dotyczy wszystkich podmiotów leczniczych
lexDENT -
Błędy w leczeniu endodontycznym wyceniono na 31,2 tys. zł
lexDENT -
Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego
lexDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Pacjenci mają najwięcej uwag do ginekologii i stomatologii. Raport Rzecznika Praw Pacjenta
newsDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Spytkowice- Podhale, małopolskie -
lekarz dentysta
Chlewiska, mazowieckie -
lekarz dentysta
Marki , mazowieckie -
lekarz dentysta
Działdowo, warmińsko-mazurskie