PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Które płyny do płukania ust w pół minuty unicestwiają koronawirusa?

Autor: nieck • Źródło: en
25-11-2020, 11:45
Które płyny do płukania ust w pół minuty unicestwiają koronawirusa? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Dostępne bez recepty płyny do płukania ust zawierające chlorek cetylopirydyniowy lub etanol/ arginian lauroilu etylu unieszkodliwiają SARS-CoV-2 w ciągu 30 sekund, oczywiście w testach laboratoryjnych.

Dwa płyny do płukania ust firmy Venture Life zawierający chlorek cetylopirydyniowy (CPC), oraz Listerine Advanced Gum Treatment - płyn produkowany przez firmę Johnson & Johnson (zawiera  etanol/arginian lauroilu etylu - LAE), eliminują nowego koronawirusa po 30 sekundach, według wstępnych badań, jakim poddano te produkty.  Jak zastrzegają się ich autorzy, wyniki nie zostały jeszcze potwierdzone i nie powinny być obecnie wykorzystywane jako wytyczne w praktyce klinicznej. Zostały opublikowane  przed badaniem klinicznym, a ich celem było sprawdzenie, czy płyny do płukania jamy ustnej mogą zmniejszyć miano wirusa SARS-CoV-2 w ślinie pacjentów.

- Dwa płyny do płukania jamy ustnej Dentyl zawierające CPC  oraz Listerine Advanced (23 proc. etanol) z kationowym środkiem powierzchniowo czynnym (LAE), całkowicie wyeliminowały wirusa - stwierdziła Evelina Statkute ​​z Systems Immunity University Research Institute w Cardiff Uniwersytet w Wielkiej Brytanii, prowadząca badanie.

Dowody sugerują, że jama ustna jest silnym miejscem infekcji i przenoszenia nowego koronawirusa. Zaleca się, by pacjent płukał jamę ustną przed jakąkolwiek procedurą stomatologiczną, np środkiem zawierającym  zachęcały pacjentów do płukania gardła różnymi różnymi płynami do płukania, w tym produktami zawierającymi jodynę powidonową czy chlorheksydynę, co ma  hamować  rozprzestrzenianie się wirusa. Naukowcy nadal szukają nowych opcji, gdy dowiadują się więcej o SARS-CoV-2.

W obecnym badaniu naukowcy imitując w warunkach laboratoryjnych stan dróg nosowo-gardłowych i ustno-gardłowych przetestowali siedem dostępnych bez recepty płynów do płukania ust.

Jakie płyny do płukania ust niszczą SARS-CoV-2 po 30-sekundowym płukaniu:
- Dentyl Dual Action ( 0,05 -0,1 proc. CPC)
- Dentyl Fresh Protect (0,05 -0,1 proc. CPC)
- Listerine Advanced Gum Treatment (23 proc. etanolu z arginianem etylolauroilu)

Trzy płyny do płukania jamy ustnej wyeliminowały żywy wirus zgodnie z normą EN 14476 (europejski wskaźnik skuteczności wirusobójczej) przy redukcji> 4-log10. Według autorów inne płyny, które zawierały etanol/olejki eteryczne i jodynę powidową, eliminowały wirusa w mniejszym stopniu (o 2-3 log10).

Oprócz składników, ich stężenie także miało wpływ na zmniejszenie aktywności wirusów. Sam etanol w ilości poniżej 23 proc. nie wystarczył do zabicia wirusa. Na przykład Listerine Cool Mint, który zawiera 21 proc. etanolu i olejków eterycznych, był tylko umiarkowanie skuteczny w redukcji wirusa. Naukowcy uważają, że wyższy poziom etanolu, a także dodatek lauroiloarginianu etylu w zaawansowanej formule Listerine zwiększa  skuteczność tego płynu. Autorzy zauważyli, że produkty zawierające jodynę powidonową również miały umiarkowane działanie, podczas gdy chlorheksydyna miała niewielką lub zerową zdolność do inaktywacji wirusa w przeprowadzonych testach.

Te wyniki są obiecujące i zasługują na dalsze badania w celu ustalenia, czy płukanki ust mogą rzeczywiście inaktywować wirusa u ludzi - napisali autorzy.

- Nasze dane z testów "in vitro" identyfikują produkty o wysokiej aktywności i wskazują, że potrzebne jest badanie czasu trwania ich skutków "in vivo" w stosunku do aktywnego wirusa i określenie potencjalnego wpływu na zmniejszenie ryzyka ekspozycji na wirusa w warunkach klinicznych - podsumowali naukowcy.

Więcej: bioRxiv

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH