PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Które pasty do zębów chronią przed erozją?

Autor: nieck • Źródło: en
15-01-2018, 11:04
Które pasty do zębów chronią przed erozją? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Trudno odpowiedzieć na pytanie pacjenta, która z dostępnych na rynku past do zębów jest dla niego najlepsza. Produkty te mają bardzo wiele składników i różny poziom skuteczności w ochronie zębów przed zmianami erozyjnymi. Dlatego w najnowszym badaniu porównano dziewięć rożnych past do zębów, by sprawdzić na ile rzeczywiście zapobiegają utracie szkliwa. Niestety, na razie nie ma pasty chroniącej przed erozją!

Celem badania było porównanie dziewięciu past do zębów (zalecanych przez producenta przy nadwrażliwości zębów lub utracie tkanki twardej o charakterze niepróchnicowym) pod względem ich  wpływu na erozję zębów. 

- Wszystkie pasty powodują w różnym stopniu utratę szkliwa i żadna nie chroniła zębów przed erozją, stwierdzili autorzy badania w podsumowaniu swojej pracy, która ukazała się w Scientific Reports. Badanie przeprowadziła dr Samira Helena João-Souza,  z wydziału zachowawczej i dziecięcej stomatologii na University of Bern w Szwajcarii.

Wiele badań dotyczy składników aktywnych past do zębów oraz ich współczynnika ścieralności, jednak mało kto do tej pory zajmował się chemicznym i fizycznym oddziaływaniem tych produktów na proces erozji zębów. Jedno z pierwszych tego typu badań przeprowadzono dla past dostępnych na rynku europejskim. Wszystkie są zaliczane do produktów zmniejszających nadwrażliwość zębów i chroniących zęby przed ścieraniem i erozją.

Pasty na nadwrażliwość zębów
Sensodyne Repair & Protect (GlaxoSmithKline)
Elmex Sensitive Professional (Gebro Pharma)
Sensodyne Rapid Relief (GlaxoSmithKline)
Oral-B Blend-a-Med Pro Expert (Procter & Gamble)

Pasty wzmacniające szkliwo i chroniące przed jego utratą
Sensodyne Pronamel (GlaxoSmithKline)
Elmex Erosion Protection (Gebro Pharma)
Candida Protect Professional (Migros)
Regenerate (Regenerate Enamel Science)

Jako kontrolę w eksperymencie przyjęto zwykłą pastę z fluorem (Colgate Caries Protection, Colgate) i preparat sztucznej śliny.

Na pierwszym etapie badania poddano próbki szkliwa działaniu papieru ściernego z węglika krzemu. Następnie każda z nich została umieszczona w pojemniku, w którym była szczotkowana pastą do zębów, w zależności od grupy do której została przydzielona.

Po szczegółowej analizie powierzchni szkliwa okazało się, że wszystkie badane w eksperymencie pasty do zębów ścierały je stopniowo. Szkliwa ubywało nawet pod wpływem samego szczotkowania próbki zanurzonej w sztucznej ślinie bez pasty do zębów (śr. utraty pow. 1,78), dla pasty "kontrolnej", czyli Colgate Caries Protection badacze odnotowali wynik równy 2.24.

Najdelikatniejsza, czyli powodująca najmniejszy ubytek w powierzchni szkliwa, była pasta 
 Sensodyne Repair & Protect (1,70), większe zniszczenia powodowały wbrew nazwie Elmex Erosion Protection (2,21), Sensodyne Pronamel (2,24) oraz Elmex Sensitive Professional (2,30), najsilniej zaś ścierały szkliwo  Candida Protect Professional (3,01), Regenerate (3,60) oraz Oral-B Blend-a-Med Pro Expert (3,99).

Jak  skwitowali swoje wyniki autorzy badania - nie ma na rynku pasty, która w widoczny sposób chroniłaby szkliwo wbrew temu co twierdzą producenci.

Więcej: www.nature.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   pasty do zębów   szkliwo  

POLECAMY W SERWISACH