• Leczenie kanałowe ma uzasadnienie, gdy tkanka miękka (miazga) wewnątrz zęba jest w stanie zapalnym lub zainfekowana.
  • W trakcie zabiegu tkanka miękka jest usuwana i zastępowana materiałem gumopodobnym i cementem stomatologicznym.
  • Najtrudniej o powodzenie w leczeniu kanałowym trzonowców, stąd wniosek, że zwłaszcza te zęby powinni leczyć endodonci.
  • 9 na 10 pacjentów nie żałuje, że zamiast wyrwać ząb, poddało się leczeniu kanałowemu.

- Badania pokazują, że jakość życia pacjentów poprawiła się dzięki leczeniu kanałowemu. Jednak nie jest jasne, czy leczenie jest opłacalne w porównaniu z usuwaniem zębów, zwłaszcza w przypadku zębów trzonowych – powiedziała autorka badania dr Emma Wigsten z University of Gothenburg, w Szwecji. 

Na potrzeby swojej pracy doktorskiej przeanalizowała dane 243 pacjentów, którzy mieli wykonany zabieg endodontyczny w publicznej klinice stomatologicznej w Szwecji. Następnie monitorowano ich przez minimum 12 miesięcy do trzech lat.

W większości leczenie kanałowe było konieczne z powodu silnego bólu związanego z  ubytkami lub dużymi wypełnieniami.

Nawet połowa pacjentów w okresie obserwacji odczuwała łagodny ból lub dyskomfort w  przeleczonym zębie, jednak  87 proc. uczestników badania  wyrażało zadowolenie z zabiegu i nie żałowało, że zamiast ekstrakcji wybrało leczenie kanałowe.

Dr Wigsten przeanalizowała również dane 85 pacjentów, części z nich usunięto ząb, część zaś przeszła zabieg endodontyczny. Okazało się, że ​​jakość życia pacjentów leczonych kanałowo poprawiła się, podczas gdy takiej zmiany na lepsze nie zaobserwowały te osoby, którym chory ząb wyrwano.

Tyle że o ile ogólne wyniki leczenia kanałowego były dobre, to zabieg endodontyczny zakończył się sukcesem tylko w nieco ponad połowie przypadków leczenia kanałowego trzonowców. W efekcie wiele z tych zębów musiało zostać usuniętych.

- Wydaje się, że trudniej o sukces w leczeniu zębów trzonowych, pomimo zainwestowanego czasu i zasobów. To skomplikowany zabieg – komentowała dr Wigsten. 

W Szwecji większość zabiegów z zakresu endodoncji wykonują dentyści ogólni, a wyniki badania to wyraźne wskazanie, że leczenie kanałowe trzonowców powinno być w gestii specjalistów, podkreśla dr Wigsten.