Krytyki bisfenolu A (BPA) ciąg dalszy

Kilka miesięcy temu publikowaliśmy informację, o tym, ze dzieci, których zęby leczono przy pomocy plomb dentystycznych zawierających bisfenol A (BPA), mają problemy z koncentracją, są nadpobudliwe, agresywne. Badania przedstawiono w czasopiśmie Pediatrics przez Nancy Maserejian, epidemiologa z New England Research Institutes w Watertown (Massachusetts, USA). Dziś prezentujemy wyniki nowych badań francuskich.
Bisfenol A (BPA) to związek organiczny, wykorzystywany do wytwarzania tworzyw sztucznych, na przykład poliwęglanów czy żywic epoksydowych, ale stosowany jest też jako przeciwutleniacz w środkach spożywczych i kosmetycznych. Ariane Berdal z Université Paris-Diderot oraz Sylvie Babajko, kierująca oddziałem francuskiego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych, Inserm "Centre des Cordeliers" przeprowadziły badania na młodych szczurach, którym codziennie podawały bisfenol A (5 mikrogramów/ na kilogram masy ciała).
Okazuje się, że spowodowało to gorszą mineralizację szkliwa ich siekaczy. Z opublikowanych w American Journal of Pathology badań wynika, że uszkodzenia pod wieloma względami przypominały zidentyfikowane niedawno patologiczne zmiany w szkliwie zębów (określane angielskim skrótem MIH), występujące u dzieci w wieku od 6 do 8 lat. Dotknięte MIH dzieci mają nadwrażliwe zęby, w których łatwo powstają ubytki.
Analiza białek wchodzących w skład szczurzych zębów wykazała zwiększoną zawartość białka zwanego enameliną oraz gromadzenie się albuminy, prowadzące do gorszej mineralizacji. Badaczki ustaliły też, że BPA może wpływać na działanie dwóch genów - enameliny oraz kalikreiny 4. Jak informuje PAP, już wcześniejsze obserwacje wykazały, że BPA może źle wpływać na rozmnażanie, rozwój i metabolizm zwierząt laboratoryjnych i prawdopodobnie podobne efekty związek ten może wywoływać u ludzi. Tymczasem ślady bisfenolu A można znaleźć na przykład w pojemnikach na żywność i plastikowych butelkach (także tych dla niemowląt), w tworzywie wyściełającym puszki z żywnością czy papierze do kas sklepowych - znaczące ilości BPA wykrywane są w ludzkiej krwi, moczu, płynie otaczającym płód czy w łożysku. Z tego powodu w styczniu 2011 roku w Europie zakazano wytwarzania i sprzedaży zawierających BPA butelek dla niemowląt. We Francji od roku 2015 nie będzie można wytwarzać i sprzedawać żadnych zawierających BPA pojemników na żywność.

-
Zachodniopomorskie: NFZ ogłosił 24 konkursy na leczenie stomatologiczne
newsDENT -
NIL apeluje o umorzenie części subwencji PFR podmiotom medycznym
bizDENT -
ORL apeluje, aby lekarze stażyści mogli kwalifikować do szczepień poza miejscem odbywania stażu
lexDENT -
Kursy krwiodawstwa dla dentystów na stażu podyplomowym
eduDENT -
U osób z parodontozą płuca bardziej zniszczone po przechorowaniu COVID-19
techDENT -
Studenci pracują nad ulepszeniem łyżek ortodontycznych
techDENT -
Uniwersalna szczepionka przeciwko SARS-CoV-2, MERS i SARS jeszcze w 2021 r.
techDENT -
Dolnośląskie: placówki prowadzące staż dla dentystów
eduDENT
-
Kasy online w gabinecie stomatologicznym coraz bliżej
bizDENT -
Hollywood smile jest passe, nadchodzi era K-pop smile
techDENT -
Trwa spór wokół uprawnień do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej
lexDENT -
Dlaczego ryczałt 700 - 900 zł za doraźną pomoc stomatologiczną to za mało?
newsDENT -
Grupa posłów rozwiązuje problemy stomatologii: dialog, koncyliacja, czy nakładanie kar?
lexDENT -
Stomatologia w sądzie: NFZ nie miał racji odrzucając ofertę świadczeniodawcy
lexDENT -
Płyn do płukania ust - na ile skuteczny w ograniczaniu COVID-19?
techDENT -
Kurs dla dentystów, którzy zastanawiają się czy dalej wykonywać swój zawód
eduDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Rzeszów, podkarpackie -
lekarz dentysta
Rzeszów, podkarpackie -
lekarz dentysta
okolice Toruń, kujawsko-pomorskie