PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Krytyki bisfenolu A (BPA) ciąg dalszy

Autor: Pozostałe źródła
14-06-2013, 00:01
Krytyki bisfenolu A (BPA) ciąg dalszy (fot. wikipedia.org)
Krytyki bisfenolu A (BPA) ciąg dalszy (fot. wikipedia.org)
Francuscy naukowcy dowiedli, że nawet niewielkie dawki bisfenolu A (BPA) mogą uszkadzać szkliwo. Eksperymenty nad tym związkiem trwają choć jak wiadomo, bisfenol A został umieszczony przez UE na liście substancji szkodliwych dla zdrowia.

Kilka miesięcy temu publikowaliśmy informację, o tym, ze dzieci, których zęby leczono przy pomocy plomb dentystycznych zawierających bisfenol A (BPA), mają problemy z koncentracją, są nadpobudliwe, agresywne. Badania przedstawiono w  czasopiśmie Pediatrics przez Nancy Maserejian, epidemiologa z New England Research Institutes w Watertown (Massachusetts, USA). Dziś prezentujemy wyniki nowych badań francuskich.

Bisfenol A (BPA) to związek organiczny, wykorzystywany do wytwarzania tworzyw sztucznych, na przykład poliwęglanów czy żywic epoksydowych, ale stosowany jest też jako przeciwutleniacz w środkach spożywczych i kosmetycznych. Ariane Berdal z Université Paris-Diderot oraz Sylvie Babajko, kierująca oddziałem francuskiego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych, Inserm "Centre des Cordeliers" przeprowadziły badania na młodych szczurach, którym codziennie podawały bisfenol A (5 mikrogramów/ na kilogram masy ciała).

Okazuje się, że spowodowało to gorszą mineralizację szkliwa ich siekaczy. Z opublikowanych w American Journal of Pathology badań wynika, że uszkodzenia pod wieloma względami przypominały zidentyfikowane niedawno patologiczne zmiany w szkliwie zębów (określane angielskim skrótem MIH), występujące u dzieci w wieku od 6 do 8 lat. Dotknięte MIH dzieci mają nadwrażliwe zęby, w których łatwo powstają ubytki.

Analiza białek wchodzących w skład szczurzych zębów wykazała zwiększoną zawartość białka zwanego enameliną oraz gromadzenie się albuminy, prowadzące do gorszej mineralizacji. Badaczki ustaliły też, że BPA może wpływać na działanie dwóch genów - enameliny oraz kalikreiny 4. Jak informuje PAP, już wcześniejsze obserwacje wykazały, że BPA może źle wpływać na rozmnażanie, rozwój i metabolizm zwierząt laboratoryjnych i prawdopodobnie podobne efekty związek ten może wywoływać u ludzi. Tymczasem ślady bisfenolu A można znaleźć na przykład w pojemnikach na żywność i plastikowych butelkach (także tych dla niemowląt), w tworzywie wyściełającym puszki z żywnością czy papierze do kas sklepowych - znaczące ilości BPA wykrywane są w ludzkiej krwi, moczu, płynie otaczającym płód czy w łożysku. Z tego powodu w styczniu 2011 roku w Europie zakazano wytwarzania i sprzedaży zawierających BPA butelek dla niemowląt. We Francji od roku 2015 nie będzie można wytwarzać i sprzedawać żadnych zawierających BPA pojemników na żywność.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   bisfenol A   Techniki pozamedyczne  

POLECAMY W SERWISACH