PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Krwawiące dziąsła to niedobór witaminy C, a nie stan zapalny dziąseł?

Autor: nieck • Źródło: en
12-02-2021, 14:31
Krwawiące dziąsła to niedobór witaminy C, a nie stan zapalny dziąseł? Krwawienie z dziąseł oznacza przede wszystkim niedobór witaminy C (fot. Pixabay)
Stomatolodzy powinni pamiętać, że jedną z przyczyn krwawienia dziąseł mogą być nie problemy periodontologiczne, ale niedobory witaminy C.

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badanie, którego celem było ustalenie, czy suplementacja witaminą C zmniejsza skłonność do krwawienia z dziąseł oraz czy poziom witaminy C w osoczu wiąże się z krwotokiem siatkówkowym, oba problemy są przejawem kruchości mikronaczyń.

Badaczom chodziło o weryfikację zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia dotyczących spożywania suplementów witaminy C jako podstawowej metody w profilaktyce szkorbutu. Jednak niektóre prace naukowe podważają skuteczność zalecanej przez WHO dawki witaminy C -  wynika z nich, że może być ona zbyt niska, by zapobiegać kruchości mikronaczyń.

Meta-analizie poddano 15 badań klinicznych prowadzonych w sześciu krajach. Dane pochodziły od 1140 zdrowych osób, jednak ze skłonnością do krwawienia z dziąseł oraz od 8210 osób, ze skłonnością do krwotoków siatkówkowych (źródłem danych był projekt badawczy National Health and Nutrition Examination Survey III). 

Objawy niedoboru witaminy C

Po analizie danych okazało się, że:
- krwawienie z dziąseł przy delikatnym badaniu sondą periodontologiczną,
- skłonność do krwawień z dziąseł,
- oraz krwotok siatkówkowy,
były związane z niskim poziomem witaminy C we krwi. Natomiast zwiększenie dziennego spożycia witaminy C u osób z niskim jej poziomem w osoczu skutecznie uwalniało od tego problemu. 

Dieta uboga w witaminę C (i brak lub niedostateczna suplementacja tą witaminą) może prowadzić do skłonności do krwawień z dziąseł i w takim przypadku poprawa higieny jamy ustnej, stosowanie nici dentystycznej - nie rozwiązuje problemu.

Warto zatem, aby dentyści brali pod uwagę, że pacjent zgłaszający się z powodu krwawienia z dziąseł  może w przede wszystkim wymagać zmian w diecie i wprowadzenia produktów obfitujących w witaminę C (suplementacji na poziomie 100-200 mg dziennie).

Nitkowanie nie jest panaceum na krwawiące dziąsła

- W przeszłości krwawienie z dziąseł uważano za oznakę niedoboru witaminy C. Jednak z czasem to podejście zostało zmarginalizowane i większy nacisk zaczęto kłaść na higienę jamy ustnej, szczotkowanie i nitkowanie zębów, jako metodę leczenia tej dolegliwości, przypomina dr Philippe Hujoel, stomatolog z University of Washington (UW) School of Dentistry.

W ocenie dr  Hujoel - zarówno skłonność do krwawień dziąseł, jak i krwawienia z siatkówki mogą być oznaką ogólnych problemów w układzie mikronaczyń w mózgu, sercu i nerkach.

Pomijanie możliwego związku między krwawieniem dziąseł a niskim poziomem witaminy C może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Istnieje bowiem związek między zwiększoną skłonnością do krwawień z dziąseł a krwotokami siatkówkowymi i udarami mózgu. 

Nawet jeśli poprawa higieny jamy ustnej do pewnego stopnia zmniejsza krwawienia z dziąseł, to takie podejście jest ryzykowne, bowiem nie odnosi się do potencjalnych problemów z układem mikronaczyń i patologii prowadzących nawet do zgonu.

Więcej: Nutrition Reviews.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dieta   krwawienie dziąseł   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH