PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Krwawiące dziąsła nie muszą być oznaką stanu zapalnego, ale braku witaminy C

Autor: nieck • Źródło: Nutr Rev./infoDENT24.pl
03-01-2023, 13:18
Krwawiące dziąsła nie muszą być oznaką stanu zapalnego, ale braku witaminy C Preparaty z witaminą C pomagają ograniczyć skłonność do krwawiących dziąseł Fot. Shutterstock
Krwawiące dziąsła nie muszą być oznaką stanu zapalnego, ale braku witaminy C w organizmie. Dlatego nie zawsze problem ten rozwiązuje poprawa higieny jamy ustnej, standardowo zalecana w takich przypadkach.  Naukowcy dowodzą, że  poziomu witaminy C we krwi  uznawany jako prawidłowy może być zbyt niski, aby zapobiec zwiększonej skłonności do krwawień z dziąseł.
  • Jedną z przyczyn krwawienia dziąseł mogą być nie problemy periodontologiczne, ale niedobory witaminy C, wykazuje  Nutrition Reviews
  • Dowodzi tego meta analiza 15 badań klinicznych wykonanych w 6 krajach, w których brały udział osoby ze skłonnością do krwawienia z dziąseł
  • Wyniki te sugerują, że dawki suplementów z witaminą C zalecane przez WHO, mające chronić przed szkorbutem są zbyt niskie
  • Analiza ta dowodzi także, że poprawa higieny jamy ustnej, uważana do tej pory za panaceum w większości przypadków krwawienia dziąseł, nie rozwiązuje tego problemu

Poziom witaminy C. Warunek zdrowych dziąseł? 

Skutki niedoboru witaminy C, czyli szkorbut to choroba wielonarządowa objawiająca się wypadaniem zębów, krwawieniem z jamy ustnej, bólem mięśni i stawów, osłabieniem, słabym gojeniem się ran. W dzisiejszych czasach przypadki zachorowań na szkorbut są rzadkością. Jednak współcześnie prowadzone badania wykazują  znaczące niedobory kwasu L-askorbinowego, towarzyszące wielu chorobom.

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono analizę kontrolowanych badań klinicznych, których celem było sprawdzenie, czy suplementacja witaminą C, prowadzi do mniejszego krwawienia dziąseł podczas badania sondą pieriodontologiczną (co bywa określane jako skłonność do krwawień).
Niektóre prace naukowe podważają zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące dawkowania suplementów z witaminą C jako podstawowej metody w profilaktyce szkorbutu, gdyż wykazują że jest ono za niskie, by zapobiegać kruchości mikronaczyń.

Stąd próba o weryfikacji tych wyników podczas meta-analizy, której poddano 15 badań klinicznych prowadzonych w sześciu krajach: Indiach, Indonezji,  Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz Stanach Zjednoczonych, którą opublikował periodyk Nutrition Reviews.

Dane pochodziły od 1 140 zdrowych osób, jednak ze skłonnością do krwawienia z dziąseł oraz  8 210 osób, ze skłonnością do krwotoków siatkówkowych (źródłem danych był projekt badawczy National Health and Nutrition Examination Survey III).

Krwawienie dziąseł. Może oznaczać niedobór witaminy C w organizmie 

Z przeprowadzonej analizy danych wynika, że o niskim poziomie witaminy C we krwi może świadczyć:

  • krwawienie z dziąseł przy delikatnym badaniu sondą periodontologiczną,
  • skłonność do krwawień z dziąseł,
  • krwotok siatkówkowy.

Z badania wynika także, że skutecznie uwalniało od tego problemu zwiększenie dziennego spożycia witaminy C u osób z niskim poziomem tej substancji w surowicy.

Dieta uboga w witaminę C (i brak lub niedostateczna suplementacja tą witaminą) może prowadzić do skłonności do krwawień z dziąseł i w takim przypadku  poprawa higieny jamy ustnej, zwłaszcza stosowanie nici dentystycznej nie pomaga. 

Warto zatem, aby dentyści brali pod uwagę, że pacjent zgłaszający się z powodu krwawienia z dziąseł  może przede wszystkim wymagać zmian w diecie i wprowadzenia produktów obfitujących w witaminę C (suplementacji na poziomie 100-200 mg dziennie).

 - W przeszłości krwawienie z dziąseł uważano za oznakę niedoboru witaminy C. Jednak z czasem to podejście zostało zmarginalizowane i większy nacisk zaczęto kłaść na higienę jamy ustnej, szczotkowanie i nitkowanie zębów, jako metodę leczenia tej dolegliwości, przypomina dr Philippe Hujoel, stomatolog z University of Washington School of Dentistry i kierujący badaniem.

W ocenie amerykańskiego naukowca zarówno skłonność do krwawień z dziąseł, jak i krwawienia z siatkówki mogą być oznaką ogólnych problemów w układzie mikronaczyń w mózgu, sercu i nerkach.

Pomijanie możliwego związku między krwawieniem dziąseł a niskim poziomem witaminy C może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Istnieje bowiem związek między zwiększoną skłonnością do krwawień z dziąseł a krwotokami siatkówkowymi i udarami mózgu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dieta   choroby przyzębia  

POLECAMY W SERWISACH