• Komisja Konkursowa, jak co roku, wyłoniła firmy prezentujące podczas KRADENT innowacyjne produkty najlepiej służące branży stomatologicznej. Wyróżniono sześć produktów
 • Wśród wyróżnionych znalazła się Lampa Bluephase PowerCure o wysokiej mocy maksymalnej 3 tys. W. Dzięki temu realne jest zrealizowanie procedury polimeryzacji zaledwie w ciągu czterech sekund
 • Komisja konkursowa wyróżniła m.in. kompozyt ONEshade oferowany jest w jednym uniwersalnym odcieniu. Materiał ten po aplikacji kolorystycznie dopasowuje się do otaczających tkanek (efekt kameleona)
 • Firma Mediaflor przedstawiła nagrodzone kalendarze mycia zębów. Produkt, dzięki któremu łatwiej jest dzieciom wdrożyć się w codzienne zabiegi higieny jamy ustnej

Po wnikliwej analizie dokumentów dostarczonych przez firmy zgłaszające produkty, zawierających: opis działania, certyfikaty jakości, opinie naukowe i oceny kliniczne, komisja konkursowa przyznała sześć Medali Najwyższej Jakości KRAKDENT 2023.

Wyniki Konkursu o Medal Najwyższej Jakości KRAKDENT® 2023: 

Ultraszybka lampa polimeryzacyjna 

Sprzęt, aparatura diagnostyczno-zabiegowa oraz instrumentarium stomatologiczne
Przyznano dwie nagrody:
zgłaszający: IVOCLAR-VIVADENT POLSKA Sp. z o.o.;
producent: IVOCLAR VIVADENT AG, Liechtenstein
produkt: Lampa Bluephase PowerCure

Dariusz Szepietowski z Ivoclar - Vivadet Polska w rozmowie z infodent24.pl wyjaśnił na czym polega wyjątkowość lampy polimeryzacyjnej.

Lampa Bluephase PowerCure cechuje się wysoką moc maksymalną 3 tys. W. Dzięki temu realne jest zrealizowanie procedury polimeryzacji zaledwie w ciągu czterech sekund. To jakościowa różnica w stosunku do standardowych rozwiązań, kiedy na proces polimeryzacji materiału zastosowanego w wypełnieniu należałoby przeznaczyć ok. 20 s. Co prawda taki czas nie wydaje się być wyjątkowo długim, ale przy powtarzaniu tej samej czynności wielokrotnie każdego dnia, oszczędność czasu jest znacząca.

Warto także pamiętać o pacjentach najmłodszych i seniorach. W ich przypadku pozostawanie w bezruchu dłuższy czas może być wyzwaniem.

Jedno zastrzeżenie nasza lampa w opisany sposób współgra tylko z naszymi materiałami do wypełnień. 

Lampa Bluephase PowerCure ma także tę zaletę, że w przypadku niezamierzonego przesunięcia strumienia światła poza preparowany obszar urządzenie wibruje w ręku dentysty sygnalizując problem. Gdy przesunięcie jest jeszcze większe - lampa wyłącza się.

 

zgłaszający: NEVADENT Sp. z o.o.
producent: FKG Dentaire, Szwajcaria
produkt: FKG XP-endo RISE

 •  Sprzęt, aparatura oraz instrumentarium do techniki dentystycznej
  zgłaszający: Roko s.c.

  producent: Roko s.c.
  produkt: Piec do synteryzacji cyrkonu HELIOS ZR

Materiał kompozytowy znak rozpoznawczy - kameleon

Materiały stomatologiczne i kliniczne
zgłaszający: OLIDENT Sp. z o.o.

producent: GDF Gesellschaft für dentale Forschung und Innovationen GmbH, Niemcy
produkt: Kompozyt uniwersalny ONEshade

Raimund Kuspiel, właściciel firmy Olident mówi infodent24.pl o unikatowości nagrodzonego materiału:

Kompozyt ONEshade oferowany jest w jednym uniwersalnym odcieniu, a efekt kameleona jest jego zasadniczą wartością. Materiał po aplikacji kolorystycznie dopasowuje się do otaczających tkanek. Odpowiednia przezierność ONEshade sprawia, że wypełnienie wygląda bardzo naturalnie i nie wymaga czasochłonnego dopasowywania kolorów. 

ONEshade może być stosowany samodzielnie jako standardowy kompozyt do wypełniania dużych ubytków techniką warstwową. Jednak z praktyki stomatologów wiemy, że najszybszy efekt estetyczny osiągają łącząc dwa materiały: OliBULK Fill w duecie z ONEshade. OliBULK Fill, w postaci płynnego kompozytu, stosowany jest jako baza. Materiał doskonale dopasowuje się do ścian ubytku i może być nakładany warstwą o głębokości do 4 mm. Wówczas materiałem ONEshade można odtworzyć morfologię powierzchni zęba.

ONEshade to kompozyt mikrohybrydowy z nanocząsteczkami. Dzięki optymalnym proporcjom i wielkościom wypełniacza oraz doborowi doskonałych żywic powstał produkt o wysokiej trwałości. Spolimeryzowana żywica UDMA tworzy bardzo twardą i gładką powierzchnię. W połączeniu z odpowiednią kompozycją wypełniaczy tworzą kompozyt o wysokiej twardości i wytrzymałości na ściskanie. Jest to bardzo ważne w przypadku materiałów zalecanych do zębów bocznych narażonych na znaczne obciążenia okluzyjne.

 • Materiały pomocnicze, preparaty i urządzenia profilaktyczne
  zgłaszający: CHEMA-ELEKTROMET Spółdzielnia Pracy

  producent: CHEMA-ELEKTROMET Spółdzielnia Pracy
  produkt: AFTIDENT

Zabawa dobrze służąca profilaktyce stomatologicznej  

Wydawnictwa, edukacja, oprogramowanie dla stomatologii
zgłaszający: Mediaflor Agnieszka Florczak-Skwierczyńska
producent: Mediaflor Agnieszka Florczak-Skwierczyńska
produkt: Kalendarze mycia zębów

Jak przekonać małe dzieci do mycia zębów? To zadane do łatwych nie należy, a zatem każdy oryginalny pomysł powinien być w sposób szczególny doceniony. Tak też się stało w przypadku kalendarzy mycia zębów. Ich pomysłodawczyni i dystrybutorka zarazem Agnieszka Florczak-Skwierczyńska (Mediaflor) w rozmowie z infodent24.pl przedstawiła produkt, dzięki któremu łatwiej będzie dzieciom wdrożyć się w codzienne zabiegi higieny jamy ustnej.

Poranne i wieczorne umycie zębów dziecko  potwierdza wklejeniem kolejnego elementu obrazka. Ten zostanie skompletowany po skrupulatnym wypełnianiu obowiązku każdego dnia. Obrazków jest kilka więc zabawa może trwać co najmniej kilka miesięcy.     

Komisja konkursowa pracowała w składzie:

 • przewodniczący komisji konkursowej: prof. dr hab. Marek Ziętek – honorowy prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego

członkowie komisji:

 • prof. dr hab. n. med. Maria Chomyszyn-Gajewska – emerytowany profesor Katedry Periodontologii i Klinicznej Patologii Jamy Ustnej Collegium Medicum UJ
 • lek. dent. Zbigniew Klimek – sekretarz Sekcji Polskiej Akademii Pierre Faucharda
 • lek. dent. Anna Lella – prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie, członek Zarządu World Dental Federation FDI, Vice-President Council of European Dentists (CED)
 • Bożena Florczyk – członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Techników Dentystycznych
 • Iwona Miliszkiewicz-Bielak – sekretarz Komisji Konkursowej, Targi w Krakowie Sp. z o.o.