• Eksperyment, badający biologię bakterii próchnicowych przeprowadzono, po tym jak na stację kosmiczną stosowny sprzęt dostarczył statek SpaceX Dragon. 
  • Badanie polegało na sprawdzeniu struktury, składu i aktywności bakterii w jamie ustnej podczas stosowania środków higieny jamy ustnej.
  • Badania nad tymi mikrobami mogą wpłynąć na rozwój metod leczenia powszechnych chorób takich jak próchnica, czy choroby przyzębia.
  • Eksperyment przeprowadzano w specjalnie przygotowanych urządzeniach symulujących środowisko bakteryjne tworzące osad nazębny.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie ustają badania. Akihido Hoshide i Thomas Pesquet przeprowadzali eksperyment Oral Biofilms in Space.

Eksperyment przeprowadzano w specjalnie przygotowanych urządzeniach symulujących środowisko bakteryjne tworzące osad nazębny.  Użyto urządzeń mikroprzepływowych do symulacji wzrostu bakterii na powierzchni przypominającej zęby. Sprzęt opracowano w College of Engineering University of Nevada. O planach prowadzenia takich badań informowaliśmy w tekście: Colgate-Palmolive w kosmosie.

Celem projektu jest zidentyfikowanie cech molekularnych chorobotwórczego i dobroczynnego mikrobiomu jamy ustnej.  Prowadzenie eksperymentu w warunkach stacji kosmicznej umożliwia zbadanie  wpływu grawitacji na tworzenie biofilmu i dysbiozę jamy ustnej (zaburzenie równowagi w zbiorowiska drobnoustrojów jamy ustnej). Co ważne, jednym z elementów badania było porównanie reakcji bakterii na powszechnie stosowane środki do pielęgnacji jamy ustnej. Wyniki pozwolą na stworzenie skuteczniejszych produktów higieny jamy ustnej.

Po ponad miesiącu przebywania w warunkach mikrograwitacji urządzenia powrócą na Ziemię na pokładzie SpaceX Dragon, zaś naukowcy z Colgate przeanalizują i porównają wyniki z prowadzonymi w tym samym czasie analogicznymi eksperymentami kontrolnymi.

Firma Colgate oczekuje, że wyniki misji przyniosą korzyści w ciągu najbliższych 5-10 lat i przyczynią się do tworzenia skuteczniejszych terapii próchnicy oraz innych chorób zagrażających zdrowiu jamy ustnej.