Koronektomia ósemek - plusy i minusy

Autorzy artykułu opublikowanego w Oral Surgery P. Dhanrajani oraz M. Smith z HCF Dental Centre w Sydney, w Australii, próbują zweryfikować wiedzę na temat koronektomii czyli zabiegu usunięcia korony zatrzymanych trzecich trzonowców w żuchwie z zachowaniem żywej miazgi.
Autorzy pracy uwzględnili dane z 3 654 przypadków ekstrakcji ósemek, z których w 214 przeprowadzono koronektomię. Zabieg ten proponowano pacjentom, gdy istniało umiarkowane lub wysokie ryzyko, że ekstrakcja ósemki spowoduje uszkodzenie nerwu zębodołowego (do szacowania ryzyka posłużyły zdjęcia z tomografii stożkowej i ortopantomogramu).
Wśród innych badań pracę tę wyróżnia fakt, że koronektomia była także proponowana pacjentom o obniżonej odporności (9), przyjmujących leki na osteoporozę (5) lub chorym na cukrzycę (21), oraz tym u których korona zęba mądrości była zaatakowana przez próchnicę. Odnotowano, że u niektórych osób po usunięciu korony pojawił się ból, przejściowe uszkodzenie nerwu zębodołowego czy trudności z gojeniem rany.
Autorzy pracy twierdzą, że koronektomia jest w równym stopniu odpowiednia dla osób młodych i pacjentów w dojrzałym wieku.
Przeanalizowane były istniejące badania. W jednej z wcześniej wykonanych prac powikłania wystąpiły u 9,4 proc. pacjentów, choć suchy zębodów, ból i uszkodzenie nerwu było rzadsze po koronektomii niż po chirurgicznej ekstrakcji ósemki.
- W każdym przypadku, gdy istnieje podejrzenie że w wyniku ekstrakcji trzeciego trzonowca może dojść do uszkodzenia nerwu warto przedyskutować z pacjentem zabieg koronektomii, podkreślają autorzy pracy. Naukowcy są przekonani, że ten zabieg może być szczególnie dobrym wyborem w przypadku pacjentów z chorobami ogólnymi, oraz w przypadkach znacznego zniszczenia ósemek przez próchnicę.
Koronektomia jako procedura kliniczna została zaproponowana ponad 20 lat temu, ale nie była powszechnie wykonywana w dużej mierze z powodu braku dobrze zaprojektowanych badań klinicznych wspierających jej stosowanie. Istnieje przekonaniem, że antybiotykoterapia jest konieczna u pacjentów poddawanych koronektomii, powinni otrzymywać ją przed zabiegiem, by antybiotyk dotarł do komory miazgi, zanim ząb zostanie przecięty. To powinno poprawić wyniki kliniczne zabiegu. Jednak nie wszystkie wyniki badań są w tej kwestii jednoznaczne, część nie wskazuje na potrzebę profilaktycznej antybiotykoterapii.
Migracja korzeni w kierunku dokoronowym po koronektomii często występuje. W jednym z badań okazało się, że więcej niż połowa korzeni przemieszczała się stosunkowo szybko przez pierwsze 3-6 miesięcy po zabiegu (ok2-3 mm), a następnie proces ten się stopniowo zatrzymywał w ciągu kolejnych 12-24 miesięcy. Migracja korzeni była silniejsza u kobiet niż u mężczyzn, u pacjentów w młodszym wieku niż u starszych i w przypadku stożkowatego niż wydłużonego lub kolbowatego kształtu korzeni. Ulegała ona stopniowemu zwolnieniu i powoli się zatrzymywała, w miarę jak kość ulegała regeneracji i reorganizacji, będąc jednak zjawiskiem nieprzewidywalnym. Odsetek reoperacji z powodu migracji lub zakażenia pozostawionych korzeni wynosił 0,6-6,8 proc.
Koronektomia wydaje się zatem procedurą bezpieczną. Jej powodzenie wymaga odpowiedniego doboru zarówno przypadku, jak i techniki zabiegu. Dlatego też koronektomia może być wskazana w przypadku zębów położonych w bezpośredniej bliskości nerwu zębodołowego. Jeśli później potrzebny jest drugi zabieg w celu ekstrakcji pozostawionych korzeni, mogą one być usunięte z niewielkim ryzykiem powikłania w postaci parestezji, jako że najpewniej nastąpi ich odsunięcie się od kanału nerwu zębodołowego dolnego.
Więcej: Oral Surgery

-
Szczepienia lekarzy i lekarzy dentystów jak po grudzie
newsDENT -
Pacjent z porfirią u dentysty
techDENT -
Koronawirus rok temu: od czego startowano w stomatologii
newsDENT -
COVID-19: szybkie testy u dentysty normą?
techDENT -
MZ – NRL: spór o zatrudnianie lekarzy cudzoziemców
lexDENT -
Koronawirus: testy ze śliny dobrą alternatywą
techDENT -
COVID-19: pacjenci kłamią, aby dostać się do dentysty
newsDENT -
Poznań: nikt nie chce się zająć profilaktyką stomatologiczną dzieci
bizDENT
-
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie