PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Koronawirus: sposób poboru osocza uniemożliwia prace nad polskim lekiem

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
12-06-2020, 07:12
Koronawirus: sposób poboru osocza uniemożliwia prace nad polskim lekiem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Właśnie ucieka szansa na stworzenie w Polsce leku, który może uratować życie milionom ludzi, problemem jest sposób poboru osocza.

Jak wskazał dziennik, na Covid-19 zachorowało już ponad 7 mln osób z 213 krajów. Na całym świecie trwa gorączkowy wyścig badaczy chcących wynaleźć lekarstwo dla chorych. Biorą w nim udział także Polacy.

Trzy tygodnie temu ogłoszono uroczyście, że Biomed Lublin będzie brał udział w projekcie dotyczącym produkcji leku bazującego na osoczu ozdrowieńców. Jako jedyny w regionie ma opatentowaną technologię izolowania przeciwciał z osocza ludzkiego. Niestety utknął w blokach startowych - nie z własnej winy. Do tej pory produkcja nie ruszyła, bo do firmy nadal nie dostarczono osocza - czytamy.

- Rozumiemy, że sytuacja jest dla wszystkich nowa. Do tej pory nie było procedur poboru osocza ozdrowieńców. Ale dziś trzeba działać w trybie pilnym i nadzwyczajnym - mówi "Rz" Marcin Piróg, prezes Biomedu.

- Firma podaje, że zebrano już ponad 400 litrów osocza, ale w większości poddano je tzw. inaktywacji, co wyklucza produkcję leku ze skoncentrowaną dawką immunoglobulin, który mógłby ochronić chorych na Covid-19. W Polsce jest już kilkanaście tysięcy ozdrowieńców, którzy zgłaszają się i oddają osocze. Ale pobór w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa odbywa się według innej procedury niż ta, która jest potrzebna do produkcji skutecznego leku przeciw wirusowi - czytamy w dzienniku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   testy COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH