PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Koronawirus: Remdesivir testowany w kieleckim szpitalu

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
21-06-2020, 09:10
Koronawirus: Remdesivir testowany w kieleckim szpitalu Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach (źródło: Google Maps)
W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach rozpoczęto podawanie chorym na COVID-19 nowego leku przeciwwirusowego o nazwie Remdesivir. Lek blokuje polimerazę RNA i jest aktywny wobec takich wirusów, jak Ebola, Lassa, Nipah, RSV, a także wobec koronawirusów – powiedziała dr Dorota Zarębska-Michaluk z kieleckiego szpitala.

Remdesivir stosowany jest w Klinice Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach w przypadku części pacjentów z rozpoznanym COVID-19. - Do tej pory tym lekarstwem dysponowały w kraju tylko cztery ośrodki: Wrocław, Kraków, Warszawa i Łódź. Od tego tygodnia, lek został udostępniony przez Ministerstwo Zdrowia kolejnym oddziałom - powiedziała PAP rzeczniczka szpitala Anna Mazur-Kałuża.

Dr Zarębska-Michaluk dodała, że w maju Remdesivir został zaakceptowany do stosowania w przypadku chorych na COVID-19 przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA), następnie uzyskał czasowe dopuszczenie w Europie, a w Polsce dodatkowo na jego stosowanie wyraziło zgodę Ministerstwo Zdrowia.

- Lek blokuje polimerazę RNA i jest aktywny wobec takich wirusów, jak: Ebola, Lassa, Nipah, RSV, a także wobec koronawirusów. Stosowany jest w formie dożylnej, łącznie przez 10 dni, aczkolwiek w NEJM (The New England Journal of Medicine - PAP) pojawiła się praca, zgodnie z którą wystarczające jest stosowanie leku przez 5 dni - podkreśliła zastępca kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych WSZ w Kielcach.

Zarębska-Michaluk zaznaczyła, że lek jest rekomendowany u pacjentów z objawami zapalenia płuc i zagrażającą niewydolnością oddechową. W tym tygodniu Remdesivir podano już trzem osobom hospitalizowanym z powodu COVID-19 w Klinice Chorób Zakaźnych kieleckiego szpitala.

- Bardzo się cieszymy z takiej możliwości. Jest to pierwszy lek przeciwwirusowy, który - jak udowodniono w trakcie badań klinicznych - działa w przypadku SARS-CoV-2. Choć więcej o jego skuteczności będziemy wiedzieć za jakiś czas - dodała Dorota Zarębska-Michaluk.

W ostatnich miesiącach Remdesivir otrzymywali chorzy leczeni w ramach badań klinicznych w różnych szpitalach na świecie. - W Polsce lek był dostępny w czterech wspomnianych wyżej ośrodkach. Obecnie resort zdrowia nieodpłatnie przekazuje lek oddziałom leczących chorych z COVID-19" - podkreśliła Mazur-Kałuża. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH