PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Konsultacje online: technologia dla laików

13-08-2013, 00:02
Konsultacje online: technologia dla laików (fot. Wikipedia.org)
Konsultacje online: technologia dla laików (fot. Wikipedia.org)
Najlepsze są najprostsze rozwiązania - powie wielu. Inni dopowiedzą, że jeszcze lepsze są te, które znamy. W przypadku wdrożenia konsultacji on-line we własnej praktyce, zadowoleni powinni być wszyscy. 

Nie zajmiemy stanowiska w kwestii czy konsultacja stomatologiczna wykonana w trybie on-line, czyli przez internet, ma medyczny sens. Faktem jest jednak, że coraz więcej gabinetów stomatologicznych, uzupełnia swoją witrynę o taką usługę. Powodów może być kilka, ale dwa główne to: niewielki koszt implementacji systemu, a co ważniejsze, możliwość pozyskania nowych pacjentów.

Jak to działa?

Chyba każdy choć raz w życiu rozmawiał przez komunikator internetowy z użyciem kamery internetowej (np. przez Skype), i każdy przyzna, że to dziecinnie proste. Dzisiejsza technologia pozwala stomatologowi na więcej, np. instalację na własnej stronie internetowej systemu do przechwytywania obrazu pacjenta.

Co to zapewnia? Pacjent, którego komputer (stacjonarny lub przenośny) wyposażony jest w kamerkę internetową, w kilka chwil, może wykonać samodzielnie amatorskie zdjęcie swojego uzębienia. Siedząc wygodnie na domowej kanapie. Obraz automatycznie trafia do lekarza dentysty, który na jego podstawie, może wykonać wstępną diagnozę. Jakość obrazu, a tym samym, dokładność oceny zdrowia jamy ustnej będzie zależała od rozdzielczości kamery.

Większość systemów konsultacji online umożliwia także przesłanie krótkiej wiadomości tekstowej dla lekarza dentysty.

Wirtualny marketing

Dentyści nie powinni spodziewać się, że takie zdjęcie pozwoli postawić jednoznaczną diagnozę. Nic nie zastąpi profesjonalnej diagnostyki obrazowej wykonanej przez specjalistę. Konsultację online można jednak potraktować jako formę zachęty dla pacjenta.

- Przy wykorzystaniu kamery internetowej lub przesyłając wcześniej zrobione zdjęcia, zachęcamy do konsultacji w sprawie częściowego ubytku, brakującego zęba, przebarwień zębów, bądź w celu poprawienia estetyki swojego uśmiechu - zachęcają właściciele gabinetu stomatologicznego "Dentus" ze Szczecina.

System na stronie gabinetu pozwala na automatyczne wykonanie zdjęcia przez pacjenta jak również przesłanie go w formie pliku (tzw. screenshot).

Do bezpłatnej konsultacji online zachęcają również stomatolodzy z "Dentim clinic" w Katowicach. - Za pomocą tej strony wystarczy zrobić zdjęcie uzębienia kamerką internetową i wysłać do Dentim clinic. Nasz lekarz dentysta odpowie na Państwa pytania i udzieli bezpłatnej porady - czytamy w komunikacie na witrynie kliniki.

Konsultacje online: fotowątpliwości

System jest prosty i tani, nie oznacza jednak, że należy stosować go bez zastanowienia. Warto pamiętać, że zdjęcie pacjenta, chociażby wykonane najgorszą kamerą internetową, staje się dokumentacją medyczną, a więc dostęp do niego powinni mieć tylko uprawnione osoby.

Dentyści powinni być również ostrożni w kwestii wyceny usług na podstawie zdjęcia internetowego. Każda prognoza kosztów leczenia powinna być podawana wyłącznie w przybliżeniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH