PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Konieczna wymiana drogich implantów. Z jakiej przyczyny

Autor: nieck • Źródło: en
12-06-2022, 18:27
Konieczna wymiana drogich implantów. Z jakiej przyczyny Implanty zębowe wywołały alergię. Fot. Shutterstock
Starsza pacjentka, na skutek reakcji alergicznej spowodowanej przez implanty zębowe  zawierające złoto, zachorowała na przewlekła chorobę - liszaj płaski jamy ustnej. Leczenie okazało się bardzo kosztowne.
  • Nowe technologie w stomatologii to  bardzo szybko rozwijająca się dziedzina
  • Niestety materiały stomatologiczne zawierające metal zwiększają ryzyko alergii. Lekarze dentyści obserwują coraz większą liczbę przypadków reakcji alergicznych jako skutek leczenia stomatologicznego
  • Opisano rzadki przypadek liszaja płaskiego - będący skutkiem alergii na zawierające złoto implanty zębowe 

Leczenie implantologiczne. Zaskakująca reakcja nietolerancji na implanty zębów

Wprowadzanie nowych materiałów wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia alergicznej reakcji nietolerancji, jako powikłania leczenia stomatologicznego.

Największymi alergenami są nikiel i kobalt, jednak pacjenci często skarżą się także na amalgamat, złoto i tytan. Inne materiały, które najczęściej wywołują  kontaktową reakcją alergiczną, to kosmetyki i leki.

Co prawda rzadko przytrafiała się alergia na środki znieczulające, jednak naukowcy ostrzegają, że i na nie należy uważać.

Dziwne zmiany w jamie ustnej

Do szpitala uniwersyteckiego przy University of Miami Miller School of Medicine, w Stanach Zjednoczonych zgłosiła się kobieta w wieku 64 lat, w celu oceny kontaktowego zapalenia skóry oraz zmian w  jamie ustnej.

W historii medycznej pacjentki odnotowano reakcje alergiczne na wiele leków, które sama zgłaszała. Jednak pacjentka nie przeszła pełnych testów w kierunku czynników alergizujących.

Dopiero w szpitalu wykonano liczne testy płatkowe i te wykazały pozytywną reakcję alergiczną na złoto.

Stan uzębienia  kobiety, wymagał założenia wielu metalowych koron. Podczas badania jamy ustnej  przeprowadzonego w szpitalu stwierdzono wzdłuż linii dziąseł na zębach górnych i dolnych  przebarwienia i zgrubienia. Nie było owrzodzenia jamy ustnej, pisze Taha Rasul z University of Miami, w Cureus Journal of Medical Science. 

Na podstawie obrazu klinicznego, a także wcześniejszego wywiadu dotyczącego liszaja płaskiego,  lekarze doszli do wniosku, że zmiany w jamie ustnej mogą być kontynuacją tego samego procesu chorobowego. Zalecono jej  stosowanie   maści z 0,1 proc. triamcynolonu na zmiany w jamie ustnej oraz  wizytę u dentysty w celu oceny prac protetycznych.

Świeżo wszczepione implanty zębowe. Powikłania zaskoczyły lekarzy 

- Okazało się, że metalowe podstawy koron zawierają  znaczną ilość złota. Pacjentce zalecono dalszą kontrolę stomatologiczną i wymianę implantów, na takie, na które nie będzie uczulona.

 To pierwszy opisany przypadek, gdy zawierające złoto implanty zębowe wywołują rozwój liszaja płaskiego jamy ustnej, napisał w podsumowaniu pracy   Taha Rasul.

- Dentyści, podczas oceny i leczenia swoich pacjentów, powinni brać pod uwagę czynniki, które mogą przyczyniać się do rozwoju zmian liszajowatych jamy ustnej przestrzega badacz.

- To dentysta odpowiada za dobór materiałów stosowany w leczeniu konkretnej osoby. Stąd zalecenie, aby w codziennej praktyce dentystycznej przykładać więcej uwagi do objawów kontaktowej reakcji alergicznej oraz innych typów alergii w medycznej historii pacjenta - podsumowuje naukowiec. 

Liszaj płaski. Nadal nie do końca poznana choroba błon śluzowych

Liszaj płaski jest przewlekłą chorobą błon śluzowych i skóry, leczenie jest bardzo trudne. Choroba często nawraca i czasami może dać początek rakowi jamy ustnej. Objawia się w formie grudek, nadżerek lub owrzodzenia błony śluzowej.

Badanie wykonane w Zakładzie Patologii Jamy Ustnej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi,  w którym analizowano współwystępowanie liszaja płaskiego błony śluzowej z chorobami ogólnymi, wykazano, że ustna postać liszaja płaskiego częściej występowała u kobiet, głównie w wieku 60-70 lat. Liszaj płaski najczęściej miał formę bolesnych grudek na błonie śluzowej policzków, języku i dziąsłach.

Etiologia liszaja płaskiego nie została jeszcze jednoznacznie ustalona. Najczęściej badacze zakładają, że niezdefiniowany czynnik indukuje odpowiedź autoimmunologiczną limfocytów, co prowadzi do  apoptozy keratynocytów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
implantoprotetyka   implanty   powikłania  

POLECAMY W SERWISACH