• Sztuczna kość - wynalazek polskich naukowców m.in. z UM w Lublinie prezentowany będzie podczas targów Medlab Asia & Asia Health 2022
  • Materiał FlexiOss® to tzw. sztuczna kość (wynalazek polskich naukowców), która integruje się z kością pacjenta, wspierając proces odbudowy naturalnej tkanki kostnej
  • Innowacyjną cechą FlexiOss są jego własności hemostatyczne – poprzez wchłanianie krwi w miejscu operacyjnym zapobiega powstawaniu skrzepów
  • Głównym składnikiem FlexiOss® jest całkowicie niealergiczny hydroksyapatyt, który łatwo zrasta się z ludzkim ciałem i jest bardzo plastyczny

Medical Inventi, spółka biotechnologiczna, zajmująca się komercjalizacją badań naukowych w profilaktyce oraz ochronie zdrowia, została zakwalifikowana przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) do udziału w Medlab Asia & Asia Health 2022. Lubelska spółka jest jedną z siedmiu polskich firm zaproszonych na polskie stoisko narodowe. 

Właściwości i zastosowanie FlexiOss®  

Materiał FlexiOss® po wszczepieniu korzystnie integruje się z kością pacjenta wspierając proces odbudowy naturalnej tkanki kostnej. W zasadzie eliminuje to konieczność powtórnego zabiegu - w celu usunięcia implantu.

Kompozyt kościozastępczy FlexiOss to jeden z najważniejszych polskich wynalazków medycznych ostatnich lat. Jego głównym składnikiem jest całkowicie niealergiczny hydroksyapatyt, który łatwo zrasta się z ludzkim ciałem i jest bardzo plastyczny. Co pozwala go dowolnie formować. Dzięki temu może być wykorzystywany do wypełniania ubytków kostnych powstałych w wyniku urazów i chorób.

– Innowacyjną cechą FlexiOss są jego własności hemostatyczne – poprzez wchłanianie krwi w miejscu operacyjnym zapobiega powstawaniu skrzepów. Może również pełnić rolę nośnika leków przeciwbakteryjnych, co pozwala ograniczać stosowanie antybiotyków po zabiegu. Z punktu widzenia pacjenta, FlexiOss daje możliwość prawidłowej odbudowy tkanki kostnej, małego ryzyka ognisk zapalnych, zakażenia i odrzutu - wyjaśnia Maciej Maniecki, prezes zarządu Medical Inventi..

FlexiOss może być stosowany w chirurgii szczękowo-twarzowej. Lekarz będzie się mógł nim posłużyć m.in. przy wypełnianiu ubytków po torbielach lub do leczenia przetok. 

Polska "sztuczna kość" zdobywa światowe rynki  

Medical Inventi pracuje nad wprowadzeniem produktu na globalne rynki.

Produkt chroni prawnie m.in. europejski patent Bioactive composite and process for the production of the bioactive composite, który gwarantuje aktywną ochronę na terenie Austrii, Hiszpanii, Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Francji, Anglii i Irlandii.

W czerwcu 2022 r. spółka otrzymała dopuszczenie do dystrybucji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także na etapie pre-submission złożyła dokumentację do Agencji Żywności i Leków w USA (FDA), aby uzyskać możliwość sprzedaży w Stanach Zjednoczonych.

Przypomnijmy, że polski wynalazek prezentowany był podczas Medical Philippines EXPO 2022 (24 – 26 sierpnia 2022 r.).

Polski wynalazek na targach Medlab Asia & Asia Health 2022 

 Medlab Asia & Asia Health 2022 to bardzo prestiżowe targi, które pomogą dotrzeć nam z FlexiOss® na nowe rynki. Na obecnym etapie rozwoju naszego flagowego produktu ekspansja zagraniczna jest dla nas priorytetem, a obecność na rynku azjatyckim niezwykle istotna - dodaje Maciej Maniecki.

W targach Medlab Asia & Asia Health 2022 udział weźmie ponad 4200 uczestników. Swoje innowacyjne produkty wystawiać będzie 200 przedsiębiorstw z 27 krajów. Wydarzenie ma na celu zgromadzenie społeczności opieki zdrowotnej oraz laboratoriów w celu nawiązania relacji biznesowych. Targi odbywać się będą od 19 do 21 października w Bangkoku.

- Zależało nam, żeby mogły zaprezentować się innowacyjne i prężnie działające firmy z Polski, które mają do zaoferowania ciekawe rozwiązania, odpowiednie dla rynków azjatyckich. Jedną z takich firm jest Medical Inventi, która oferuje FlexiOss® – materiał wspomagający proces rekonstrukcji ubytków kostnych. Bardzo cieszymy się, że razem z Medical Inventi będziemy promować polskie rozwiązania medyczne na Medlab Asia & Asia Health 2022 - mówi Norbert Bąk, kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Bangkoku.