Ubytki trwale uszkadzają twardą, mineralną powierzchnię zębów. Gdy dotrą do miazgi, ząb zostaje zakażony i pojawiają się dalsze problemy. Jednak komórki macierzyste są obecne w miazdze, a uszkodzenia stymulują je do różnicowania się w wyspecjalizowane komórki zwane odontoblastami, które zastępują utracone minerały i naprawiają ząb.

Opierając się na poprzednich badaniach, naukowcy ujawnili, w jaki sposób makrofagi (wyspecjalizowane komórki układu odpornościowego) i komórki macierzyste oddziałują na siebie po uszkodzeniu zębów, stymulując naprawę. Naukowcy odkryli, że makrofagi są potrzebne do aktywacji komórek macierzystych miazgi i tworzenia się zębiny w uszkodzonym miejscu.

Co więcej, praca przeprowadzona w King’s College London Faculty of Dentistry, Oral & Craniofacial Sciences ujawnia również, że poprzez naturalną stymulację procesów regeneracji tkanek zębów (mechanizm sygnalizacyjny Wnt / b-katenina), tworzenie zębiny jest szybsze dzięki aktywacji komórek macierzystych miazgi i sprzyjaniu przeciwzapalnej odpowiedzi makrofagów.

Zatem dzięki zrozumieniu, w jaki sposób organizm reaguje na uszkodzenie, możliwe jest modulowanie odpowiedzi organizmu w celu poprawy naturalnych zdolności regeneracyjnych zębów, i w ten sposób  zwiększanie żywotności zębów.

Więcej: Scientific Reports