Działanie Waves of Dentists oparta jest na skonfrontowaniu miejsca przebywania pacjenta ze znajdującymi się w pobliżu praktykami dentystycznymi. System lokalizuje posiadacza telefonu komórkowego i wiąże z aplikacją Waves of Dentists (oczywiście taki posiadacz musi mieć włączoną opcję rozpoznawania pozycji telefonu, co staje się pomału standardem, gdyż wiele aplikacji powszechnie wykorzystuje tę funkcję np. przy robieniu zdjęć, czy przy korzystaniu z map drogowych).

Wystarczy zaznaczyć jakiego specjalistę w zakresie stomatologii potrzebujemy, ewentualnie określić bardziej szczegółowe wymogi, aby na mapie ukazały się chorągiewki z okolicznymi gabinetami dentystycznymi, właściciele których oczekują na mobilnych pacjentów. Użytkownik takiego programu sam określa ile kilometrów może przebyć w poszukiwaniu pomocy. Dzięki takiej opcji na mapie pojawią się tylko praktyki usytuowane na obszarze o zadekretowanym promieniu wyszukiwania. Kliknięcie w zaznaczoną na mapie chorągiewkę przenosi użytkownika na stronę wskazanego gabinetu. System powiązany jest z nawigacją drogową kierującą użytkownika do wybranego punktu. Twórcy tej aplikacji informują, że ich rozwiązanie nie jest dedykowane tylko urządzeniom mobilnym.

Dość dużym minusem zaproponowanego rozwiązania jest konieczność wykupienia abonamentu przez właściciela praktyki dentystycznej. Podstawowy - kosztuje 50 USD miesięcznie.