PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Kolejne badania druzgocące bisfenol A, stosowany także w stomatologii

28-08-2013, 00:01
Kolejne badania druzgocące bisfenol A, stosowany także w stomatologii (fot. wikipedia.org)
Kolejne badania druzgocące bisfenol A, stosowany także w stomatologii (fot. wikipedia.org)
Zdaniem naukowców BPA, czyli bisfenol A - molekuła stosowana m.in. do produkcji uszczelniaczy do zębów - w istotny sposób ogranicza dojrzewanie ludzkiej komórki jajowej i tym samym wpływa negatywnie na reprodukcję. Naukowcy mają nadzieję, że obserwacje przyczynią się do lepszego zrozumienia spadku płodności u kobiet i mężczyzn w ostatnich dekadach.

O szkodliwym działaniu bisfenolu A pisaliśmy już wielokrotnie. Tym razem udowodniono negatywny wpływ tej molekuły na możliwość zapłodnienia in vitro.

W randomizowanym badaniu wzięło udział 121 pacjentów, którzy przeszli cykl leczenia niepłodności w od marca 2011 do kwietnia 2012 roku. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie "Human Reproduction".

Naukowcy stwierdzili, że im większe były stężenia BPA we krwi, tym mniejsze szanse na skuteczne zapłodnienie in vitro. Większe stężenie BPA ogranicza bowiem w organizmie liczbę prawidłowych komórek jajowych i przyczynia się do wzrostu liczby zdegenerowanych. - Według naszej wiedzy to pierwsze badania, które wykazały, że BPA ma bezpośredni wpływ na dojrzewanie komórek jajowych u ludzi - powiedziała dr Katarzyna Racowsky ze szpitala Assisted Reproductive Technologies Laboratory. - Ponieważ narażenie na BPA jest tak powszechne, pacjenci i lekarze powinni być świadomi, że BPA może powodować znaczne zakłócenia podstaw ludzkiego procesu reprodukcyjnego i może odgrywać rolę w niewyjaśnionych przypadkach niepłodności dodała.

Spostrzeżenia te potwierdzają także badania innych naukowców z University of California, San Francisco, opublikowanych w "Fertility and Sterility", z których wynika, że wysokie poziomy BPA znaleziono też we krwi, moczu, płynie owodniowym i w łożysku ludzkim. Jedno z badań wykazało nawet szkodliwy wpływ BPA na wytwarzanie testosteronu w jądrach.

Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób 6,7 mln kobiet w wieku 14 do 44 w USA ma trudności z zajściem w ciążę lub donoszeniem jej do terminu planowego rozwiązania. Ok. 20 procent niepłodnych amerykańskich par nie zna przyczyny niepłodności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   bisfenol A   Techniki pozamedyczne  

POLECAMY W SERWISACH