• Piercing okolic ust, kiedy kolczyk ma kontakt z uzębieniem, stanowi główną przyczynę pękania i łamania się zębów
 • Wiele osób ma  nawyk gryzienia lub bawienia się kolczykiem np. w języku, co może być niezwykle groźne i wymagać rozległego stomatologicznego leczenia
 • Jama ustna jest zasiedlana przez liczne bakterie i stanowi idealne miejsce rozwoju infekcji.  Piercing ułatwia jej powstawanie

Rana w ustach. Łatwo o infekcję

Osoby zainteresowane piercingiem powinny poznać ryzyko, jakie się z nim wiąże. I jeśli z tą wiedzą nadal chcą się poddać temu zabiegowi, kluczowy jest staranny wybór miejsca, w którym zostanie przeprowadzony. Nie mniej ważna od warunków piercingu, jest późniejsza ochrona zranionego miejsca.

Powikłania wywołane piercingiem w rejonie jamy ustnej

 • Infekcja
 • Ropień
 • Obrzęk
 • Nadmierne ślinienie i ślinotok
 • Uszkodzenie nerwów
 • Reakcja alergiczna
 • Trudności w mówieniu lub połykaniu
 • Niedrożność dróg oddechowych
 • Nadmierne krwawienie

Kolczyk w ustach. Złego początki

Po zagojeniu się  rany osoby z kolczykiem w jamie ustnej mogą mieć problemy ze zdrowiem.

Uszkodzenie zęba
Zabawa kolczykiem tkwiącym w języku, przesuwanie nim w różne strony po zębach, przypadkowe przygryzienie podczas jedzenia  może spowodować pęknięcie lub wyszczerbienie zębów i odsłonięcie nerwów. Wypełnienia również nie są bezpieczne. 

Przy mocnym nagryzieniu kolczyka można zwyczajnie złamać ząb. Stałe przesuwanie metalowego przedmiotu po szkliwie może powodować jego starcie  lub pękanie, a dalej droga prosta do  próchnicy.

Recesja dziąseł
Jeśli kolczyk znajduje się zbyt blisko dziąseł, ciągłe podrażnienie może spowodować cofanie się dziąseł. Badania wykazały, że 44 proc. osób z kolczykami w jamie ustnej ma ten problem. To dużo w porównaniu z osobami, które na taką ozdobę się nie zdecydowały. Recesja dziąseł pojawia się tylko u 7 proc. osób bez kolczyka w języku, czy wardze. 

W skrajnych przypadkach może być konieczne wykonanie przeszczepu dziąsła, aby uratować ząb, gdyż nieleczona recesja dziąsła może stać się tak poważna, że ​​ząb wypada.

Choroby  dziąseł
Wraz z uogólnionym zapaleniem dziąseł osoby z kolczykami w jamie ustnej mają większe ryzyko choroby przyzębia. Usta to  brama dla większości chorobotwórczych bakterii. Przewlekły stan zapalny jest podstawą wielu różnych i ciężkich chorób autoimmunologicznych. Zatem z pozoru mało szkodliwy stan zapalny może mieć poważne konsekwencje w dalszej przyszłości, jeśli nie jest leczony. 

Diastema
Diastema  to przestrzeń między jedynkami. Niewielka (do 2 mm) może być uznana za defekt estetyczny, większa stanowi wadę zgryzu, którą powinno się leczyć. 

Diastema może powstać, gdy kolczyk  wywiera stały nacisk na zęby. Powoduje to stopniowe przesuwanie zębów i zmianę ich naturalnej pozycji. Najczęściej występującą diastemą jest szczelina  między dwoma przednimi górnymi siekaczami. Korekta wymaga kosztownego i długotrwałego leczenia ortodontycznego.

Problemy kardiologiczne

Osoby mające jakieś problemy kardiologiczne (o nieznacznym nasileniu)  mogą być w poważnym niebezpieczeństwie po zabiegu piercingu. Rana w policzku czy języku, to ekspresowa droga dla bakterii, które przedostają się z jamy ustnej do krwiobiegu i docierają bezpośrednio do serca. Jeśli te bakterie zaczynają mnożyć się w zastawkach serca, mogą doprowadzić nawet do zapalenia wsierdzia i  trwałego uszkodzenia serca.

Istnieje również znaczne ryzyko infekcji miejscowych i ogólnoustrojowych, także wirusowych.

Kolczyk w ustach. Częstsze wizyty u dentysty

Szczególnie zagraża zdrowiu świeża rana, która wymaga stałej uwagi i pielęgnacji, bo może szybko przerodzić się w poważniejszy problem ze zdrowiem.

Dobrze działa, na przykład regularne stosowanie antyseptycznego płynu do ust.

Ważne też, by unikać bawienia się, stałego manipulowania kolczykiem, bo jeśli styka się z zębami, zwłaszcza podczas mówienia i jedzenia, to dochodzi do niszczenia zębów. A najważniejsze, by osoba z kolczykami w jamie ustnej  regularnie odwiedzała dentystę, co pozwoli zapobiec powstaniu problemów, których leczenie będzie długie i kosztowne.