PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kiretaż - ratunek przed parodontozą. Jakie ceny zabiegu?

Autor: nieck • Źródło: en
21-04-2022, 11:12
Kiretaż - ratunek przed parodontozą. Jakie ceny zabiegu? Przy chorobach dziąseł potrzebne jest głęboka higienizacja Fot. AdobeStock
Kiretaż jest nieodzowny w przypadku zaawansowanych zmian tkanek przyzębia, w obliczu zakażenia dziąseł, jako element w terapii parodontozy. Ile kosztuje taki zabieg?
  • Infekcje zapalne dziąseł powodują cofanie się dziąseł i utratę kości
  • Bez odpowiedniego leczenia - choroby dziąseł mogą doprowadzić do zaawansowanej parodontozy, a nawet do utraty zębów
  • Zaawansowany zabieg leczenia przyzębia to kiretaż

Nie ma zdrowych dziąseł bez dobrej higieny jamy ustnej 

Choroba dziąseł zaczyna się od odkładania nalotu z resztek jedzenia, dlatego  tak ważna jest higiena jamy ustnej domowymi sposobami, ale też profesjonalne usuwanie płytki i kamienia nazębnego u dentysty. Konsekwencje narastania płytki nazębnej są niebezpieczne dla zębów.  Zaczynają krwawić dziąsła, może pojawić się obrzęk, bolesność, nieprzyjemny zapach i posmak w ustach, a także tzw. kieszonki przyzębne.

Jak powstają kieszonki przyzębne

Z czasem utwardzony kamień nazębny przedostaje się głębiej, tam gdzie nie sięga ani nitka, ani szczoteczka  – pod dziąsła. Dzieje się tak, ponieważ płytka nazębna tworzona przez bakterie napiera na tkanki miękkie i zaczyna je niszczyć.

W efekcie powstają kieszonki przyzębne - szczeliny pomiędzy dziąsłem a zębem, gdzie gromadzą się bakterie. Te kieszonki są istotnym problemem, ponieważ podczas posiłków może gromadzić się w nich jedzenie. Ich obecność oznaczać może nadwrażliwość na dotyk, na zmiany temperatury, nieprzyjemnych zapach z ust.

Skaling - dokładne czyszczenie powierzchni zębów

Skaling usuwa z powierzchni szkliwa przebarwienia oraz grube złogi kamienia nazębnego, tego który się nagromadził nad i pod linią dziąsła.

Skaling może być przeprowadzony przy użyciu rozmaitych technik: do dyspozycji pacjentów są ultradźwięki, które rozbijają osad, laser lub specjalne roztwory chemiczne, które po nałożeniu na zęby rozpuszczają nagromadzony nalot.  Jako końcowy etap skalingu przeprowadzane jest wygładzanie korzeni (root planing). 

Niekiedy jednak potrzebne jest bardziej zaawansowane działanie lekarza - usuwanie zmienionej przez chorobę tkanki -  w tym etapie lekarz wykonuje zabieg kiretażu poddziąsłowego.

Rodzaje kiretażu

Wyróżniamy kiretaż otwarty i zamknięty. W obu zabiegach, za pomocą specjalnych łyżeczek lub kiret (zestaw narzędzi, służący do dokładnego oczyszczania zębów i przyległych do niego tkanek miękkich) usuwany jest z wewnętrznej ściany kieszonki przyzębnej chory nabłonek i zmieniona przez chorobę tkanka.  W efekcie choroba ustępuje, rany się goją, a osłabiona warstwa nabłonka zaczyna się odbudowywać.

Kiretaż zamknięty – gdy kieszonki nie są głębsze niż 5 mm, wykonywany jest bez odsłaniania korzenia i nacięć dziąsła. Usuwane są złogi poddziąsłowe kamienia wraz z bakteriami, powierzchnia korzeni zostaje wypolerowana, zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Kiretaż otwarty - gdy podczas wykonywania kiretażu zamkniętego okazuje się, że nie ma wystarczającej pewności, czy wszystkie, zmienione chorobowo, tkanki zostały usunięte, dentysta nacina dziąsło, odsłania korzeń i precyzyjnie oczyszcza  szczelinę pomiędzy dziąsłem a zębem. Kiretaż otwarty dotyczy kieszonek głębokich, powyżej 5 mm. Na koniec lekarz zakłada szwy.

Co daje kiretaż?

- spłycenie kieszonek,
- pokrycie wewnętrznej ściany kieszonki i jej dna zdrowym, świeżym nabłonkiem,
- wyeliminowanie stanu zapalnego,
- stabilizację zęba w zębodole.

Jakie są ceny 

Przebieg kiretażu jest mocno uzależniony od konkretnego pacjenta i stopnia zaawansowania choroby, dlatego trudno jest sztywno określić cenę usługi. Należy raczej mówić o stawkach od... 

Skaling poddziąsłowy z wygładzeniem powierzchni korzeni (1 łuk)  - od 300 zł
Skaling poddziąsłowy EMS 1/2 łuku - od 200 zł

Kiretaż zamknięty 1/2 łuku zębowego - od 300 do 500 zł
Kiretaż otwarty 1/2 łuku zębowego - od 800 zł

Kiretaż można także realizować w ramach świadczeń NFZ, ale część zabiegów dedykowana jest tylko dzieciom i młodzieży.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zapalenie dziąseł   choroby dziąseł   paradontoza   kiretaż  

POLECAMY W SERWISACH