PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kiedy używać płynu do płukania ust

Autor: nieck • Źródło: en
14-07-2021, 09:24
Kiedy używać płynu do płukania ust Skuteczność płynu do płukania ust zależy od sposobu stosowania (fot. Unsplash)
- Nie zastanawiamy się nad tym, że kiedy myjemy zęby i od razu stosujemy płyn do płukania jamy ustnej, to po prostu usuwamy fluor o wysokim stężeniu i zastępujemy go drugim, ale aplikowanym w zbyt niskich dawkach – informuje na TikTok edukatorka stomatologiczna Anna Peterson.

Według Anny Peterson ludzie, którzy stosują płyn do płukania ust jako ostatni element szczotkowania uzębienia, robią sobie więcej szkody niż pożytku.

Wyjaśnia ona dlaczego - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - codziennie stosowanie płynu do płukania ust tuż po nitkowaniu i szczotkowaniu nie jest tym, co da najlepsze efekty w profilaktyce próchnicy. A  w skrajnych wypadkach rozwój próchnicy może nawet przyspieszyć.

 Anna Peterson na TikToku argumentuje, że pasta do zębów zwykle zawiera fluor w stężeniu do 1450 ppm, podczas gdy w płynie do płukania występuje w blisko 7-krotnie niższych dawkach. 

To za mało, aby ochronić zęby przed cukrami w pokarmach i napojach.  - Więc kiedy myjesz zęby, a potem od razu spłukujesz płynem do płukania jamy ustnej, to w ten sposób redukujesz fluor w jamy ustnej do bardzo niskiego poziomu.

Anna Peterson uważa, że wszyscy dentyści powinni uprzedzać pacjentów o skutkach takiego stosowania płynu do płukania ust. Po czym dodaje, że  nie jest przeciwna tego typu płynom. Jednak, po pierwsze nie każdy pacjent go potrzebuje. Po drugie środek ten powinien być umiejętnie stosowany. Jak podkreśla, ​​płyn do płukania jamy ustnej może być fantastycznym produktem, o ile jest odpowiednio stosowany.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH