• Pojawienie się zębów mądrości nie musi powodować problemów. 
  • Warto umówić się na wizytę u dentysty, jeśli coś zaczyna niepokoić w kwestii ósemek - pojawia się ból, lub dziąsło wokół zaczyna być obrzmiałe.
  • Do pełnej diagnozy problemy potrzebne są zdjęcia RTG.  

Problemy z zębami mądrości mogą prowadzić do infekcji, stłoczenia zębów i silnego bólu, co najczęściej powoduje konieczność ich usunięcia.  Jednak usunięcie ósemek "na wszelki wypadek" nie jest najlepszym pomysłem.

Ząb mądrości. Ósemka - więcej szkody niż pożytku

Jednak dla niektórych ósemki mogą powodować szereg problemów, takich jak przepełnienie istniejących zębów, zakażenie zęba i dziąseł, a nawet uszkodzenie sąsiednich zębów. Mogą wywołać silny ból i obrzęk, jeśli ząb jest zaklinowany lub zainfekowany, a następnie konieczne staje się ich usunięcie.

Wyrzynanie zębów mądrości nie musi przerodzić się w duży problemem, jeśli sytuacja będzie monitorowana i odpowiednie działania zostaną podjęte wcześnie. Ważne zatem, aby zwracać uwagę na sygnały ostrzegawcze, że coś jest nie tak.

Zęby mądrości to trzecia z kolei zęby trzonowe, które wyrzynają się ostatnie. Często zdarza się, że pojawiają się  między 18 a 25 rokiem życia, ale u niektórych osób nawet później lub wcale. Niekiedy wyrzynanie się z dziąsła ósemek może zająć całe lata i powodować problemy.

Ósemki - kłopotliwy spadek po przodkach

Nadal nie jest do końca niejasne, po co człowiekowi zęby mądrości. Według jednej z hipotez, że dzieje się tak dlatego, że nasi przodkowie potrzebowali ich do przetrwania na diecie zawierającej dużo twardych składników, takich jak korzenie i orzechy. W odległej przeszłości nasze szczęki były szersze, co umożliwiało łatwe wyrzynanie się zębów mądrości.

Kiedy trzeba usunąć ząb mądrości?

Pojawienie się ponad linią dziąsła trzech zębów trzonowych  może być problemem, gdyż jeśli wyrosną pod nietypowym kątem, to wywierają nacisk na sąsiednie zęby. Może się tak zdarzyć, gdy w jamie ustnej nie ma wystarczającej ilości miejsca. W takim wypadku konieczna jest ekstrakcja. 

Z wizytą do dentysty trzeba się udać (i to jak najszybciej) jeśli dziąsło spuchnie, pojawi się ból lub krwawienie dziąseł lub owrzodzenie na policzkach. Niektóre osoby mogą również odczuwać nieprzyjemny posmak w ustach, a nawet nieświeży oddech, jeśli ząb wykazuje oznaki infekcji.

Lekarz dentysta po wykonaniu zdjęcia RTG zorientuje się, w jaki sposób rosną zęby i podejmie decyzję, czy należy je usuwać. 

Ekstrakcja czasami wymaga niewielkiego nacięcia dziąseł, aby uzyskać dostęp do zęba i jego korzeni, oczywiście zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Dentysta może następnie rozbić ząb na mniejsze części, aby go całkowicie usunąć, często cała procedura trwa zaledwie 20 minut.

Miejsce po ekstrakcji jest zszywane nićmi chirurgicznymi. Wymaga to ich późniejszego zdjęcia (gdy są nierozpuszczalne).