Kiedy gryzienie niszczy implanty

Według naukowców z Uniwersytetu RUDN zmiana dominującej strony, którą pacjent żuje, może prowadzić do wczesnego pogorszenia stanu implantów dentystycznych. Taka zmiana utrudnia również pacjentom przyzwyczajenie się do implantu i może prowadzić do nieprawidłowości w tkance kostnej - dodali naukowcy, którzy zauważyli, że odkrycie może pomóc dentystom zaplanować proces powrotu do zdrowia również po zabiegach implantacji.
Każdego roku na całym świecie instaluje się około 2 milionów implantów dentystycznych. Chociaż nowoczesne implanty są trwałe i szybko łączą się z kością, jednak szybkie pogorszenie funkcjonowania implantów występuje u 4-5 proc. osób po leczeniu implantologicznym, wg danych podawanych w publikacji. Za główną przyczynę uznaje się mikrouszkodzenia, występujące gdy obciążenie implantu jest nieprawidłowo obliczone przed zabiegiem.
Nadmierne obciążenie powoduje, że do przestrzeni między metalem a kością dostają się bakterie rozwija się stan zapalny. Naukowcy zasugerowali, że dodatkowe obciążenie implantu może wystąpić, gdy pacjent zmieni stronę, którą najczęściej żuje i gryzie w pierwszych miesiącach po operacji.
Większość ludzi nie żuje symetrycznie, nie obciąża równo obu stron zgryzu, zwykle strona dominująca odpowiada za 75 proc. ruchów żucia. Jednak pacjenci pod wpływem bólu czy dyskomfortu mogą zmieniać strony. Naukowcy twierdzą, że pacjenci zwykle potrzebują trzech do czterech miesięcy, aby przyzwyczaić się do implantu dentystycznego, a w tym czasie sposób w jaki żują i obciążają zęby może się zmienić.
A to sprawia, a obliczenia obciążenia sprzed operacji stają się niedokładne. Naukowcy twierdzą, że do niedawna wpływ tej dramatycznej zmiany nawyków żucia na stan implantów dentystycznych był niedoceniany.
Podczas badania monitorowano rehabilitację 64 pacjentów (osoby dorosłe) z implantami zębowymi. Wszyscy pacjenci mieli implanty wszczepione tylko po jednej stronie szczęki.
Wykonano zdjęcia rentgenowskie zębów pacjentów, zmierzono siłę ich mięśni żujących, a w niektórych przypadkach wykorzystano tomografię komputerową szczęk. Wszystkie te badania były wykonywane raz przed zabiegiem i dwa razy w ciągu roku po nim. Uczestnicy badania wypełniali też specjalne ankiety, w których oceniano leczenie.
Okazuje się, że 40 pacjentów (62,5 proc.) zgłosiło zmiany w dominującej stronie żucia po operacji. Porównując tę grupę z resztą pacjentów, którzy nie zgłaszali żadnych zmian w nawykach żucia, naukowcy odkryli, że zmiana dominującej strony żucia prowadzi do większej liczby patologii w procesie tworzenia tkanki kostnej.
U czterech pacjentów ze zmienionymi nawykami żucia, pierwsze oznaki degradacji tkanki wokół implantu były widoczne na zdjęciach rentgenowskich. W drugiej grupie objawy te stwierdzono tylko u jednego pacjenta. Sześć miesięcy po operacji pacjenci, którzy zmienili dominującą stronę żucia, czuli większy dyskomfort i w stopniu mniejszym (o 22 proc.) przyzwyczaili się do implantów niż pacjenci bez zmian w sposobie żucia.
- Ważny czynnik w adaptacji do zmian jakie następują po leczeniu implantologicznym jest zmiana strony zgryzu, która najczęściej żuje, I to także może być powodem patologicznych procesów, prowadzących do utraty implantu, tłumaczy dentysta Igor Voronov, z Department of Orthopedic Dentistry na RUDN University.
- Dentyści muszą zdawać sobie sprawę z powszechności tego problemu, muszą brać te zmiany pod uwagę przy opracowywaniu planów rehabilitacji pooperacyjnej, a także ich objawów podczas regularnych badań kontrolnych - powiedział Woronow
Więcej: European Journal of Dentistry

-
Andrzej Matyja: pwz nadaje wyłącznie samorząd lekarski, a nie Ministerstwo Zdrowia
lexDENT -
Centrum Estetique na szybkiej ścieżce rozwoju
bizDENT -
UM we Wrocławiu: wolnych 6 etatów dla asystentów na stomatologii
eduDENT -
MZ o kwotach zaliczkowych według formuły 1/12
lexDENT -
Częstochowa przeznacza pieniądze na stomatologię dziecięcą
bizDENT -
Im więcej osób podatnych na wirusa, tym szybciej wirus mutuje
techDENT -
Znachorzy dentystyczni popularni w Malezji
lifeDENT -
Koronawirus 22 stycznia: 346 zgonów i 6640 zakażeń
newsDENT
-
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
COVID-19: gdzie telefonować w sprawie szczepień grupy zero
newsDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie -
lekarz dentysta
Lędziny, śląskie -
lekarz dentysta
Grudziądz, kujawsko-pomorskie -
asystent/ka stomatologiczna
Myślenice, małopolskie