Kiedy gryzienie niszczy implanty

Według naukowców z Uniwersytetu RUDN zmiana dominującej strony, którą pacjent żuje, może prowadzić do wczesnego pogorszenia stanu implantów dentystycznych. Taka zmiana utrudnia również pacjentom przyzwyczajenie się do implantu i może prowadzić do nieprawidłowości w tkance kostnej - dodali naukowcy, którzy zauważyli, że odkrycie może pomóc dentystom zaplanować proces powrotu do zdrowia również po zabiegach implantacji.
Każdego roku na całym świecie instaluje się około 2 milionów implantów dentystycznych. Chociaż nowoczesne implanty są trwałe i szybko łączą się z kością, jednak szybkie pogorszenie funkcjonowania implantów występuje u 4-5 proc. osób po leczeniu implantologicznym, wg danych podawanych w publikacji. Za główną przyczynę uznaje się mikrouszkodzenia, występujące gdy obciążenie implantu jest nieprawidłowo obliczone przed zabiegiem.
Nadmierne obciążenie powoduje, że do przestrzeni między metalem a kością dostają się bakterie rozwija się stan zapalny. Naukowcy zasugerowali, że dodatkowe obciążenie implantu może wystąpić, gdy pacjent zmieni stronę, którą najczęściej żuje i gryzie w pierwszych miesiącach po operacji.
Większość ludzi nie żuje symetrycznie, nie obciąża równo obu stron zgryzu, zwykle strona dominująca odpowiada za 75 proc. ruchów żucia. Jednak pacjenci pod wpływem bólu czy dyskomfortu mogą zmieniać strony. Naukowcy twierdzą, że pacjenci zwykle potrzebują trzech do czterech miesięcy, aby przyzwyczaić się do implantu dentystycznego, a w tym czasie sposób w jaki żują i obciążają zęby może się zmienić.
A to sprawia, a obliczenia obciążenia sprzed operacji stają się niedokładne. Naukowcy twierdzą, że do niedawna wpływ tej dramatycznej zmiany nawyków żucia na stan implantów dentystycznych był niedoceniany.
Podczas badania monitorowano rehabilitację 64 pacjentów (osoby dorosłe) z implantami zębowymi. Wszyscy pacjenci mieli implanty wszczepione tylko po jednej stronie szczęki.
Wykonano zdjęcia rentgenowskie zębów pacjentów, zmierzono siłę ich mięśni żujących, a w niektórych przypadkach wykorzystano tomografię komputerową szczęk. Wszystkie te badania były wykonywane raz przed zabiegiem i dwa razy w ciągu roku po nim. Uczestnicy badania wypełniali też specjalne ankiety, w których oceniano leczenie.
Okazuje się, że 40 pacjentów (62,5 proc.) zgłosiło zmiany w dominującej stronie żucia po operacji. Porównując tę grupę z resztą pacjentów, którzy nie zgłaszali żadnych zmian w nawykach żucia, naukowcy odkryli, że zmiana dominującej strony żucia prowadzi do większej liczby patologii w procesie tworzenia tkanki kostnej.
U czterech pacjentów ze zmienionymi nawykami żucia, pierwsze oznaki degradacji tkanki wokół implantu były widoczne na zdjęciach rentgenowskich. W drugiej grupie objawy te stwierdzono tylko u jednego pacjenta. Sześć miesięcy po operacji pacjenci, którzy zmienili dominującą stronę żucia, czuli większy dyskomfort i w stopniu mniejszym (o 22 proc.) przyzwyczaili się do implantów niż pacjenci bez zmian w sposobie żucia.
- Ważny czynnik w adaptacji do zmian jakie następują po leczeniu implantologicznym jest zmiana strony zgryzu, która najczęściej żuje, I to także może być powodem patologicznych procesów, prowadzących do utraty implantu, tłumaczy dentysta Igor Voronov, z Department of Orthopedic Dentistry na RUDN University.
- Dentyści muszą zdawać sobie sprawę z powszechności tego problemu, muszą brać te zmiany pod uwagę przy opracowywaniu planów rehabilitacji pooperacyjnej, a także ich objawów podczas regularnych badań kontrolnych - powiedział Woronow
Więcej: European Journal of Dentistry

-
Bóle szyi, głowy, przedramienia, szumy w uszach. Ekspertka zwraca uwagę na zgryz
techDENT -
Pogotowie stomatologiczne. Trzykrotny wzrost skarg do Rzecznika Praw Pacjenta
newsDENT -
Wizualizacja uśmiechu pacjenta. Premiera Align Technology
techDENT -
Masowe testy na koronawirusa. Gdy hospitalizacje z powodu COVID- 19 przekroczą 5 tys.
newsDENT -
NFZ dzieli pieniądze na 2023 r. Jakie środki pójdą na stomatologię?
newsDENT -
Tych objawów nie wolno lekceważyć. To oznaka choroby dziąseł. Ma ją większość Polaków
techDENT -
Koniec z zakładaniem plomb z rtęcią u dentysty. Co oznacza decyzja Ministerstwa Zdrowia?
newsDENT -
Wzrost zakażeń koronawirusem. Nie ma planów zmiany przepisów. Ministerstwo Zdrowia czujne
newsDENT
-
COVID-22 i siódma fala koronawirusa. Ten wariant daje zupełnie nowe objawy
newsDENT -
Nocne poty, mgła mózgowa, problemy z jelitami dokuczały jej przez 10 lat. Poprawną diagnozę postawił dentysta
techDENT -
Podwyżki od 1 lipca zagrożone? Pracodawcy RP pytają, skąd wziąć pieniądze
newsDENT -
Amalgamat do lamusa. MZ wycofa plomby z koszyka świadczeń gwarantowanych
newsDENT -
Co robić, gdy boli ząb? Te leki przyniosą ulgę
techDENT -
Drakońskie kary za błędy w gospodarowaniu odpadami medycznymi. Nawet do 1 mln zł
lexDENT -
Tyle od 1 lipca zarobi asystentka, higienistka i technik dentystyczny. Mniej być nie może
lexDENT -
Sztuczna inteligencja pomoże postawić prawidłową diagnozę w gabinecie dentystycznym
techDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wołomin, mazowieckie -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Wałcz, zachodniopomorskie
KURSY LAST MINUTE
-
Kontrola Urzędu Wojewódzkiego w...
szkolenie internetowe, cała Polska -
Letni kampus ortodontyczny
Olsztyn, warmińsko-mazurskie -
Profesjonalna asysta implantologiczna
Warszawa, mazowieckie -
Curriculum Implantologiczne - edycja 34
Warszawa, mazowieckie