PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kiedy dziąsła wymagają pomocy chirurga. Ceny przeszczepienia dziąsła

Autor: nieck • Źródło: en
27-04-2022, 11:26
Kiedy dziąsła wymagają pomocy chirurga. Ceny przeszczepienia dziąsła Przeszczepianie dziąseł w leczeniu chorób przyzębia Fot. AdobeStock
Recesja dziąseł polega na cofaniu się dziąseł, co prowadzi do odsłonięcia korzeni zębów. Najczęściej dzieje się tak w okolicach kłów. W niektórych przypadkach leczenie polega na przeszczepieniu fragmentu tkanki pacjenta w miejsce zmienione przez chorobę.
  • Recesja jest jedną z najbardziej zaawansowanych form choroby dziąseł
  • Najszybciej recesja dziąseł postępuje przy kłach, obserwacja właśnie tych zębów pomaga  w postawieniu wczesnej diagnozy
  • Przeszczep w leczeniu recesji dziąseł pobierany jest z innego rejonu dziąsła lub z podniebienia
  • Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym

Recesja dziąseł to schorzenie polegające na odsłonięciu powierzchni korzenia, do którego dochodzi przez odsuwanie się dziąsła. W efekcie tego procesu szyjka zębowa zostaje odsłonięta, a ząb ulega wydłużeniu. 

Wstęp do choroby dziąseł - zaniedbanie codziennej higieny

Po każdym spożytym posiłku na zębach odkładają się miliony bakterii, które tworzą płytkę nazębną. Wobec braku skutecznej higieny zębów - płytka nazębna w okolicy brzegu dziąsła i w przestrzeni między zębami wywołuje stan zapalny - dziąsło zaczyna często krwawić. 

Z czasem stan zapalny dziąseł rozszerza się na tkanki otaczające ząb, powodując obniżanie się dziąseł, odsłanianie szyjek zębowych, zanik kości, rozchwianie zębów. 

Recesję dziąsłową, czyli obniżenie dziąseł z jednoczesnym odsłonięciem korzeni zębów mogą też powodować: -
zbyt mocne szczotkowanie zębów,
- stosowanie niewłaściwej metody mycia zębów,
- przeciążenia układu kostnego,
- nieprawidłowa pozycja zębów.

Recesję dziąseł leczy chirurg stomatolog

Leczenie chirurgiczne polega na odbudowaniu zanikającej tkanki i przywróceniu prawidłowej linii dziąseł. Wykonywane są zabiegi przeszczepienia tkanki, gdy na skutek zaawansowanej choroby doszło do utraty fragmentu dziąsła. Przeszczepienie dziąsła polega na ponownym zasłonięciu korzenia zębowego. Chirurg przenosi fragment podniebienia lub dziąsła z innego obszaru jamy ustnej w okolice zmienione przez recesję.

Dentysta może zastosować różne metody przeszczepiania.
Metoda CTG – Connective Tissue Graft – przeszczep tkanki miękkiej pobrany z podniebienia i wszyty pod dziąsło w miejscu recesji, zwiększa jego grubość.
Metoda FGG – Free Gingival Graft – przeszczep pobrany z podniebienia i wszyty w miejscu biorczym w formie „łatki”, poszerzający strefę dziąsła.

Inne rozwiązanie to stosowanie membrany. Lekarz nacina dziąsło i odsłania korzenie zębów,  nanosi na nie membranę, a następnie zakrywa ją odchylonym wcześniej dziąsłem i zszywa. Z czasem membrana zamienia się w tkankę własną pacjenta.

Zabieg trwa około godziny. Podczas jednej wizyty można przeszczepić dziąsło na długości 3 - 4 zębów. Jest to zależne od możliwości pobrania przeszczepu z podniebienia.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest praktycznie bezbolesny. Gojenie dziąsła po zabiegu trwa od dwóch do czterech tygodni.
Podniebienie goi się przez cztery tygodnie, kolejny przeszczep można pobrać z tego samego miejsca po upływie trzech miesięcy.

Ceny zabiegu przeszczepienia dziąsła

Konsultacja periodontologiczna:  200 - 400 zł
Pokrycie recesji (1 ząb), przeszczep pobrany z podniebienia: 550 - 700 zł
Przeszczepienie płata podśluzówkowego: 600 - 800 zł
Zastosowanie membrany Mucoderm: 2,8 - 3,0 tys. zł
Przeszczepienie  CTG: 1,5- 4,0 tys. zł
Przeszczepienie  FGG: 1,0 -2,3 tys. zł

Znieczulenie miejscowe (nasiękowe): 30 - 65 zł
Znieczulenie  komputerowe: 70 - 120 zł
Podtlenek azotu (każde rozpoczęte 15 min): 100 -140 zł

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH