PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Kiedy dentysta zawodzi pacjenta

kan
12-06-2019, 12:24
Kiedy dentysta zawodzi pacjenta Co najbardziej szwankuje w relacji dentysta - pacjent? (fot. pixabay)
Choć leczenie stomatologiczne na wiele różnych sposobów przyczynia się do zdrowia ogólnego pacjentów, jednak są słabe strony wykonywania zawodu dentysty, lub wręcz grzechy nagminnie przez dentystów popełniane, przekonuje periodontolog Alvin Danenberg,  publicysta amerykańskiego portalu stomatologicznego DrBicuspid.com. 


Trzy najsłabsze strony stomatologów, w opinii Alvina Danenberga dotyczą głównie edukacji i komunikacji z pacjentami. Dentysta nie rozmawia wcale o pewnych kwestiach, albo jeśli rozmawia, to nie dość jasno przekazuje informacje.

W efekcie pacjenci:
- nie wiedzą o potencjalnie toksycznym działaniu materiałów stosowanych w terapii i ich możliwym oddziaływaniu na organizm,
- nie są uświadamiani na temat niezbyt jasnych przyczyn chorób stomatologicznych,
- nie wiedzą, że istnieje związek między układem pokarmowym, jamą ustną a ogólnym zdrowiem.

Toksyczność materiałów stomatologicznych
Wiele materiałów stosowanych na co dzień w praktyce dentystycznej może mieć szkodliwy wpływ na organizm, a są wśród nich: metakrylan metylu, amalgamat, bisfenol A. Dla niektórych z nich udowodniono toksyczne działania na ludzkie komórki. Oczywiście toksyczność zależy od dawki i częstotliwości ekspozycji, ale jeśli taki materiał znajduje się w jamie ustnej, to można zakładać, że jest potencjalnie szkodliwy, podkreśla Alvin Danenberg.

Niejasne przyczyny problemów ze zdrowiem jamy ustnej
Wiele badań, w tym jedno z najnowszych - czyli publikacja z kwietnia 2019 w Journal of Clinical Periodontology wskazuje, że usuwanie płytki bakteryjnej poprzez szczotkowanie i nitkowanie wcale nie jest kluczowe dla poprawy stanu zdrowia jamy ustnej. Niezawodna natomiast, tak jak w przypadku wielu chorób,  jest odpowiednia dieta. Szczególnie dużo dowodów naukowych zebrano na temat wpływu zmiany diety - z takiej, która obfituje w wysoko przetworzone węglowodany i produkty powodujące stany zapalne na dietę przeciwzalną.  Nie ma żadnych wątpliwości, że modyfikacja sposobu żywienia zmniejsza objawy chorób dziąseł.  

Człowiek jako jedność, a więc plątanina związków
Tryb  życia może być niezwykle szkodliwy dla zdrowia - skażenie środowiska, gromadzenie się szkodliwych substancji w organizmie oraz pokarmy powodujące stany zapalne - to główne czynniki uszkadzające układ pokarmowy i powodujące zaburzenia mikroflory jelitowej. Z nieszczelnych, uszkodzonych jelit przenikają do krwiobiegu niepożądane substancje, które mogą powodować przewlekły stan zapalny i osłabiać działanie układu odpornościowego. A zarówno przewlekły stan zapalny jak i mniej sprawny układ immunologiczny mogą mieć fatalne skutki dla tkanek w innych częściach ciała, w tym także tkanek jamy ustnej. W jamie ustnej mogą powodować szybki rozwój patologicznych mikroorganizmów, zaś niezdrowa dieta będzie te patogeny odżywiać. Chorobotwórcze drobnoustroje wywołają chorobę dziąseł i próchnicę zębów. Choroba stomatologiczna natomiast może wpływać na wszystkie inne rejony organizmu, powodując błędne koło przyczyn i skutków wiążących jamę ustną, układ pokarmowy i tkanki w innych częściach ciała.

Zatem jako dentyści powinniśmy informować o tych kwestiach i sami być na bieżąco, stale się douczać, by stosować najbardziej biokompatybilne materiały i wiedzieć jak najwięcej o przyczynach chorób stomatologicznych oraz ich wpływie na zdrowie ogólne, zaznacza Alvin Danenberg, periodontolog wykładowca w College of Integrative Medicine. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH