PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

KaVo DiagnoCam - nowa metoda wykrywania próchnicy

en
13-05-2016, 07:15
KaVo DiagnoCam - nowa metoda wykrywania próchnicy Nowa obrazowa diagnostyka próchnicy (fot. KaVo)
Obecna na polskim rynku od 2013 r. nowa metoda diagnozowania próchnicy jest prosta i bardzo skuteczna.

DiagnoCam prześwietla ząb, ale w przeciwieństwie do zdjęć rtg, wykorzystuje tylko światło laserowe. Podczas badania dwie diody w gumowych „wąsach”, znajdujące się na końcu kamery, obejmują ząb. Światło laserowe o odpowiednio dobranej długości fali (780 nm) przenika bez przeszkód przez zdrowe tkanki, ale jest zatrzymywane przez zmiany próchnicowe, czy pęknięcia szkliwa. Te zmiany pojawiają się na zdjęciu w postaci ciemnej plamy.

- Metodę diagnostyczną kamerą DiagnoCam można porównywać do USG, obraz przez cały czas przesuwa się, gdy lekarz szuka próchnicy. I jak przy badaniu USG, zdjęcie zęba pojawia się na monitorze. Oczywiście, najczęściej odnosimy DiagnoCam do zdjęć rentgenowskich, bo tę metodę diagnostyki stosuje się w stomatologii – mówi Magdalena Januszkiewicz z firmy KaVo.

DiagnoCam to kamera, mająca uchwyt wielkości kątnicy do opracowywania, połączona przewodem z komputerem. Na komputerze zainstalowane jest odpowiednie oprogramowanie. I to wszystko! Kamera jest lekka, można ją przenosić z gabinetu do gabinetu i w każdej chwili z niej korzystać. Oprogramowanie można zainstalować na kilku komputerach.

   

Zmiany próchnicowe widoczne są na zdjęciu w postaci szarych ciemnych plam (fot. KaVo)

Nowa metoda jest bardzo czuła w wykrywaniu zmian na powierzchniach stycznych zębów, jak dowiodły badania kliniczne prowadzone przez prof. Reinharda Hickela w Policlinic for Conservative Dentistry and Periodontology, na Uniwersytecie w Monachium, w Niemczech. To tam DiagnoCam ma na razie najwięcej użytkowników.

Kolejne zalety tej metody wynikają z faktu, że wykorzystuje ona światło laserowe. Dzięki temu jest szybka i prosta. Samo zdjęcie można analizować razem z pacjentem „na żywo” na ekranie - w trakcie badania. Promieniowanie lasera nie obciąża organizmu, a więc nie trzeba osłaniać badanej osoby. Ta nieinwazyjność pozwala stosować DiagnoCam bez żadnych ograniczeń u kobiet w ciąży i u małych dzieci.

- To idealne urządzenie w przypadku dzieci, u których diagnostyka bywa utrudniona. Nie zawsze chcemy im robić zdjęcie rtg. Poza tym często są zbyt małe, aby mogły zostać w gabinecie bez rodzica. Dzieci bardzo dobrze reagują, gdy widzą na ekranie swoje ząbki. Można im też wcześniej wytłumaczyć zasady badania przykładając kamerę do palca – mówi dla infoDENT24.pl Maciej Mikołajczyk, dentysta który stosuje DiagnoCam od dwóch lat.

    

DiagnoCam jest metodą diagnostyczną wyjątkowo przyjazną dla dzieci (fot. KaVo)

Nowa metoda pozwala uzyskać obraz zębów pod innym kątem. - Na zdjęciu rtg patrzymy na nie z boku i dość często zdarza się, że powierzchnie styczne zachodzą na siebie. Dodatkowo przy zdjęciu rtg mamy do czynienia z dość grubą warstwą szkliwa. DiagnoCam pozwala obserwować ząb z góry, więc nie ma nachodzenia zębów na siebie – dodaje Maciej Mikołajczyk.

SŁOWA KLUCZOWE
diagnostyka próchnicy   diagnostyka obrazowa   KaVo   DIAGNOcam  

POLECAMY W SERWISACH