Katowice: unikalna rehabilitacja po nowotworach głowy i szyi

- Kiedy w 2011 roku objęłam funkcję kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej i Chirurgii Stomatologicznej SUM w Katowicach, a zarazem ordynatora oddziału, za punkt honoru uznałam potrzebę wdrożenia rehabilitacji dla pacjentów naszego oddziału - mówi prof. Iwona Niedzielska, kierująca Oddziałem Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Szpitalu im. A. Mielęckiego w Katowicach.
Uznałam, że skoro oczywista jest potrzeba rehabilitacji pacjentów ortopedycznych czy neurologicznych, to równie bezdyskusyjna powinna być możliwość skorzystania z fizjoterapii i fizykoterapii przez pacjentów po ciężkich urazach czaszki czy nowotworach głowy i szyi, dodaje ordynator.
Prof. Iwona Niedzielska pozyskała do współpracy przy tym projekcie kilkudziesięciu wolontariuszy - lekarzy dentystów, fizjoterapeutów, fizykoterapeutów i studentów medycyny, którzy podjęli trud wdrażania spersonalizowanych zabiegów z zakresu rehabilitacji. Z czasem do zespołu dołączyli też dietetyk, logopeda i psycholog.
Z usług zespołu rehabilitacyjnego skorzystało do tej pory blisko 300 osób. Obecnie pod jego stałą opieką jest ponad 70 pacjentów. Przez cały okres funkcjonowania programu udzielono ok. 2500 konsultacji - informuje rzecznik prasowy szpitala, Wojciech Gumułka.
- Podczas terapeutycznych sesji wykorzystujemy bardzo różne metody fizjo- i fizykoterapii - mówi lekarz dentysta Mateusz Rogulski, koordynator programu.
- To m. in. laser biostymulacyjny oraz lampy Bioptron, które zmniejszają ból i przyśpieszają gojenie. Do ćwiczenia mięśni gałki ocznej wykorzystujemy piłki Marsdona. Kolejną metodą jest karboksyterapia, która polega na ostrzykiwaniu starych blizn i bliznowców dwutlenkiem węgla. Stosujemy też wirówki do pozyskiwania z krwi chorego osocza bogatopłytkowego, które później wykorzystujemy do ostrzykiwania starych blizn czy stawów skroniowo-żuchwowych. Korzystamy również z terapii podciśnieniowej oraz kinesiotypingu.
Ważną metodą rehabilitacji pacjentów po urazach i nowotworach głowy i szyi jest terapia manualna, w katowickim szpitalu udoskonalana i spersonalizowana do potrzeb właśnie tych chorych. - Stosujemy osteopatię, terapię powięziową, drenaż limfatyczny oraz igłoterapię, która pozwala wrócić do pełnego zdrowia najcięższym chorym. Stawiamy na nogi bez chirurgii pacjentów z neuralgiami, u których jedyną alternatywą był zabieg wewnątrzczaszkowy lub obwodowe wyrwanie nerwu. Dzięki naszej rehabilitacji ci pacjenci funkcjonują bez bólu, wolni od leków i działań zabiegowych - podkreśla prof. Iwona Niedzielska.
Profesor zaznacza, że prowadzony w szpitalu im. Mielęckiego w Katowicach program rehabilitacji pacjentów po urazach i nowotworach szyi i twarzy jest unikalny.
- Kilka lat pracy pozwoliło nam wypracować skuteczne algorytmy działania. Dziś nikt z nas nie ma wątpliwości, jaką metodę zastosować i kiedy. Dzięki fizjo- i fizykoterapii wdrażanej już w okresie okołooperacyjnym pacjent wraca błyskawicznie do pełnej sprawności, szybciej opuszcza szpital, szybciej wraca do pracy a zaburzenia czynnościowe ma w znacznym stopniu wyeliminowane – podkreśla profesor.

-
SARS-CoV-2: wysoka ocena naukowców CM UJ skuteczności technologii UV-C
techDENT -
Lublin: konkurs na realizatora programu profilaktyki próchnicy wśród uczniów
bizDENT -
Libelta 16 i PTSS organizują akcję profilaktyczną dla seniorów
newsDENT -
Nieco ponad połowa lekarzy dentystów zaszczepionych przeciwko COVID-19
newsDENT -
Przedłużenie na I kw. 2021 r. zaliczek w formule 1/12 nie dla dentobusów
lexDENT -
Bezpieczny gabinet stomatologiczny nie tylko podczas pandemii
newsDENT -
Wrocław: dentyści mają kłopoty z dostępem do szczepień przeciwko COVID-19
newsDENT -
Nanocząsteczki, które hamują próchnicę
techDENT
-
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Centrum Estetique na szybkiej ścieżce rozwoju
bizDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
Konkretyzowanie zasad rugowania amalgamatu z gabinetów stomatologicznych
lexDENT -
UM we Wrocławiu: wolnych 6 etatów dla asystentów na stomatologii
eduDENT -
LDEK: modyfikacje, uszczegółowienia i uzupełnienia
eduDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Bedlno, łódzkie -
lekarz dentysta
Kraków, małopolskie -
lekarz dentysta
Łódź, łódzkie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie