PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Karmienie piersią zbawienne dla zgryzu dziecka?

Autor: miro • Źródło: ms
17-01-2022, 12:28
Karmienie piersią zbawienne dla zgryzu dziecka? Karmienie piersią a zgryz niemowlaka (fot. Adobe)
W zasadzie co drugie dziecko wymaga leczenia ortodontycznego. Jednym z czynników, który może temu zapobiec jest karmienie piersią.
  • Aż 80 proc. wad zgryzu spowodowane jest czynnikami zewnętrznymi, głównie sposobami karmienia i rodzajem pożywienia stosowanego w dzieciństwie.

  • W porównaniu do dzieci karmionych piersią dłużej niż 6 miesięcy, maluchy karmione krócej wykazują szereg problemów stomatologicznych.

  • Im dłużej dziecko jest karmione piersią, tym większa szansa, że w przyszłości będzie miało proste, prawidłowo rozmieszczone zęby.  

Przodozgryz, tyłozgryz, stłoczenia zębów czy podniebienie gotyckie - wady zgryzu to plaga naszych czasów.

Długie karmienie dobre dla zgryzu dziecka

Większość rodziców zdaje sobie sprawę ze zdrowotnych korzyści wynikających z karmienia piersią: odpowiedni rozwój dziecka, m.in. jego artykulacji, budowanie odporności, mniejsze ryzyko otyłości, cukrzycy czy nadciśnienia w przyszłości i wiele innych. Na tym jednak nie koniec.

– Aż 80 proc. wad zgryzu spowodowane jest czynnikami zewnętrznymi. Przede wszystkim to nasze nawyki w dzieciństwie mają ogromne znaczenie dla późniejszego stanu uzębienia. Badania są tutaj jednoznaczne – karmienie piersią wspiera prawidłowy rozwój szczęki i żuchwy u dziecka, a także zmniejsza ryzyko leczenia ortodontycznego w przyszłości – mówi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie.

Jak długo karmić? Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci rekomenduje, aby karmić malucha wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy jego życia. Następnie po ukończeniu 12. miesiąca życia karmienie piersią powinno być kontynuowane tak długo, jak chcą tego matka i dziecko. Z kolei WHO zaleca, by karmienie, w miarę możliwości, kontynuować do 2 lat.

Niestety, ogólne zalecenia często nie pokrywają się z rzeczywistością, i to zarówno w Polsce, jak i globalnie. 68 proc. Polek deklaruje, że karmi piersią w 6. miesiącu życia dziecka, ale już wyłączne karmienie piersią w tym okresie praktykuje jedynie 4-9 proc.  mam.

 Jak karmienie wpływa na zgryz?

Jednym z wielu powodów, dla których warto karmić piersią możliwie długo, jest kształtowanie się zgryzu malucha.

– Przyczyna jest prosta. Podczas karmienia język niemowlęcia wykonuje charakterystyczny ruch: porusza się do góry, gdzie uciska podniebienie miękkie, a także w dół w kierunku przednich zębów. To bardzo ważne, ponieważ w tym wieku podniebienie jest jeszcze bardzo plastyczne,  „woskowate” i szybko reaguje na czynniki zewnętrzne – wyjaśnia ekspert.

– Język podczas karmienia piersią, połykania pokarmu czy mówienia kształtuje i rozszerza podniebienie miękkie, które docelowo powinno mieć kształt podkowy. To z kolei przekłada się na prawidłowy wzrost szczęki i żuchwy – dodaje.

POLECAMY W SERWISACH