PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Karmienie piersią a próchnica zębów mlecznych

en
28-03-2018, 12:39
Karmienie piersią a próchnica zębów mlecznych Jak wykazują badania kobiece mleko jest najzdrowsze dla mlecznych zębów, w najmniejszym stopniu wspomaga tworzenie się płytki nazębnej (fot. pixabay)
Czy karmienie piersią po wprowadzeniu produktów z węglowodanami do diety niemowlaka zwiększa ryzyko wczesnodziecięcej próchnicy? Na ten temat nauka nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jednak zgodnie z najnowszym badaniem,  prezentowanym podczas dorocznej konferencji  American Association of Dental Research, karmienie piersią nie stymuluje procesów próchnicowych.

American Academy of Pediatric Dentistry forsuje pogląd, że po wprowadzeniu pokarmów zawierających węglowodany, kontynuowanie karmienia piersią i zła higiena jamy ustnej to prosta droga do rozwoju próchnicy u dziecka. 

- Te rekomendacje są niezgodne z obecną wiedzą, stwierdziła podczas konferencji Lisa Bosch z Missouri School of Dentistry and Oral Health w Kirksville, która porównała wpływ dodatkowych węglowodanów w procesie próchnicowym u dzieci karmionych piersią, preparatami do początkowego żywienia niemowląt oraz mlekiem krowim. Bosch sprawdzała, w jaki sposób dodatek 10 proc. sacharozy wpływa na biofilm utworzony przez Streptococcus mutans w przypadku każdego z tych trzech rodzajów mleka.

- Założyliśmy, że kobiece mleko w najmniejszym stopniu będzie stymulowało formowanie się nalotu bakteryjnego i nasze wyniki badań tę hipotezę potwierdziły, podsumowała swój eksperyment Lisa Bosch.

Druga część badania miała przetestować w warunkach in vitro tempo rozwoju próchnicy w usuniętych zębach mlecznych (bez zmian próchnicowych) zanurzonych w roztworze kobiecego mleka, krowiego mleka i w preparacie do początkowego żywienia niemowląt. Ten etap jednak nie został jeszcze zakończony.

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH