• Profesjonalna higienizacja pozwala zachować piękny, zdrowy uśmiech.
  • Domowymi metodami nie można usunąć kamienia nazębnego.
  • Gromadzący się kamień na powierzchni zębów przyspiesza rozwój próchnicy, chorób przyzębia i nadwrażliwości zębów.

Zdrowe zęby i zdrowe dziąsła możemy mieć zgłaszając się na wizyty kontrolne do dentysty, ale też odpowiednio często (optymalnie co sześć miesięcy) korzystając z profesjonalnego czyszczenia jamy ustnej - zabiegu wykonywanego przez dentystę, ale także przez higienistkę stomatologiczną.

Kamień nazębny wrogiem zębów i dziąseł

Płytka nazębna (miękki osad produkowany przez bakterie, ściśle przylegający do szkliwa) jeśli nie zostanie usunięta podczas szczotkowania i nitkowania zębów już po sześciu godzinach zaczyna twardnieć, a w ciągu trzech dni zamienia się w kamień. Ten zaś przyczynia się do rozwoju próchnicy zębów, brzydkiego zapachu z ust, nadwrażliwości zębów i chorób przyzębia.

 Dlaczego wizyta u higienistki stomatologicznej jest ważna

Kamień nazębny najszybciej  pojawia się po wewnętrznej stronie zębów (co utrudnia dostrzeżenie go na czas), najpierw w okolicach dziąseł (tzw. kamień naddziąsłowy), a następnie pod dziąsłami.

Ten rodzaj kamienia często skutkuje krwawieniem podczas szczotkowania zębów oraz nieprzyjemnym zapachem z ust. Kamień poddziąsłowy jest znacznie bardziej niebezpieczny, ponieważ w zaawansowanych stadiach może doprowadzić nawet do parodontozy.

Kamienia nie da się usunąć szczoteczką ani nicią dentystyczną. Z wiekiem następuje cofanie się dziąseł i intensywniejsze odkładanie kamienia nazębnego. Zatem osoby w starszym wieku szczególnie powinny dbać o regularne wizyty u higienistki stomatologicznej.

Fachowo usuwany kamień nazębny

W walce z kamieniem nazębnym stosowany jest skaling i piaskowanie. Te dwie metody dają świetne rezultaty i powtarzane regularnie pozwalają na całkowite pozbycie się kamienia nazębnego.

Skaling jest w stanie usunąć z powierzchni szkliwa powierzchniowe przebarwienia oraz grube złogi kamienia nazębnego. Wykorzystywany jest do usuwania zarówno kamienia naddziąsłowego, jak i poddziąsłowego.

Skaling może być przeprowadzony przy użyciu rozmaitych technik: do dyspozycji pacjentów są ultradźwięki, które rozbijają osad, laser lub specjalne roztwory chemiczne, które po nałożeniu na zęby rozpuszczają nagromadzony nalot.

Piaskowanie usuwa jedynie powierzchniowe osady oraz przebarwienia, np. po winie, kawie, czy papierosach. Polecany jest szczególnie tym osobom, których zęby są ciasno stłoczone, gdyż roztwór jest w stanie dotrzeć do najwęższych bruzd i niedostępnych dla szczoteczki przestrzeni międzyzębowych. Dzieje się tak, gdyż roztwór wodny wraz z substancją czyszczącą (popularnie nazywaną właśnie „piaskiem") wyrzucany jest z piaskarki stomatologicznej pod dużym ciśnieniem.

Piaskowanie jest bezbolesne i trwa przeciętnie 20-30 minut. Metoda ta bardzo często  uzupełnienia skaling, jako że pomaga w pozbyciu się resztek, których skaling nie był w stanie usunąć.

Końcowym etapem higienizacji jest polerowanie zębów. To nic innego jak wygładzanie powierzchni zębów za pomocą specjalnej gumki i pasty. Zabieg ten zapobiega szybkiemu gromadzeniu się płytki nazębnej.

Po usunięciu kamienia nazębnego nie należy pić ani nie jeść przez 2 godz. (można pić jedynie czystą wodę), natomiast spożywania pokarmów oraz napojów barwiących, tj. czerwonego wina, kawy, herbaty, jagód, czy buraków unikać należy przez 24 godziny.

Palacze powinni powstrzymać się od palenia tytoniu. U niektórych osób może wystąpić nadwrażliwość zębów, jednak jest to stan krótkotrwały i przejściowy.

Polacy nie usuwają kamienia nazębnego

Jak pokazuje badanie przeprowadzone dla SE+ Studio Stomatologii Estetycznej w Krakowie, znaczna część ankietowanych nie korzysta z profesjonalnej higienizacji jamy ustnej – 31 proc. osób nie korzysta ze skalingu, 44 proc. z piaskowania, a aż 60 proc.  z polerowania zębów.

Tymczasem samo  szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych, czy mycie języka nie zawsze wystarczą, aby zęby były idealnie czyste i białe. Warto pamiętać o profesjonalnej higienizacji zębów, która powinna być przeprowadzana dwa razy do roku, w uzasadnionych przypadkach - częściej.