PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kamień nazębny. Jak i za ile skutecznie usunąć

Autor: miro • Źródło: ms
10-07-2022, 08:30
Kamień nazębny. Jak i za ile skutecznie usunąć Usuwanie kamienia nazębnego musi być realizowane systematycznie Fot. AdobeStock
Usuwanie kamienia nazębnego trzeba realizować regularnie. Zaniedbywanie tego zabiegu prowadzić może nawet do parodontozy – zapalenia przyzębia, które w przewlekłym stadium grozi utratą zębów. Na czym polegają skuteczne metody unikania poważnych problemów?
 • Nieusuwanie kamienia nazębnego może prowadzić do utraty zębów
 • Są dwie skuteczne metody pozbywania się kamienia nazębnego skaling i piaskowanie
 • Ceny zabiegów skalingu i piaskowania w poszczególnych województwach są bardzo do siebie zbliżone, wahają się od 100 do 300 zł
 • Zabieg usuwania kamienia nazębnego można zrealizować na NFZ

Zagrożenia, które niesie płytka nazębna

W zasadzie nie ma osoby, która wolna byłaby od ryzyka osadzania się na zębach kamienia. Dbając o codzienną higienę jamy ustnej problem można zminimalizować, aczkolwiek wyeliminować go nie sposób.

Lekceważenie całkiem realnego zagrożenia skutkować może: nieprzyjemnym zapachem z ust oraz nieregularnym w formie, żółtawym lub brązowawym osadem na szkliwie. Problemy z estetyką to najmniejszy wymiar kary. Brak należytej dbałości o stan uzębienia skutkować może chociażby krwawieniem dziąseł, a to już sygnał wskazujący na zagrożenie parodontozą.

 

Jak pozbyć się kamienia nazębnego

Usuwanie płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego to zadanie dla dentysty lub higienistki stomatologicznej. W tym przypadku stosuje się dwa zabiegi skaling i piaskowanie. Oba przynieść mają taki sam efekt. Zastosowanie konkretnej metody zależy w pewnym stopniu od rozmieszczenia zębów w jamie ustnej i od rodzaju osadu pokrywającego zęby. Przy czym piaskowanie głównie polega na usuwaniu przebarwień na zębach. Decyzja co do sposobu pozbycia się problemu należy do specjalisty.

Tego typu zabiegi higienizacyjne powinny być realizowane regularnie, mniej więcej raz na pół roku. Czas ten można wydłużyć do roku, ale decyzję w tej sprawie powinien podjęć lekarz dentysta po dokładnym obejrzeniu uzębienia. Intensywność osadzania się kamienia jest bowiem sprawą indywidualną.

Jak nie pozbywać się kamienia nazębnego

Nie ma takiej możliwości, aby z kamieniem nazębnym poradzić sobie domowymi sposobami, chociaż internet i w tym przypadku bogaty jest w treści rekomendujące samodzielne rozwiązanie problemu. Co gorsza recepty z sodą oczyszczoną, olejem kokosowym, węglem aktywowanym i octem jabłkowym w rolach głównych - mogą uczynić zdecydowanie więcej złego niż dobrego. Całkiem realny wymiar kary to uszkodzone szkliwo podczas szczotkowania.

Czym różni się skaling od piaskowania?

Skaling jest w stanie usunąć z powierzchni zęba:

 • powierzchniowe przebarwienia,
 • grube złogi kamienia nazębnego (naddziąsłowego, jak i poddziąsłowego).

Skaling może być przeprowadzony z zastosowaniem

 • ultradźwięków,
 • lasera,
 • roztworów chemicznych,
 • specjalnego dłuta i pilników.

Piaskowanie:

 • usuwa powierzchniowe osady oraz przebarwienia,
 • dobrze się sprawdza nawet w trudnodostępnych szczelinach, więc może być uzupełnieniem skalingu.

Czego nie robić po usunięciu kamienia

24 godziny po zabiegu: 

 • nie powinno się spożywać pokarmów oraz napojów barwiących szkliwo m.in.: czerwonego wina, kawy, herbaty, jagód, buraków,
 • palacze powinni powstrzymać się od palenia tytoniu.

Skaling i piaskowanie – przeciwwskazania

Bezwzględnych przeciwwskazań w przypadku skalingu i piaskowaniu nie ma, ale środki ostrożności powinno się podejmować w przypadku pacjentów z:

 • obniżoną krzepliwością krwi,
 • chorobami nerek,
 • astmą,
 • przewlekłymi chorobami układu oddechowego,
 • alergią na środki chemiczne zawarte w piasku.

Skaling i piaskowanie ceny bardzo umowne

W ramach kontraktu z NFZ każdemu pacjentowi przysługuje raz w roku bezpłatne usunięcie złogów nazębnych (wraz z instruktażem higieny jamy ustnej). Zabieg ten dotyczy wszystkich zębów w szczęce i żuchwie. Czasami to nie wystarcza przy zapaleniu dziąseł powinno się wykonywać skaling nawet co dwa tygodnie. 

Skaling i piaskowanie ceny w miastach wojewódzkich

Ceny zabiegów skalingu i piaskowania w poszczególnych województwach są bardzo do siebie zbliżone. Ze względu na powszechną dostępność tego typu świadczeń, z pewnością w każdym większym mieście można znaleźć gabinet, w którym cena usługi będzie nawet o połowę niższa od średniej na lokalnym rynku.

Problemem może być także określenie wysokości rachunku za usługę przed jej wykonaniem. Stawki z cennika mogą być mylące. Pamiętać należy, że skaling i piaskowanie powinny łączyć się z innymi zabiegami higienizacyjnymi, chociażby obejmującymi polerowanie oczyszczonych zębów, czy nakładanie na nie substancji ochronnych.

Często tzw. promocyjne oferty obejmują czyszczenie tylko jednego łuku, a więc w ostatecznym rozrachunku należałoby cenę ofertową pomnożyć co najmniej przez dwa.

Warto zatem zawczasu dowiedzieć się jaki pakiet usług obejmuje przedstawiana cena.

Średnie ceny skalingu (p) i piaskowania (p) w miastach wojewódzkich (w zł)

Białystok (s)180 – 300; (p)170 - 280
Bydgoszcz (s)100 – 170; (p) 90 - 160
Gdańsk (s)120 – 250; (p) 110 - 240
Lublin (s) 150 – 250; (p) 140 - 190
Łódź (s) 100 – 180; (p) 100 – 160
Katowice (s) 178.61; (p) 100 - 200
Kielce (s) 140 – 220; (p) 130 – 210
Kraków (s) 150 – 200; (p) 140 - 190
Olsztyn (s) 140 – 230; (p) 140 - 230
Opole (s) 90 – 180; (p) 90 - 180
Poznań (s) 100 – 200; (p) 80 - 190
Rzeszów (s) 110 – 180; (p) 90 - 170
Szczecin (s) 180 – 260; (p) 160 - 250
Warszawa (s) 230 – 310; (p) 200 - 290
Wrocław (s) 190 350; (p) 180 - 280
Zielona Góra (s) 90 – 170; (p) 80 – 170

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH